Odpowiedź prawnika: Skutki wniesienia samochodów aportem
Z chwilą wniesienia składników majątku (np. samochodów osobowych) aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością następuje przeniesienie własności tych pojazdów składników na spółkę. Spółka jest odtąd ich właścicielem, z wszystkimi tego konsekwencjami, takimi jak np. przy sprzedaży samochodu. Należy zatem w szczególności pojazdy przerejestrować na spółkę, zawrzeć nową polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC), spółka też będzie ponosić koszty eksploatacyjne samochodu i rozliczać je w ramach swoich kosztów uzyskania przychodów.

Należy też rozważyć, czy samochody te będą mogły być uznane za środki trwałe spółki. W świetle art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za środki trwałe uważa się stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania np. środki transportu - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Środki trwałe używane podlegają amortyzacji na zasadach określonych w ustawie art. 16j ustawy. W przypadku nabycia przez podatnika środka trwałego (w tym również wniesionego w drodze aportu) wcześniej już używanego, może on ustalić indywidualnie stawkę amortyzacyjną (na zasadach określonych we wskazanym przepisie). Należy przy tym pamiętać, iż środek trwały zostać uznany za używany tylko wówczas, gdy podatnik udowodni, że przed jego nabyciem (czyli również przed wniesieniem aportem) był on wykorzystywany co najmniej przez okres 6 miesięcy.
Polecamy także następujące artykuły serwisu e-prawnik.pl:
