Zmiana uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego

Pytanie:

"Spółka z o. o. z kapitałem 50 000 zł. Trzy miesiące temu nastąpiło notarialne podniesienie kapitału o kwotę 90 000 USD. Nowo emitowane udziały zostały objęte przez nowy podmiot, który przystąpił do umowy spółki. Podmiot wpłacił 60 000 USD. W chwili obecnej nie ma ani potrzeby, ani możliwości dopłaty kolejnych 30 000 USD. Czy można podjąć uchwałę zmieniającą poprzednią uchwałę o podniesieniu do kwoty 60 000 USD, czy też w jakiś inny sposób obniżyć kapitał? Uchwała podnosząca kapitał nie została jeszcze zgłoszona do KRS."

Odpowiedź prawnika: Zmiana uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego

Zgodnie z art. 262 § 4  kodeksu spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego następuje z chwilą wpisania do rejestru. Wątpliwości co do takiego charakteru wpisu dotyczyły podniesienia kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki. W orzecznictwie przyjęto (postanowienie Sądu Najwyższego z 11 września 1991 r., I CZ 12/91, OSNCP 1992, nr 7-8, poz. 140), że przepis ten dotyczy także takiego podniesienia kapitału. Z opisu wynika, że w Państwa przypadku kapitał został podniesiony zwykłą procedurą tzn. na mocy zmiany umowy spółki. Wątpliwości powyższe nie mają więc znaczenia.

W związku z powyższym przepisem wpis podwyższenia do KRS ma charakter konstytutywny tj. podwyższenie następuje skutecznie dopiero z chwilą wpisu. Należy zaznaczyć, że chodzi tu przede wszystkim o skuteczność wobec osób trzecich np. kontrahentów. Natomiast przed dokonaniem wpisu do KRS podwyższenia kapitału jest skuteczne z dokonania przez wspólników zmiany umowy spółki. Wspólników wiążą bowiem postanowienia tej umowy. Gdyby więc podwyższenie kapitału do pierwotnie planowanej kwoty było dla Państwa istotne, dotychczasowi wspólnicy mogliby wytoczyć powództwo przeciwko nowemu. (tak T. Siemiątkowski, R. Potrzeszcz w: T. Siemiątkowski, R. Potrzeszc, J.P. Naworski, K. Strzelczyk,  Komentarz do kodeksu spółek handlowych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Warszawa 2001 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis).

Skoro nie ma takiej potrzeby, a wpis nie został dokonany, możliwe jest podjęcie kolejnej uchwały o zmianie umowy spółki, tym razem obniżającej stosownie kapitał zakładowy. Nie ma przy tym potrzeby przeprowadzania postępowania konwokacyjnego (informowania wierzycieli spółki), ponieważ wobec nich nie nastąpiło skuteczne podwyższenie.  Polecamy również lekturę informacji prawnej dotyczącej podobnego tematu:

Wycofanie wniosku o wpis do KRS


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika