Wniosek o badanie DNA

Pytanie:

"Płacę na dziecko alimenty, ale żona od 8 lat wszystkim mówi że to nie moje dziecko. Chciałbym, aby sąd zarządził wykonanie badanie DAN. Kiedy żona wniosła o podwyższenie alimentów, złożyłem wniosek o badanie DNA. Sędzia powiedziała że ten wniosek ma być rozpatrywany na innej sprawie, że muszę złożyć osobny wniosek czy pozew o badanie DNA. Jak to zrobić? Jak złożyć wniosek o badanie DNA? Jak ma być napisany wniosek o badanie DNA?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek o badanie DNA

W trakcie sprawy o alimenty nie bada się kwestii, czy dana osoba jest rzeczywiście biologicznym ojcem dziecka. Zaprzeczenie ojcostwa wymaga wytoczenia odpowiedniego, odrębnego powództwa. Jeżeli dziecko pochodzi z małżeństwa to wnosi się o zaprzeczenie ojcostwa. Natomiast jeżeli dokonał Pan uznania dziecka, wnosi się o unieważnienie uznania. W trakcie tego postępowania można wnieść o przeprowadzenie dowodu z DNA lub też przedstawić sporządzone uprzednio wyniki DNA. Prawo jednak przewiduje terminy, w których ojciec może wystąpić z takim powództwem. W przypadku zaprzeczenia ojcostwa można to zrobić w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym mąż dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, natomiast w przypadku unieważnienia uznania - w ciągu roku od daty uznania. Po tym czasie może to zrobić jedynie prokurator.
Jeżeli chciałby jednak Pan mieć dowody przed zwróceniem się do prokuratora o wniesienie powództwa, można zwrócić się o przeprowadzenie badania DNA  do jednej z wielu instytucji zajmującej się takimi badaniami (o ile będzie Pan posiadał niezbędny do przeprowadzenia badani materiał genetyczny). Prawo nie określa wykazu, w których pozasądownie można zrobić badania DNA, nie określa również wzoru wniosku o przeprowadzenie takiego badania. Procedura (i koszt badania) będzie więc zależała od instytucji, do której się Pan zwróci.

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Robert 2014-11-03 18:53:40

    Dnia 15 11 2014 urodziło sie dziecko mojej kąkubiny z która mam juz jedno dziecko . Nie jesteśmy juz razem ale podejrzewam ze jestem ojcem tego dziecka. Pisze do was gdzie mam się zgłosić aby się dowiedziec co mam zrobić i gdzie się udac aby być pewnym tego co myśle.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika