Sejm uchwalił ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa w poniedziałek, 2 marca br.
Co przewiduje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych?
Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy przewidującej wprowadzenie szczególnych rozwiązań z związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa.
Uchwalone przez Sejm przepisy umożliwiają podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego i są uzupełnieniem już istniejących regulacji dotyczących zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych. Izba przeprowadziła II czytanie projektu, po czym niezwłocznie przystąpiła do głosowania nad zgłoszonymi poprawkami i całością projektu.
Przyjęte przepisy przewidują m.in. możliwość polecenia przez pracodawcę pracownikowi wykonywania obowiązków zdalnie z domu. Pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie więc mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu.
Ustawa wprowadza też rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Rodzice sprawujący opiekę nad dzieckiem w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły uzyskają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Właściwy minister będzie mógł ograniczyć lub zawiesić działanie placówek edukacyjnych lub uczelni wyższych.
Ustawa określa także m.in. zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zasady finansowania tych świadczeń.
Zgodnie z nią, w skrajnym przypadku, gdy stan epidemii oraz zagrożenia przekroczy możliwości działania administracji rządowej i samorządów rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.
Możliwe będzie dokonywanie zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19 bez stosowania przepisów o zamówieniach publicznych.
Szef KPRM Michał Dworczyk ocenił, że uchwalona przez Sejm rządowa specustawa ws. koronawirusa daje realne narzędzia, by skutecznie przygotowywać Polskę na zbliżanie się choroby oraz na walkę z nią. Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny czy wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków.
Minister poinformował także, że blisko 15 mln gospodarstw domowych otrzyma do skrzynek pocztowych ulotki z informacjami o postępowaniu w przypadku zetknięcia się z koronawirusem. Ulotki będą dostępne również w oddziałach banków, czy na stacjach benzynowych. Chcemy, żeby każdy Polak miał maksimum wiedzy na temat nowego wirusa
– wyjaśnił szef KPRM.
Uchwaloną przez Sejm ustawą zajmie się teraz Senat.
Teraz zdecyduje Senat
W piątek, 6 marca br. o godz. 15.00 rozpocznie się dodatkowe posiedzenie Senatu, który zajmie się ustawą w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dzień wcześniej, w czwartek, projektem zajmą się senackie komisja zdrowia zdrowia oraz ustawodawcza.
Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz poinformował, że po konsultacji z członkami Prezydium Senatu zapadła decyzja o zwołaniu dodatkowego posiedzenia jeszcze w tym tygodniu. "Na tym posiedzeniu będzie tylko jeden punkt - ustawa, która przyjdzie do nas z Sejmu, a dotyczy ona zachorowań na koronawirusa" - zapowiedział wicemarszałek. Dodał, iż przewiduje zakończenie prac nad tą ustawą w "bardzo szybkim trybie".
Jak poinformowała Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka, w czwartek nad ustawą debatować będzie senacka komisja zdrowia. Dodała, że ją osobiście szczególnie interesują przepisy specustawy, dotyczące ograniczenia praw obywatelskich w pewnych sytuacjach. "W związku z czym będziemy się temu przyglądać" - zapowiedziała.
Wicemarszałek Michał Kamiński zauważył, że po raz pierwszy w ciągu ostatnich pięciu lat zdarzyło się, że Sejm przyjmował poprawki opozycji do ustawy, co przyjął z radością. „Okazało się, że można inaczej. I z całą pewnością Senat RP, który ma głębokie poczucie odpowiedzialności za decyzje suwerena, który taką, a nie inną większość w rękach Senatu złożył, żebyśmy nie spowalniali, a przyspieszali proces legislacyjny i temu służy nasza decyzja" - powiedział Wicemarszałek Kamiński.

Potrzebujesz porady prawnej?
Pakiet dot. tarczy antykryzysowej uchwalony przez Sejm
Sejm przyjął pakiet antykryzysowy dla pracodawców i pracowników Bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych – z tych pięciu filarów składa się tzw. tarcza antykryzysowa. (...)
Tarcza antykryzysowa w skrócie
Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową. ##baner## Kluczowe rozwiązania tarczy antykryzysowej Pakiet ten przewiduje on m.in.: zwolnienie ze składek (...)
Tarcza antykryzysowa po zmianach
Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową. Przedsiębiorcy złożyli ponad milion wniosków o wsparcie z instrumentów tarczy antykryzysowej. Zakład (...)
Prezydent podpisał tzw. tarczę antykryzysową
Podpis Prezydenta To już pewne – prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy składające się na pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników w związku z czekającym gospodarkę kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. – "To bardzo dobra wiadomość, jestem przekonana, (...)
Pakiet dot. tarczy antykryzysowej
Rząd przyjął pakiet antykryzysowy, który pomoże pracodawcom i pracownikom. Jutro zostanie on skonsultowany z opozycją. Rozwiązania zaakceptowane przez rząd Ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu projektów ustaw, które (...)
Funduszowy Pakiet Antywirusowy
Rada Ministrów przyjęła tzw. specustawę funduszową. Gospodarcze zawirowania wywołane pandemią koronawirusa dotknęły także beneficjentów funduszy europejskich. Ograniczone możliwości realizacji dotyczą kilkudziesięciu tysięcy przedsięwzięć dofinansowanych przez UE. Ministerstwo (...)
Finansowe rozwiązania „Tarczy antykryzysowej”
„Tarcza antykryzysowa” to kompleksowy pakiet działań rządu przeciwdziałających negatywnym skutkom pandemii. 31 marca 2020 r. pakiet ustaw wdrażających rozwiązania antykryzysowe, podpisał prezydent. Nowe przepisy weszły już w zasadzie w życie. Zaproponowane (...)
Czy należy przestrzegać prawa konkurencji podczas epidemii koronawirusa?
Wyjątkowe warunki prowadzenia działalności gospodarczej W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią wirusa COVID-19 przedsiębiorcy doświadczają obecnie licznych utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej, np. w postaci zakłóceń w funkcjonowaniu łańcucha dostaw, nadprzeciętnego (...)
O czym muszą wiedzieć osoby objęte kwarantanną?
14 dni kwarantanny Kwarantanna to izolacja osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny. Od Twojego zachowania zależy bezpieczeństwo innych! ##baner## Jeśli (...)
Koronawirus: ważne dla przedsiębiorców
Niepokój w związku w kolejnymi odnotowywanymi przypadkami koronawirusa w Polsce towarzyszy wielu osobom – również przedsiębiorcom, którzy obawiają się ewentualnych trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Na jakie wsparcie mogą liczyć? Zobacz krótki (...)
Jak postępować z odpadami w czasie epidemii koronawirusa?
Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Klimatu przygotował wytyczne ws. postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19. Opracowanie wytycznych związane jest (...)
Oświadczenie Prezesa UODO w sprawie koronawirusa W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi przetwarzania danych dotyczących zdrowia na skutek działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19, Prezes UODO poinformował, że kwestie z tym związane regulowane są w przepisach (...)
Przedłużone zasady bezpieczeństwa do 14 marca i nowe w woj. warmińsko-mazurskim
W Polsce w ostatnim czasie odnotowujemy wzrost zakażeń COVID-19. Przekroczyliśmy barierę 10 tys. nowych przypadków dziennie. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach oraz liczba zleconych testów. W województwie warmińsko-mazurskim sytuacja epidemiczna (...)
Pomoc dla realizujących inwestycje ze wsparciem UE
Funduszowa specustawa gotowa Firmy, instytucje czy organizacje realizujące projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich w ostatnich miesiącach zmagają się z ograniczeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa. Ta sytuacja dotyczy kilkudziesięciu tysięcy przedsięwzięć. Ministerstwo Funduszy (...)
Będzie pakiet osłonowy dla firm
Co będzie przewidywał pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem? Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie (...)
Ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem
Celem ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych jest określenie zasad i trybu zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania (...)
4 etap odmrażania polskiej gospodarki
Rząd przygotowuje wytyczne dot. eventów, ślubów i parków rozrywki MR prowadzi konsultacje ws. wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki. Zakończyło już rozmowy ws. wytycznych dotyczących (...)
Przepisy ws. interwencji rynkowych w związku z COVID-19
Rozporządzenia KE ws. interwencji rynkowych w związku z COVID-19 opublikowane 4 maja br. Komisja Europejska opublikowała w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 11 rozporządzeń w ramach pakietu legislacyjnego, dotyczącego działań na rynkach rolnych w odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią (...)
Jak postępować z odpadami w czasie epidemii koronawirusa?
Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Klimatu przygotował wytyczne ws. postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19. Opracowanie wytycznych związane jest (...)
Większe wsparcie dla prowadzących zakłady aktywności zawodowej i inne zmiany specustawy covidowej?
Rada Ministrów przyjęła 2 projekty ustaw o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony (...)