"Płacę na dziecko alimenty, ale żona od 8 lat wszystkim mówi że to nie moje dziecko. Chciałbym, aby sąd zarządził wykonanie badanie DAN. Kiedy żona wniosła o podwyższenie alimentów, złożyłem wniosek o badanie DNA. Sędzia powiedziała że ten wniosek ma być rozpatrywany na innej sprawie, że muszę złożyć osobny wniosek czy pozew o badanie DNA. Jak to zrobić? Jak złożyć wniosek o badanie DNA? Jak ma być napisany wniosek o badanie DNA?"
Odpowiedź prawnika: Wniosek o badanie DNA
W trakcie sprawy o
alimenty nie bada się kwestii, czy dana osoba jest rzeczywiście biologicznym ojcem dziecka. Zaprzeczenie ojcostwa wymaga wytoczenia odpowiedniego, odrębnego powództwa. Jeżeli dziecko pochodzi z małżeństwa to wnosi się
o zaprzeczenie ojcostwa. Natomiast jeżeli dokonał Pan
uznania dziecka, wnosi się
o unieważnienie uznania. W trakcie tego postępowania można wnieść o przeprowadzenie dowodu z DNA lub też przedstawić sporządzone uprzednio wyniki DNA.
Prawo jednak przewiduje terminy, w których ojciec może wystąpić z takim powództwem. W przypadku zaprzeczenia ojcostwa można to zrobić w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym mąż dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, natomiast w przypadku unieważnienia uznania - w ciągu roku od daty uznania. Po tym czasie może to zrobić jedynie prokurator.
Jeżeli chciałby jednak Pan mieć dowody przed zwróceniem się do prokuratora o wniesienie powództwa, można zwrócić się o przeprowadzenie badania DNA do jednej z wielu instytucji zajmującej się takimi badaniami (o ile będzie Pan posiadał niezbędny do przeprowadzenia badani materiał genetyczny). Prawo nie określa wykazu, w których pozasądownie można zrobić badania DNA, nie określa również wzoru wniosku o przeprowadzenie takiego badania. Procedura (i koszt badania) będzie więc zależała od instytucji, do której się Pan zwróci.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?