SMS bezgraniczny

Średni koszt SMS-ów wysłanych w roamingu między październikiem 2007 a marcem 2008 wyniósł w UE 0,29 euro, wynika z przedstawionych dziś (15 lipca br.) przez Komisję Europejską danych. To dziesięć razy więcej niż koszt SMS-a krajowego. Niska skuteczność samoregulacji sektora to sygnał dla Komisji, by rozpocząć prace nad odpowiednimi przepisami.

Komisja Europejska przedstawiła dziś dane Europejskiej Grupy Regulatorów (ERG), zgodnie z którymi średnia cena wysłania SMS-a w roamingu w UE wyniosła w okresie między październikiem 2007 a marcem 2008 0,29 euro, ale może ona dochodzić nawet do 0,80 euro. Apele do operatorów o samoregulację i dobrowolne obniżenie opłat roamingowych za SMS-y nie odniosły skutku. Dlatego Komisja planuje rozpocząć prace nad regulacjami, które zapewnią konsumentom możliwość korzystania z prawdziwie jednolitego rynku usług w zakresie SMS-ów. Komisja zamierza również położyć kres szokująco wysokim rachunkom, jakie zdarzają się klientom korzystającym z połączeń komórkowych do surfowania po internecie. Pierwszych propozycji będzie się można spodziewać już wczesną jesienią.

Po zapoznaniu się z ostatnimi tendencjami cenowymi, zbadanymi przez krajowych regulatorów telekomunikacyjnych, jestem szczególnie zaniepokojony wysokimi cenami, jakie płacą klienci wysyłający wiadomości tekstowe za granicą - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. - Istnieje również niebezpieczeństwo, że brak przejrzystości kosztów roamingu w przypadku komórkowych transmisji danych zniechęci przedsiębiorców europejskich. Komisja będzie współpracować ściśle z Parlamentem Europejskim i Radą w celu znalezienia szybkiego rozwiązania tych problemów.

Obywatele UE powinni mieć możliwość przesyłania SMS-ów za granicą bez ponoszenia nadmiernych kosztów - jasno stwierdziła komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding. - Opłaty roamingowe kosztowały już klientów sieci komórkowych zbyt wiele - dotyczy to zwłaszcza tych 77% młodych ludzi, którzy podczas pobytu za granicą wysyłają SMS-y ze swoich telefonów komórkowych.
Według komisarz, o konkurencyjności europejskiej branży komórkowej niedobrze świadczy fakt, że nie przyjęła ona dotąd do wiadomości konieczności dokonania rzeczywistych obniżek cen w celu uniknięcia rozwiązań regulacyjnych.

Porady prawne



- Zamierzam zatem zarekomendować pozostałym członkom Komisji przedstawienie w październiku projektu rozporządzenia w sprawie roamingu dotyczącego SMS-ów. Będziemy również musieli przedyskutować sposób uregulowania transmisji danych w roamingu, gdyż ich ceny pozostają nadal znacząco zawyżone - dodała Reding.
Na podstawie oceny obecnej sytuacji rynkowej, dokonanej przez krajowych regulatorów, ERG uznała, że opłaty roamingowe za wysyłanie SMS-ów są obecnie zbyt wysokie i podkreśliła konieczność ich uregulowania. - Cieszymy się, że Komisja doszła do takich samych wniosków - powiedział Dániel Patáki, przewodniczący ERG oraz prezes Krajowego Urzędu ds. Łączności na Węgrzech.

Dodał również, że zdaniem ERG właściwe byłoby zastosowanie limitu cenowego na poziomie 11-15 eurocentów za SMS-a. - Jeśli chodzi o roaming dotyczący transferu danych, będziemy dalej badać zasadność wprowadzenia dodatkowych regulacji. Wezwał operatorów do zwrócenia szczególnej uwagi na kwestię transmisji danych w roamingu, dzięki czemu być może uda się w przyszłości uniknąć dodatkowych regulacji. ERG zależy na tym, by niższe opłaty hurtowe za takie transmisje dotyczyły też mniejszych i nowych operatorów.

O roamingu w internecie



Komisja zaprezentowała też nową stronę internetową poświęconą roamingowi. Internauci znajdą tam przejrzyste informacje na temat opłat pobieranych za wysyłanie SMS-ów lub surfowanie po internecie podczas pobytu za granicą w jednym z 27 krajów UE. Z danych od ERG i informacji od operatorów telefonii komórkowej wynika, że:

  • Typowy klient z Francji może zapłacić do 0,30 euro za SMS-a wysłanego tego lata z wakacji we Włoszech, podczas gdy turysta z Czech zapłaci za wiadomość z Włoch do 0,42 euro (10 CZK). Przebywający w Hiszpanii turysta ze Szwecji może zapłacić do 0,40 euro (3,79 SEK) za wiadomość w roamingu, turysta z Niemiec - 0,41 euro, turysta z Polski - 0,45 euro (1,50 PLN), a turysta z Wielkiej Brytanii - nawet 0,63 euro (0,40 GBP);

  • Średnie ceny detaliczne za wiadomości tekstowe w UE nie zmieniły się od lutego, kiedy to komisarz Reding wezwała branżę do wprowadzenia dobrowolnej obniżki cen.

    Koszt SMS-a w roamingu wynosi nadal ok. 0,29 euro (bez VAT) i może dochodzić nawet do 0,80 euro w przypadku użytkowników roamingu z Belgii. Jest to dziesięciokrotność ceny SMS-a krajowego, która może wynosić zaledwie 0,034 euro według nowej analizy przeprowadzonej przez duńskiego regulatora (Krajowa Agencja ds. Informatyki i Telekomunikacji);

  • Na apel Komisji o obniżenie cen zareagował jedynie jeden operator z Austrii, oferując od 16 czerwca pakiet 100 SMS-ów w cenie 0,10 EUR za wiadomość w roamingu;

  • Ceny usług w zakresie transmisji danych w roamingu wahają się nadal od 0,25 do ponad 16 euro za megabajt (IP/08/1048). Może to skutkować szokująco wysokimi rachunkami, zwłaszcza w przypadku użytkowników, którzy nie są świadomi obowiązywania takich opłat. Wysokie stawki hurtowe uniemożliwiają ponadto mniejszym operatorom oraz operatorom z mniejszych krajów UE zaoferowanie klientom bardziej konkurencyjnych pakietów danych.

    Powyższe wnioski, a także wyniki publicznych konsultacji, które zakończyły się 2 lipca (IP/08/718), zostaną wykorzystane przez Komisję podczas trwającego przeglądu zakresu unijnego rozporządzenia w sprawie roamingu, zleconego przez Parlament Europejski. Przygotowywana jest też szczegółowa ocena skutków regulacji, uwzględniająca ustalenia ERG.
    Staranna i szczegółowa praca wykonana przez ERG będzie niezwykle pomocna Komisji w podjęciu ostatecznej decyzji w sprawie roamingu dotyczącego SMS-ów i transmisji danych - powiedziała komisarz Reding. - Dysponując tak solidną podstawą, Komisja powinna być w stanie przedstawić wczesną jesienią propozycję legislacyjną Parlamentowi Europejskiemu i Radzie. Osobiście zaangażuję się w stworzenie warunków do osiągnięcia porozumienia politycznego jeszcze podczas prezydencji francuskiej.

    Kontekst


    Unijne rozporządzenie w sprawie roamingu weszło w życie 30 czerwca 2007 (MEMO/08/457">

    europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=MEMO/08/457&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en" >MEMO/08/457, IP/07/870). Do 30 grudnia 2008 Komisja musi przedstawić sprawozdanie w sprawie jego wykonania oraz przedstawić wnioski co do przedłużenia okresu i rozszerzenia zakresu jego obowiązywania.

    Komisja zaproponowała pierwotnie przyjęcie rozporządzenia, ponieważ koszty związane z usługą roamingu nie uzasadniały wysokości opłat za rozmowy za granicą (IP/06/386).

    Nowa strona internetowa Komisji poświęcona roamingowi:
    http://ec.europa.eu/roaming/

    Więcej informacji:
    http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemlongdetail.cfm?item_id=4242

  • źródło: Komisja Europejska, z www.ukie.gov.pl


    A.J.
    Zespół e-prawnik.pl

    Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

    Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


    Masz inne pytanie do prawnika?

     

    Komentarze

      Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

    Potrzebujesz pomocy prawnej?

    Zapytaj prawnika