Archiwum porad prawnych Luty 2004

Odniesienie szkody w postępowaniu egzekucyjnym

27.2.2004

Jaka jest odpowiedzialność wierzyciela za skutki prowadzonej niezgodnie z prawem egzekucji komorniczej w przypadku, gdy dłużnik informował wierzyciela o nieprawidłowościach? Wierzyciel nie podejmował jednak żadnych działań, a dłużnik poniosł ewidentną szkodę.

Zakończenie opisu i oszacowania

27.2.2004

Otrzymałem "Obwieszczenie o terminie opisu i oszacowania nieruchomości" wynika z niego, że w dniu 25.02 o godz. 10.00 w Kancelarii komornika zostanie dokonany opis i oszacowanie. Czy ten termin jest równoznaczny z "zakończeniem opisu" i od niego biegnie termin na złożenie ew. skargi?

Cesja wierzytelności przez bank

27.2.2004

Mój bank, w którym mam niespłacony kredyt, dokonał cesji na rzecz firmy windykacyjnej, która teraz dochodzi ode mnie roszczenia. Czy Bank mógł dokonać umowy cesji? Czy w tym przypadku nie obowiązuje go tajemnica bankowa i na podstawie jakich przepisów mogę dochodzić w tym przypadku swoich (...)

Zameldowanie a prawo własności

27.2.2004

Jestem właścicielką mieszkania hipotecznego wykupionego od gminy. W mieszkaniu zameldowana na stałe jestem: ja, moja mama, siostra i jej niepełnoletnia córka. Z powodów rodzinnych (finansowych) jak najszybciej muszę rozdzielić mamę i moją siostrę z siostrzenicą. Siostra nie chce się wymeldować (...)

Zawarcie umowy najmu w czasie egzekucji

26.2.2004

Część mojej nieruchomości wynająłem na czas określony Stowarzyszeniu Sportowemu, na 10 lat z datą pewną. Umowę zawarto już po wszczęciu egzekucji z nieruchomości. Co stanie się z umową po zakończeniu egzekucji i licytacji nieruchomości?

Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości

25.2.2004

W jakim terminie, w jaki sposób mogę oprotestować opis i oszacowanie nieruchomości. Komornik ogłosił go na dziś na godz.10.00. Biegły zrobił opis nie obejrzawszy np. wszystkich pomieszczeń gdyż nie miał do nich dostępu. Opis jest więc niezgodny z operatem, który zrobiono kiedyś na potrzeby (...)

Umowa depozytu i depozytu nieprawidłowego

25.2.2004

Czym się różni umowa depozytu od depozytu nieprawidłowego - czy mógłbym dostać przykład - (chodzi o użyczenie konta) - czy np. depozyt nieprawidłowy byłby nawet wtedy gdyby ktoś używał tych pieniędzy zgodnie z instrukcjami właściciela?

Zatarcie skazania według kodeksu karnego z 1969 r.

25.2.2004

Ok. 12 lat temu zostałem skazany za drobne przestępstwo przeciw mieniu (chyba 6 mc-y w zawieszeniu na 2 lata). Nigdy później nie byłem karany. Za każdym razem kiedy zatrzymuje mnie policja, twierdzi że byłem karany za kradzieże lub włamania. Jakim prawem mają takie informacje? Co można z (...)

Podział majątku spółki jawnej

25.2.2004

Moja siostra wraz z mężem założyła spółkę jawną. W uchwale wspólników spółki jawnej, wspólnicy zgodnie postanawiaja że udział w zyskach i stratach bedzie następujący: mąż mojej siostry 90%, moja siostra 10%. Czy w przypadku rozwodu, ta umowa przekreśla szanse mojej siostry do połowy (...)

Odpowiedzialność za udział w bójce

25.2.2004

Zostałem oskarżony o udział w bójce wraz z kilkoma osobami. De facto nie brałem w niej udziału. Stałem z boku wraz z moją dziewczyną. Nikogo nie uderzyłem lub też w jakikolwiek sposób skrzywdziłem. W dodatku wezwałem policję i pomogłem im znaleźć nóż, którym posługiwali się uczestnicy. (...)

Dożywotnie alimenty po rozwodzie

24.2.2004

Mam 61 lat i przyznane sądownie alimenty, które wypłaca mi mój mąż. Nie mam innych dochodów, po zawarciu małżeństwa nie pracowałam zawodowo. Dodatkowo mój stan zdrowia nie pozwala mi na podjęcie pracy. Czy po rozwodzie sąd może przyznać mi w związku z tym alimenty dożywotnio? Wina rozkładu (...)

Warunkowe umorzenie postępowania przez sąd

24.2.2004

Czy czas na odwołanie od ogłoszenia postanowienia o umorzeniu w przypadku bycia powoda na sprawie, jest od momentu jego odczytania, czy od dnia jego otrzymania doręczenia (pocztą)? W tym przypadku chodzi o umorzenie postępowania w postępowaniu karnym.

Członkostwo w spółdzielni a zameldowanie

24.2.2004

Mieszkam z mężem w mieszkaniu spółdzielczym, lokatorskim. Oboje jesteśmy członkami spółdzielni i oboje jesteśmy zameldowani na stałe. Mój mąż czasowo przebywa w mieszkaniu, jesteśmy w zasadzie w separacji (choć nie orzeczonej prawnie). Mąż zadeklarował iż wymelduje się z mieszkania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika