Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych Styczeń 2004 - Strona 2

Zasady wypłaty premii uznaniowej

20.1.2004

Mój pracodawca postanowił zmienić zasady wynagrodzeń w firmie. Poniżej przedstawiam wręczony mi aneks do umowy: "Aneks do umowy Między .... a .... 1. Od dnia 01.01.2004 - wynagrodzenie brutto - 2.600,00 zł. 2. Pan... otrzyma premię roczną jeżeli spełnione zostaną następujące warunki: Obrót (...)

Status oskarżonego w sprawie karnej

20.1.2004

Jestem oskarżona o telefoniczne grożenie pozbawienia życia - z art. 190 KK. Nie ma jakichkolwiek podstaw, by wysuwać takie oskarżenie. Nigdy nie dzwoniłam do tej pani. Niemniej byłam już przesłuchiwana w tej sprawie (28.12.r.), a 15.01.r. został przeprowadzony przez Dzielnicowego wywiad środowiskowy. (...)

Termin ważności operatu szacunkowego

19.1.2004

Proszę o podanie podstawy prawnej określenia czasu ważności operatu szacunkowego nieruchomości (egzekucja komornicza). Wycena była przeprowadzona pod koniec grudnia 1996 r. Biegły podał m.in.: Rozporządzenie MGP i Budow. z 15.03.1995: MP nr 13 z 1995 r. oraz Standardy Zawodowe w 1996 r.. Podobno (...)

Środki dowodowe w postępowaniu karnym

19.1.2004

Jestem oskarżona o telefoniczne grożenie pozbawienia życia - z art. 190 KK. Nie ma jakichkolwiek podstaw, by wysuwać takie oskarżenie. Oświadczam, że nigdy do tej osoby nie dzwoniłam. Niemniej byłam już przesłuchiwana w tej sprawie (28.12.r..) a dzisiaj (15.01.r..) został przeprowadzony przez (...)

Uprawnienia oskarżonego do zadawania pytań

19.1.2004

Jeżeli moja żona występuje jako oskarżyciel posiłkowy, to czy ja będę mógł zadawać pytania świadkom, mojej żonie, która występuje w sprawie jako świadek i oskarżyciel posiłkowy, moim dzieciom, które występują jako pokrzywdzeni i jako świadkowie? Czy odpowiadając na postawione mi (...)

Tryb uproszczony w postępowaniu karnym

19.1.2004

Jak mam rozumieć dopisek na akcie oskarżenia" "Na zasadzie art. 24 paragraf 1, 31 paragraf 1 kpk oraz 469 pkt.1 kpk sprawa niniejsza podlega rozpoznaniu przez Sąd Rejonowy w ... Wydział Grodzki w trybie uproszczonym".

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki a alimenty

19.1.2004

Obecnie płacę alimenty na córki, które uczą się zaocznie, jedna na I roku studiów druga w szkole pomaturalnej. Obydwie córki nie utrzymują ze mną kontaktu. W jaki sposób mam się dowiadywać czy nadal sie uczą? Czy na rozprawie sądowej mogę zażądać, żeby wysyłano mi chociaż raz w (...)

Zmiana i uzupełnienie umowy - forma

16.1.2004

Czy w każdym przypadku zachodzi wyższość umowy zawartej na piśmie od domniemanej ? Czy sąd może uznać, że kwota zawarta w umowie dwustronnie obowiązującej, zawartej na piśmie może być inna (wyższa) na wniosek jednej ze stron (usługodawcy). Zakres usługi nie uległ rozszerzeniu poza umowę. (...)

Odwieszenie zawieszonej wyrokiem kary

15.1.2004

W przypadku, gdy osoba posiada wyrok w zawieszeniu na pewien okres i w tym okresie popełni wykroczenie z innego paragrafu-to czy otrzymany wyrok ulega odwieszeniu? Jaka jest zasada przy odwieszaniu wyroków - czy musi być popełnione przestępstwo o takim samym paragrafie?

Skutki prawne zaręczyn

15.1.2004

Czy w prawie polskim istnieje pojęcie "przyrzeczenia małżeństwa"? Jeżeli np. mężczyzna w obecności świadkow (rodziców dziewczyny) stwierdza, że planuje zawrzeć z nią związek małżeństki - i na tej podstawie jego przyszli teściowie darują OBOJGU pewną sumę celem zakupu rzeczy niezbędnych (...)

Spadek, zameldowanie, darowizna

15.1.2004

Własność została nabyta przed wstąpieniem w związek małżeński. Czy po zawarciu małżeństwa i zameldowaniu małżonki (właścicielem jest małżonek -nabył własność w drodze darowizny, ma rodzonego brata) można bez jej woli ją wymeldować? Darowizna jest na najstarszego syna, czy drugi (...)

Czas pracy w ruchu ciągłym

14.1.2004

Czy według obowiązującego znowelizowanego kodeksu pracy wymiar czasu pracy rzutuje na wysokość urlopu tzn. 1/2 etatu (4 godziny dziennie, okres zatrudnienia ponad 10 lat)ma prawo do 26 dni urlopu. Czy w systemie 4 brygadowym (ruch ciągły) obowiązuje przepis 11 nieprzerwanych godzin na dobę i (...)

Wywiezienie dziecka za granicę po rozwodzie

14.1.2004

Czy żona po rozwodzie może zabrać dziecko za granicę mając paszport dziecka? Jak można temu zapobiec na sprawie o rozwód? Jak taka sprawa przebiega przy nie orzekaniu o winie? Chodzi o ewentualny wyjazd na stałe oraz to czy przyznanie mi praw rodzicielskich gwarantuje mi to, że żona nie wywiezie (...)

Wyjazd wakacyjny dzieci - zgoda drugiego rodzica

13.1.2004

Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Na nadchodzące ferie chciałbym zabrać dzieci na dwutygodniowy urlop zagraniczny, który już opłaciłem. Dzieci są w wieku 6 i 16 lat. Moja żona telegramem wysłała mi wiadomość, że nie wyraża zgody na ich wyjazd. Czy mimo to mogę zabrać dzieci? A może (...)

Uchylenie decyzji SKO przez NSA

13.1.2004

NSA uchylił decyzję SKO. Co można i trzeba dalej zrobić z zaskarżoną decyzją jeżeli w/g NSA decyzja ta była niezgodna z prawem i wydana z rażącym jego naruszeniem. Odwoływałem się od decyzji o wywłaszczeniu a w związku z tym o przyznanie odszkodowania lub gruntu zamiennego. Sprawa dotyczy (...)

Prawo do domku letniskowego na nieruchomości

13.1.2004

Po podziale nieruchomości składajacej się z działki i dwóch domków rekreacyjnych jedna osoba otrzymała działkę + 1 domek (prawo wieczystej dzierżawy), druga 1 domek, który zobowiązała się usunąć z działki w ustalonym aktem notarialnym terminie. Po upływie ustalonego terminu osoba 2 (...)

Świadczenie pracy jako wkład wspólnika

13.1.2004

Czy konieczne jest ustalenie w umowie spółki jawnej wartości wkładu niepieniężnego, polegającego na świadczeniu pracy na rzecz spółki. Jeżeli tak, w jaki sposób należy ustalić wartość? Czy możliwe jest zaniechanie ustalenia w tej kwestii, ograniczenie się do adnotacji w umowie o wkładzie (...)

Nadmiernie obciążenie alimentami

12.1.2004

Czy jest to możliwe w przypadku kiedy ojciec zarabia ok .800 netto płaci alimenty na dzieci w wieku 19 lat 20 lat i 17 lat w wys. 670. Posiada dziecko z drugiego małżeństwa - matka dzieci zarabia ok .1700, żeby pozbawić kogoś zupełnie środków do - życia nie jestem w stanie opłacić połowy (...)

Zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu a BHP

12.1.2004

W regulaminie pracy umieściłem zapis o zakazie palenia papierosów w czasie pracy na terenie całego zakładu (sklep spożywczy). W momencie rozmowy kwalifikacyjnej o tym mówię, a także przypominam podczas podpisywania umowy o pracę. Dodatkowo pracownik podpisuje, że zapoznał się z regulaminem (...)

Ekwiwalent za korzystanie z własnej odzieży

12.1.2004

Wypłacam pracownikom ekwiwalent pieniężny za używanie obuwia oraz wydaję ekwiwalent - proszek do prania odzieży roboczej. Czy są jakieś ustalone normy co ile i na jakim stanowisku, czy jest to według uznania pracodawcy i istniejących cen zakupu tych środków? Czy muszę te normy ująć w regulaminie (...)

Przepisanie pozwolenia na budowę na inny podmiot

12.1.2004

Jak powinien wyglądać wniosek o przepisanie pozwolenia na budowę, gdy inwestor ogłosił upadłość, a jest chęć pewnej spółdzielni mieszkaniowej na prowadzenie budowy, lecz pierwotny inwestor nie chce ani przekazać ani odsprzedać pozwolenia na budowę danego budynku mieszkalnego, a architektura (...)

Remont w lokalu mieszkalnym

12.1.2004

Czy piec węglowy w mieszkaniu kwaterunkowym ma obowiązek na dzień dzisiejszy wymienić gmina czy sam lokator?

Podstawy wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty

9.1.2004

Spółdzielnia mieszkaniowa uzyskała w postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty wobec jej członka. Nie przeprowadzono uprzednio postępowania wewnątrzspółdzielczego, nie wystąpiono z propozycją ugody. Pozwany znajduje się w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej, o czym wielokrotnie informował (...)

Wiza wjazdowa

9.1.2004

Obcokrajowiec, żona Polaka, czeka na wydanie decyzji o zgodzie na pobyt czasowy, a dość pilnie powinna pojechać do kraju pochodzenia. Wjechała do Polski na wizie jednorazowej, więc jak wyjedzie, to musi dostać nową, by ponownie wjechać. Załóżmy - wyjeżdża, w międzyczasie zapada decyzja (...)

Uprawnienia lokatora przy remoncie lokalu

9.1.2004

Jeśli lokator mieszkania komunalnego nie zalega z opłatami, używa lokalu zgodnie z umową, a właściciel żąda opróżnienia lokalu tłumacząc to koniecznością remontu, który wg najemcy jest absolutnie możliwy do wykonania etapowo, to czy najemca musi opuścić lokal?

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki

9.1.2004

Płacę alimenty na rzecz syna (wysokość ustalona przez sąd). W ubiegłym roku syn ukończył studia inżynierskie. W październiku zawiadomił mnie telefonicznie o kontynuowaniu nauki na studiach magisterskich nie chcąc ujawnić nazwy uczelni. Czy syn ma obowiązek przedstawić dokument potwierdzający (...)

Formalności związane ze zmianą nazwy spółki

8.1.2004

Spółka z o.o. została założona przed 01.01.2001 i nigdy nie wykazała działalności, została dokapitalizowana do 25 000 i teraz istnieje potrzeba jej uruchomienia, czy i jak można dokonać zmiany nazwy firmy, jaki jest przybliżony sumaryczny koszt takiego przedsięwzięcia.

Zadośćuczynienie za bezprawną eksmisję

8.1.2004

Czy można wystąpić do sądu o zadośćuczynienie po bezprawnie dokonanej eksmisji? Spółdzielnia przegrała proces i musiała zwrócić posiadanie. Jaka jest podstawa prawna wystąpienia o zadośćuczynienie za straty moralne i narażenie na szwank dobrego imienia?

Niewykonywanie poleceń pracodawcy

8.1.2004

Czy można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony bez zachowania okresu wypowiedzenia, jeśli zaniedbuje on podstawowe obowiązki służbowe (nie wywiązuje się z poleconych zadań). Pracownik pracuje na stanowisku kierowniczym. Innymi słowy, czy przypadek niewywiązywania (...)

Pozwolenie na handel alkoholem w pobliżu szkoły

7.1.2004

Pytanie dotyczy obowiązywania Ustawy o wychowaniu w trzeźwości. W roku 2003, aby otrzymać koncesję na sprzedaż alkoholu nie było ograniczeń dotyczących odległości od szkoły czy ilości punktów sprzedaży w mieście. W tym roku urzędnik poinformował, że obowiązują te kryteria, ponieważ (...)

Wezwanie do uiszczenia kosztów sądowych

6.1.2004

Sąd Apelacyjny nie zwolnił mnie z kosztów sądowych tytułem wpisu, mimo iż nie pracuję. Teraz dostałem wezwanie z Sądu Okręgowego do uiszczenia braków sądowych tytułem wpisu uzupełniającego. Mam na to termin tygodniowy od daty doręczenia wezwania pod rygorem egzekucji. Czy sąd ma prawo (...)

Przedawnienie mandatu MPK

6.1.2004

Czy termin przedawnienia 3 lat dotyczy także opłaty karnej z tytułu jazdy bez biletu MPK, jeśli tak to jakie kroki należy powziąć, aby sprawę przedawnić?

Wymagania co do treści regulaminu pracy

6.1.2004

Obecnie chcę wprowadzić nowy, aktualny regulamin pracy i stąd kilka pytań. Czy muszę w regulaminie ująć, co może robić, a czego nie może pracownica w ciąży lub młodociany? Podobnie sprawa urlopów i ustawowych zwolnień itp. Mam wrażenie, że jest to przepisywanie kodeksu pracy. Czy powinienem (...)

Zasady wypłaty nagrody jubileuszowej

5.1.2004

Jeżeli wewnętrzny regulamin firmy zapewnia wypłatę części nagrody jubileuszowej w przypadku zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy pracownika z uprawnieniami do emerytury, to czy odpowiednio wypłaty takiej może domagać się pracownik z uprawnieniami do świadczenia przedemerytalnego?

Otwarcie testamentu a pozew o zachowek

5.1.2004

Mam prawo do zachowku, czy wniosek o zachowek ma być złożony do sądu w trakcie sprawy tzn. otwarcia testamentu czy jest to zupełnie osobne działanie? Nadmieniam, iż spadkobierca zobowiązany do spełnienia zobowiązania z tego tytułu odmawia rozmowy na ten temat.

Darowizna mieszkania spółdzielczego

5.1.2004

Babcia posiadająca prawo spółdzielcze własnościowe do lokalu mieszkalnego pragnie podarować je za swojego życia pełnoletniemu wnukowi będącemu synem jednego z jej czworga dzieci. Czy w takiej sytuacji dzieciom babci oraz ich dzieciom należy się zachowek, czy też prawo własności wspomnianego (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika