Gry zręcznościowe

Pytanie:

"Jakie zezwolenia muszę uzyskać, abym mógł u siebie w restauracji mieć bilard na monety? Czy są wymagane jakieś specjalne zezwolenia? Jeżeli tak, to od kogo?"

Odpowiedź prawnika: Gry zręcznościowe

W przedstawionym przypadku należy rozważyć, czy powyższa sytuacja uzasadnia zastosowanie ustawy o zakładach i grach losowych. Dla prowadzenia działalności polegającej na urządzaniu i prowadzeniu działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych lub gier na automatach, konieczne jest uzyskanie zezwolenia. Zezwolenie jest udzielane przez ministra finansów publicznych. Ustawa ta nie znajdzie jednak zastosowania, a co za tym idzie zezwolenie nie będzie potrzebne, jeśli z grą w bilard nie będzie się wiązała żadna wygrana.

Przy czym za wygraną należy uznać już samą możliwość prowadzenia kolejnej gry przez zwycięzcę, np. gdy ten otrzymuje bezpłatnie kolejne żetony lub monety do bilardu.

Zgodnie bowiem z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 listopada 2004 r., GSK 967/2004, wygraną rzeczową jest każda korzyść wynikająca z gry, w tym możliwość jej kontynuowania. W przypadku gier na automatach o niskich wygranych zezwolenia udziela izba skarbowa, na której obszarze działania są urządzane i prowadzone takie gry.

Grami na automatach o niskich wygranych są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych i elektronicznych o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których wartość jednorazowej wygranej nie może być wyższa niż równowartość 15 euro. Natomiast wartość maksymalnej stawki za udział w jednej grze nie może być wyższa niż 0,07 euro. Równowartość powyższych stawek ustala się według kursu kupna, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia poprzedniego roku kalendarzowego. Jeżeli z grą nie wiąże się wygrana zysk z gry w bilard jest opodatkowany na ogólnych zasadach, w przeciwnym wypadku mamy do z podatkiem od gier.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika