Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Jak zarejestrować samochód kupiony za granicą?

Strona 1 z 2

Obowiązki rejestracyjne

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r., Nr 108, poz. 908), dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Pojazdy te, w tym również samochody firmowe sprowadzane z zagranicy, są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 ww. ustawy oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice rejestracyjne oraz w nalepkę kontrolną. Zgodnie z art. 71 ust. 6 Prawa o ruchu drogowym, pojazd sprowadzony z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej przywozowej, dopuszcza się do ruchu na okres 30 dni. W tym okresie nabywca ma obowiązek dokonać rejestracji samochodu (załączając niezbędne dokumenty, o których mowa niżej). Z kolei przepis art. 71 ust. 7 ww. ustawy stanowi, że właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia

Wymagane dokumenty

W przypadku rejestracji samochodów sprowadzonych z zagranicy wymagane są następujące dokumenty:  

  1. dowód własności pojazdu lub dowód powierzenia pojazdu, gdy zagraniczna osoba fizyczna lub prawna powierza pojazd podmiotowi polskiemu,
  2. dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany (dokument stwierdzający rejestrację pojazdu za granicą),
  3. dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego i jest rejestrowany po raz pierwszy,
  4. dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy,
  5. zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzające uiszczenie podatku VAT, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego (druk VAT-25) lub potwierdzające brak tego obowiązku,
  6. dowód wpłaty opłaty recyklingowej (500zł) lub oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewniania sieci zbierania pojazdów lub faktura zawierająca takie oświadczenie, jeżeli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy. 
  7. zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu (wymóg ten nie dotyczy nowego samochodu osobowego z silnikiem spalinowym, dla którego właściciel pojazdu powinien dołączyć wyciąg ze świadectwa homologacji typu pojazdu albo odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji potwierdzający, że w odniesieniu do poszczególnych typów pojazdów zostało wydane świadectwo homologacji typu pojazdu albo zwolnienie pojazdu z homologacji przez właściwy organ państwa członkowskiego). 

W przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy zamiast dowodu rejestracyjnego dopuszcza się przedstawienie innego dokumentu wydanego przez organ właściwy do rejestracji pojazdów za granicą, stwierdzającego rejestrację pojazdu za granicą. Warto wiedzieć, że w przypadku pierwszej rejestracji pojazdu sprowadzonego z państwa członkowskiego, organ rejestrujący informuje organ państwa członkowskiego, który wydał dowód rejestracyjny, o rejestracji tego pojazdu, jego cechach identyfikacyjnych i zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego. Jeżeli państwo członkowskie wymaga zwrotu dowodu rejestracyjnego, organ rejestrujący w ciągu sześciu miesięcy od dnia zarejestrowania pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przesyła ten dowód do organu, który go wydał. Informacje powyższe oraz dowód rejestracyjny organ rejestrujący przesyła co miesiąc za pośrednictwem ministra właściwego do spraw transportu, który następnie przekazuje je zbiorczo do właściwych organów państw członkowskich nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego ta informacja dotyczy. 

Jak wskazano wyżej, przepisy prawa o ruchu drogowym wymagają przedstawienia zaświadczenia wydanego przez właściwy organ potwierdzający uiszczenie podatku VAT od pojazdów sprowadzanych z państw członkowskich Unii Europejskiej, jeżeli sprowadzany pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy. Jeśli jednak sprowadzany pojazd, który nie był zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub nie podlegał obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu, jest przedmiotem dostawy dokonanej przez podatnika podatku VAT na terytorium Polski przed dokonaniem pierwszej rejestracji w kraju, ww. zaświadczenie może być zastąpione fakturą z wyszczególnioną kwotą podatku VAT, potwierdzającą dokonanie tej dostawy przez danego podatnika, pod warunkiem, że odsprzedaż pojazdów stanowi przedmiot działalności tego podatnika. Faktura zamiast zaświadczenia dopuszczalna jest zatem jedynie w przypadku podatników, którzy nabywają samochody w celu ich odsprzedaży i dlatego nie dokonują ich rejestracji.  

<>

 

Komentarze: Jak zarejestrować samochód kupiony za granicą?

  • Krzysztof 2017-06-06 08:03:25

    Re: Skarga na komornika - pomyłka w egzekucji

    Dzień dobry. Wchodząc tydzień temu na moje konto bankowe , okazało się , że mam na nim komornika. Zadzwoniłem do kancelarii i tam dowiedziałem się , że pisma zostały wysyłane na mój poprzedni adres zamieszkania . Gdzie nie mieszkam pod nim od dwóch lat . Poprosiłem aby odpowiednie pismo komornik wysłał na mój obecny adres. Bank dostał pismo od komornika o zajęciu konta . Co mogę zrobić teraz ? Nie mam żadnego pisma o zajęciu A komornik ściąga mi należną kwotę z mojego konta bankowego . W kancelarii kazano mi napisać pismo do wierzyciela oraz komornika z prośbą o odblokowanie mojego konta w banku. Nie mam pojęcia skąd ten dług .Czy mam takie pismo wystosować ,czy złożyć skargę na czynności komornika ? Proszę o pomoc gdyż mam troje dzieci i jestem jedynym żywicielem rodziny .


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 1
  • 7
  • 5
  • 1
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zofia Lewandowska

    ocena usługi:

    Korzystam z pomocy portalu e-prawnik kilkanaście lat. Zawsze najwyższa klasa. Dziękuję. Zofia Lewandowska
  • Mieczysława

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Wszystko przebiegło bez zarzutu. Opinia była wyczerpująca.
  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jestem zadowolona z usługi jest na wysokim poziomie. Jeśli będę w potrzebie na pewno skorzystam z waszych usług. Pozdrawiam Danuta
  • Magdalena

    ocena usługi:

  • Justyna

    ocena usługi:

    Odpowiedź dotycząca mojego zapytania bardzo szczegółowa i wyczerpująca. Mam nadzieję, że zgodnie z radą e-prawnik problem zostanie rozwiązany po mojej myśli.Polecam i dziękuję za radę- Justyna
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Teresa

    ocena usługi:

  • Dariusz

    ocena usługi:

  • Piotr

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze przygotowane pismo, przystępna cena i szybka realizacjia Bardzo polecam
  • Leszek

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony z przesłanej opinii. Dała mi ona obraz sytuacji prawnej w temacie z którym się zwracałem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Leszek
  • Sławomir

    ocena usługi:

    Tym razem o wyborze Państwa oferty spośród innych, nie ukrywam, że zadecydowała przede wszystkim cena, ale następnym razem zadecyduje ta jakość, do której się przekonałem. Dziękuję, za bardzo krótki czas realizacji, ale przede wszystkim dziękuję za formę wypowiedzi, za prosto i jasno zbudowane zdania, dziękuję, że utwierdziliście mnie Państwo w przekonaniu, że czasami prosty człowiek,taki jak ja, wie lepiej, niż urzędnik, czy księgowy, który powinien wiedzieć, a zamiast odpowiedzi twierdzącej, każde zdanie kończy się pytająco, żeby nie użyć stwierdzenia po prostu \"nie wiem\". Ja teraz już wiem, gdzie następnym razem się zgłosić. DZIĘKUJĘ!
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi. Bardzo szybko uzyskałam odpowiedź na interesujące mnie pytanie. Opinia prawna była przejrzysta i zrozumiała, podane zostały przepisy prawne. Nie osniesiono się po krótce jedynie do mojego krótkiego pytania lecz opisano kilka aspektów mojej sytuacji. Z pewnością bezpośredni kontakt z prawnikiem daje więcej możliwości ale tak jak w moim przypadku, potrzebując szybkiej porady bez zbyt długiej zwłoki i bez wychodzenia z domu, skorzystanie z usług e-prawnik.pl jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Polecam! Dziękuję!
  • Adam

    ocena usługi:

    Moja druga sprawa w tej kancelarii. Cena nieco w górę (a raczej rabat w dół), co jak sądzę trzeba po prostu zaakceptować. Prawo rynku. Co do jakości usług i podejścia, to są na tym samym wysokim poziomie. Opinia szczegółowa, na moją prośbę bardzo szybko i gratisowo uzupełniona o ważne dla mnie szczegóły. Polecam e-prawnika.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane