Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 262 § 4 kodeksu spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego następuje z chwilą wpisania do rejestru. Wątpliwości co do takiego charakteru wpisu dotyczyły podniesienia kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki. W orzecznictwie przyjęto (postanowienie Sądu Najwyższego z 11 września 1991 r., I CZ 12/91, OSNCP 1992, nr 7-8, poz. 140), że przepis ten dotyczy także takiego podniesienia kapitału. Z opisu wynika, że w Państwa przypadku kapitał został podniesiony zwykłą procedurą tzn. na mocy zmiany umowy spółki. Wątpliwości powyższe nie mają więc znaczenia.
W związku z powyższym przepisem wpis podwyższenia do KRS ma charakter konstytutywny tj. podwyższenie następuje skutecznie dopiero z chwilą wpisu. Należy zaznaczyć, że chodzi tu przede wszystkim o skuteczność wobec osób trzecich np. kontrahentów. Natomiast przed dokonaniem wpisu do KRS podwyższenia kapitału jest skuteczne z dokonania przez wspólników zmiany umowy spółki. Wspólników wiążą bowiem postanowienia tej umowy. Gdyby więc podwyższenie kapitału do pierwotnie planowanej kwoty było dla Państwa istotne, dotychczasowi wspólnicy mogliby wytoczyć powództwo przeciwko nowemu. (tak T. Siemiątkowski, R. Potrzeszcz w: T. Siemiątkowski, R. Potrzeszc, J.P. Naworski, K. Strzelczyk, Komentarz do kodeksu spółek handlowych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Warszawa 2001 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis).
Skoro nie ma takiej potrzeby, a wpis nie został dokonany, możliwe jest podjęcie kolejnej uchwały o zmianie umowy spółki, tym razem obniżającej stosownie kapitał zakładowy. Nie ma przy tym potrzeby przeprowadzania postępowania konwokacyjnego (informowania wierzycieli spółki), ponieważ wobec nich nie nastąpiło skuteczne podwyższenie. Polecamy również lekturę informacji prawnej dotyczącej podobnego tematu: