Zastaw rejestrowy otwarty dla wszystkich
Nowelizacja usuwa dotychczasowy zamknięty katalog podmiotów, które mogły ustanawiać zastaw rejestrowy. Obecnie zatem ta forma zabezpieczania wierzytelności dostępna jest także dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Na czym nie można ustanowić zastawu rejestrowego?
Interesujące są zmiany w art. 7 u.z.r. Zgodnie z nowym brzmieniem jego ust. 1, przedmiotem zastawu mogą być jedynie rzeczy ruchome i zbywalne prawa majątkowe, z wyjątkiem jednak:

praw mogących być przedmiotem hipoteki,
wierzytelności na których ustanowiono hipotekę,
statków morskich oraz statków w budowie mogących być przedmiotem hipoteki morskiej.
W literaturze już od lat w zasadzie formułowano tezy o tej samej treści, mimo nieistnienia odpowiedniego przepisu w ustawie. Trudno stwierdzić, jak należy rozumieć relację między punktem 1 a punktem 2 tego katalogu. W pierwotnym projekcie widniał jedynie jeden punkt o treści „wierzytelności i praw mogących być przedmiotem hipoteki". Problem dotyczy wierzytelności - mogą być one przedmiotem hipoteki, o ile są zabezpieczone hipoteką (art. 65 ust. 4 pkt 4 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).
Wierzytelności niezabezpieczone hipoteką mogą być przedmiotem zastawu rejestrowego. Wierzytelności zabezpieczone hipoteką mogą być przedmiotem hipoteki, więc nie można na nich ustanowić zastawu rejestrowego. Z kolei wierzytelności, na których ustanowiono hipotekę, nadal mogą być przedmiotem hipoteki (trudno sobie wyobrazić inny wniosek). Wydaje się zatem, że wyróżnienie ich w osobnym punkcie nie jest istotne z normatywnego punktu widzenia.
Forma ustanowienia zastawu na prawach
Nowelizacja wprost wyłącza zastosowanie przepisów o szczególnej formie koniecznej dla zbycia praw. Oznacza to, że każda umowa zastawnicza, niezależnie od przedmiotu zastawu, musi być sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art. 3 ust. 1 u.z.r.). Przed nowelizacją wątpliwości budziło ustanowienie zastawu m.in. na udziałach w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, dla których zbycia wymagana jest forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi (art. 180 k.s.h.).
Jeden sposób oznaczania wysokości wierzytelności
Dotychczas obowiązujące przepisy stawiały przed stronami umowy alternatywę - musiały one oznaczyć wysokość wierzytelności, natomiast jeżeli była to wierzytelność przyszła lub warunkowa - musiały określić najwyższą sumę zabezpieczenia z uwagi na niepewność co do jej wysokości. Nowelizacja wprowadza tu jednolity system. Obecnie w każdej umowie zastawniczej należy określić najwyższą sumę zabezpieczenia. Konieczne jest także oznaczenie stosunku prawnego, z którego wierzytelność ma wynikać (art. 3 ust. 2 pkt 4 u.z.r.).
Możliwość zabezpieczenia więcej niż jednej wierzytelności
W myśl nowego brzmienia art. 6 u.z.r., zastaw może zabezpieczać więcej niż jedną wierzytelność, o ile przysługują one jednemu wierzycielowi i wynikają z umów. Muszą być określone w umowie zastawniczej.
Zastaw może trwać mimo wygaśnięcia wierzytelności
W nowym brzmieniu art. 18 u.z.r. ustalono kryteria, które musi spełniać zastaw, aby trwał mimo wygaśnięcia wierzytelności, którą zabezpieczał. Umowa zastawnicza musi określać stosunek prawny, z którego wynika lub może wynikać nowa wierzytelność, termin, w którym nowy stosunek prawny ma powstać (nie dłuższy, niż 6 miesięcy od wygaśnięcia pierwotnej wierzytelności; jeżeli stosunek ten nie powstanie w oznaczonym terminie, zastaw wygasa z jego upływem) oraz najwyższą sumę zabezpieczenia dla nowej wierzytelności (nie wyższą, niż suma już ujawniona w rejestrze zastawów).
Zastaw na najwyżej 30 lat
Co do zasady zastaw rejestrowy będzie wygasał po upływie 20 lat od chwili wpisu. Strony jednak mogą postanowić o utrzymaniu zastawu na czas dalszy, przy czym nie dłuższy, niż kolejne 10 lat. Muszą jednak złożyć do rejestru zmianę umowy zastawniczej. Po wygaśnięciu zastawu będzie on wykreślany przez sąd z urzędu (art. 18a u.z.r.).
Pozaegzekucyjne sposoby zaspokojenia a egzekucja komornicza
Nowy art. 21a u.z.r. wprowadza regułę, w myśl której od chwili zajęcia przedmiotu zastawu przez komornika lub inny organ egzekucyjny, zastawnik nie może podejmować czynności mających na celu zaspokojenie innych, niż egzekucja komornicza. Nie może zatem przejąć przedmiotu na własność, sprzedać go na licytacji, przejąć przedsiębiorstwa w zarząd ani zaspokajać się z dochodów z jego dzierżawy.

Potrzebujesz porady prawnej?
Projektowane zmiany w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów
Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. Głównym założeniem twórców zmian w ustawie o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów było ułatwienie stosowania tej formy, większa przejrzystość, (...)
Przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego
Możliwość przeniesienia zastawu rejestrowego Istnieje możliwość przeniesienia prawa zastawu rejestrowego, lecz tylko na inny podmiot, który jest uprawniony do zabezpieczania swych wierzytelności zabezpieczeniem w postaci zastawu rejestrowego. Prawo takie przysługuje wierzytelnościom: Skarbu (...)
Czym charakteryzuje się zastaw rejestrowy?
Cechą odróżniającą zastaw rejestrowy od zastawu zwykłego jest to, że dla powstania tego zastawu nie jest konieczne wydanie zastawionej rzeczy we władanie zastawnikowi lub osobie trzeciej. Ponadto możliwe jest w przypadku zastawu rejestrowego stosowanie również innych niż egzekucja (...)
Zastaw rejestrowy na pojeździe mechanicznym - opinia prawna
Sprzedaż rzeczy obciążonej zastawem rejestrowym. Kupiłem na giełdzie samochód, który jak później się okazało jest obciążony zastawem rejestrowym na rzecz banku (bank wezwał o wydanie rzeczy). W dowodzie rejestracyjnym samochodu nie było żadnej wzmianki o ustanowieniu zastawu. W umowie (...)
Gdzie tworzone są rejestry zastawów Rejestry zastawów prowadzone są przy sądach rejonowych (przy wydziałach gospodarczych tych sądów), mających siedziby w miastach wojewódzkich. Oznacza to, że na każde województwo przypada jeden sąd, w którym (...)
Jak uzyskać informację z Rejestru Zastawów?
Centralna Informacja o Zastawach Rejestrowych udziela informacji, wydaje zaświadczenia i odpisy z rejestru zastawów na podstawie danych otrzymywanych z Centrali Rejestru Zastawów. Wyżej wymienione dane są uzyskiwane z sądów rejestrowych. Minister Sprawiedliwości określa, (...)
Zabezpieczenie roszczeń wynikających z zastawu rejestrowego
Sposób zabezpieczenia Zastawnik może żądać zabezpieczenia ustanawianego zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu zabezpieczającym, z wyjątkami wynikającymi z charakteru zastawu rejestrowego. Tak więc zastawca, którego roszczenia można dochodzić przed sądem powszechnym (...)
Gdy komornik egzekwuje należność z samochodu... zastaw rejestrowy – opinia prawna
Stan faktyczny Pożyczyłem od znajomego 10000 zł. Miałem mu oddać za trzy miesiące 13000 zł, oddałem tylko 4000. On zrobił mi sprawę w sądzie o zwrot 9000 i wygrał. Sprawa została przekazana do komornika o ściągnięcie należności. Ponieważ nic nie mam, to komornik nic ze mnie nie ściągnął (...)
W jakich wypadkach oferenci mają obowiązek wnieść zabezpieczenie? Ustawa czyni z żądania wniesienia zabezpieczenia uprawnienie zamawiającego. Jednak rozporządzenie wykonawcze Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 lipca 2002 r. w pewnych wypadkach uprawnienie przekształca w obowiązek (...)
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)
Jak ustanowić zastaw rejestrowy?
Jakie czynności należy podjąć, aby ustanowić zastaw rejestrowy? W celu ustanowienia zastawu rejestrowego konieczne jest zawarcie umowy - obowiązkowo na piśmie (w przeciwnym wypadku umowa będzie nieważna) oraz wpis do rejestru. Na jej podstawie ustanawia się na określonej ruchomości takie (...)
Ustanowienie zastawu na kupowanym samochodzie będzie można załatwić przez Internet. Zmiany mają ułatwić życie nie tylko bankom, ale i kupującym Rząd przyjął właśnie projekt nowelizacji ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów przedłożony przez ministra sprawiedliwości. (...)Na (...)
Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!
Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Niektóre jednak sprawy podrożeją. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 marca 2006 r. Warto sprawdzić, na wszczynanie jakich (...)
Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy leasingu - opinia prawna
Stan faktyczny Jak zabezpieczyć i egzekwować prawo własności zagranicznego producenta (wewnątrz UE) maszyny, który udziela klientowi polskiemu leasing na okres 1 roku z opcją wykupu. Leasing jest tak skonstruowany, że klient wpłaca pierwszą opłatę w wysokości co najmniej 25 %, a następnie (...)
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne (...)
Kiedy i jak należy wnieść zabezpieczenie wykonania umowy?
W jakich wypadkach wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie? Wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy w każdym przypadku, gdy żąda tego zamawiający, przy czym w niektórych przypadkach zamawiający ma ustawowy obowiązek żądania zabezpieczenia. (...)
W jakich wypadkach wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie? Wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy w każdym przypadku, gdy żąda tego zamawiający oraz w przypadkach, gdy obowiązek wniesienia zabezpieczenia wynika z ustawy. Ustawa uzależnia (...)
Skuteczne i sprawne dochodzenie należności na drodze prawnej
Lata 90. czyli czas anachronizmu Transformacji politycznej po 1989 r. w Polsce towarzyszyły głębokie przemiany gospodarcze. Jednak w nowej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, brak było instytucji i mechanizmów prawnych, które zapewniałyby pełną ochronę wszystkich podmiotów (...)
Zabezpieczenie kredytu ma być łatwiejsze. Nie tylko bowiem bank, ale także zwykły Kowalski będzie mógł ochronić swoją pożyczkę zastawem rejestrowym (...)Zmiany, jak napisano w uzasadnieniu projektu, wynikają nie tylko z doświadczeń ośmiu lat. Uwzględniają też wynikającą z przepisów (...)
Kilka słów o zastawie jako sposobie zabezpieczenia wierzytelności z obligacji
Obligacja, pełni pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym funkcje podobne do pożyczki. Jednak w przypadku obligacji zobowiązanie do zwrotu „pożyczonej” kwoty zostaje stwierdzone w dokumencie, który jest papierem wartościowym. Co istotne, z punktu widzenia obligatariuszy, czyli (...)