Zmiany istotne dla mieszkańców mieszkań komunalnych

Co zainteresuje wykupujących mieszkania komunalne?

Od 22 października zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmienią się m.in. zasady sprzedaży dawnych mieszkań komunalnych. Skorzystać będą mogli na tym nowi właściciele lokali i osoby, które wykupiły je przed wejściem zmian w życie.

Do tej pory osoby, które wykupiły mieszkania od samorządu terytorialnego czy od Skarbu Państwa po preferencyjnych cenach, nie mogły odsprzedawać tych lokali przez co najmniej 5 lat. W przeciwnym razie były bowiem zmuszone do zwrotu otrzymanej bonifikaty.

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami sprawi, że gmina nie będzie mogła żądać zwrotu zniżki, jeśli właściciel zamieni byłe mieszkanie komunalne na inne mieszkanie czy na nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe. Będzie więc mógł bez negatywnych konsekwencji wymienić lokal zaraz po podpisaniu aktu notarialnego z gminą. Podobnie będzie w sytuacji sprzedaży takiego lokalu, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży zostaną przeznaczone w ciągu 12 miesięcy na cele mieszkaniowe.

Porady prawne

O odstąpieniu od żądania zwrotu bonifikaty w razie przekroczenia ustawowych terminów także w innych przypadkach zadecyduje rada gminy, wojewoda, rady lub sejmik województwa.

Czego jeszcze dotyczą zmiany w gospodarce nieruchomościami?

Nowelizacja dotyczy ponadto przepisów w zakresie zasad gospodarowania nieruchomościami należącymi do zasobów Skrabu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, prowadzenia postępowań w sprawie podziałów, scaleń, wywłaszczeń i ustalania opłat adiacenckich oraz nowelizacji w zakresie działalności zwodowej w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami.

Obecna nowelizacja jest spowodowana potrzebą uwzględnienia w przepisach ustawy wniosków wynikających z kilkuletnich doświadczeń w jej stosowaniu przez organy administracji publicznej oraz środowiska związane z nieruchomościami, z orzecznictwa sądów administracyjnych, sądów powszechnych oraz Trybunału Konstytucyjnego. Wiele zmian dotyczy więc doprecyzowania oraz uściślenia przepisów w celu wyeliminowania rozbieżnych interpretacji.

Więcej na temat zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami przeczytasz w artykule: Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. 2007 r., Nr 173, poz. 1218)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika