Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Oceniając prawo do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Kto jest uprawniony do renty rodzinnej?

Członkami rodziny uprawnionymi do renty rodzinnej, po spełnieniu określonych warunków, są:

 1. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione - do ukończenia 16 lat, do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo bez względu na wiek, jeżeli w tym okresie stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów,
 2. dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej – oprócz kryteriów wiekowych, wymienionych wyżej, dzieci muszą jeszcze spełnić dodatkowe warunki tzn. otrzymają rentę, jeżeli zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta lub rencisty), chyba że śmierć była następstwem wypadku oraz nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach; a gdy rodzice żyją, jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania albo ubezpieczony (emeryt lub rencista) lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd,
 3. małżonek (wdowa i wdowiec) - jeżeli w chwili śmierci męża wdowa ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 roku życia, a jeżeli uczą się - 18 roku życia lub są całkowicie niezdolne do pracy; uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli spełnia warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża, lub od zaprzestania wychowywania dzieci. Małżonka rozwiedziona oraz wdowa, która w chwili śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków wymaganych od wdowy, w chwili śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem sądowym lub ugodą sądową. Wdowa, która nie spełnia żadnego z wymienionych warunków wymaganych do przyznania renty rodzinnej i nie posiada niezbędnych źródeł utrzymania - ma prawo do okresowej renty rodzinnej przez okres jednego roku od dnia śmierci męża albo przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od śmierci męża. Te same zasady są stosowane w stosunku do wdowca, z wyjątkiem tej dotyczącej renty okresowej,
 4. rodzice (rodzicami są również ojczym i macocha oraz osoby przysposabiające) - jeżeli ubezpieczony (emeryt lub rencista) bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania, a ponadto spełniają warunki takie jak dla wdowy/wdowca, w tym również dotyczące wieku.

Jaka jest wysokość renty rodzinnej?

Renta rodzinna wynosi:

 • dla jednej osoby uprawnionej - 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,
 • dla dwóch osób uprawnionych - 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,
 • dla trzech i więcej osób uprawnionych - 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, a w razie konieczności dzielona jest w równych częściach między uprawnionych. Jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest sierota zupełna, przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych.

  Podstawa prawna:

Zobacz także

 

Komentarze: Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

 • wies 2018-01-30 12:24:46

  Re: Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

  brak odpowiedzi na pytania

 • SPOKOJNY 2016-01-06 22:49:28

  Re: Renta rodzinna

  WITAM,MAM POWAŻNY ROBLEM,POTRZEBUJĘ PILNIE POMOCY. jESTEM OJCEM DZIECI,NIE PIJĘ,JESTEM SPOKOJNYM,NORMALNYM,PRACUJĄCYM ALE BIEDNYM MĘŻCZYZNĄ. MÓJ OJCIEC ZMARŁ LATA TEMU,DOSTAŁEM PO NIM RENTE ,ALE TAK WYSZŁO ŻE DZIECI CHORUJĄ,POTRZEBNE SĄ PIENIĄZKI,BRAKUJE PIENIĘDZY NAWET NA ŻYCIE,,NIE JEST TORBODZINA PATOLOGICZNA,, WIĘC ZE SZKOŁY ZREZYGNOWAŁEM ALE NIE WIEDZIAŁEM ZE MUSZE POINFORMOWAĆ O TYM ZUS,DZIS DOSTAŁEM DECYZJE O ZWROCIE 30 000 ZŁ. TO DLA MNIE SZOK,DLA MOJEJ RODZINY,NIE STAĆ MNIE. cZY PÓJDE DO WIĘZIENIA,CZY JEST SZANSA,JAKIEŚ PRAWO ABY TEJ KARY UNIKNĄ,WKOŃCU MÓJ OJCIEC ZMARŁ,PRACOWAŁ,ZARABIAŁ ,PŁACIŁ SKŁADKI WIĘC RENTA MI SIĘ NALEŻAŁA TAK BYNAJMNIEJ MYŚLAŁEM,ALE SIE OSZUKAŁAM.DO KOGO MAM SIĘ UDAĆ PO POMOC,GDZIE IŚĆ,DO KOGO? PROSZĘ O POMOC,TO WOŁĄNIE O POMOC.

 • kaarlajna 2011-11-30 13:24:39

  Re: Renta rodzinna

  Witam, moje pytanie brzmi tak. ojciec zmarł 3 lata temu. ja i moi bracia nie dostalismy renty po zmarłym, ojcu, gdyz nie przepracował 5 lat w ciagu 10 . najmłodszy brat dostawał od ojca alimenty (z których się nie wywiązywał oczywiście bo był alkoholikiem a gdy bratu przyznano alimenty od państwa ojciec zmarł). czy po smierci ojca moze się starc o rente w wysokości tych alimentów?? czy niepełnoletniemu bratu nic nie przysługuje???

 • Nikola 2011-01-22 17:47:08

  Re: Renta rodzinna

  Mam pytanie... rok temu zmarł mój tata. mama dopiero niedawno złożyła wniosek o rente... czy gdy ją dostaniemy to dostaniemy także nadpłatę za cały ten rok od dnia śmierci ? Czy jest jakaś minimalna kwota renty czy zależy ona tylko i wyłącznie od wysokości świadczeń zmarłego. z góry dziękuję za odpowiedz!


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
 • Mariusz

  ocena usługi:

  Wszystkie moje oczekiwania wobec e-prawnik.pl zostały spełnione. Polecam.
 • Dark

  ocena usługi:

  Dziękuje bardzo za pomoc w sprawie zasiedzenia Porada prawna zadowala mnie w całkowitym stopniu jest jasna i zrozumiała.
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Wszystkim zainteresowanym gorąco polecam !!!
 • Ewa

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z porady e-prawnik. Nigdy nie zawiodłam się na Ich profesjonalności. Porady jasne, proste, przejrzyste, zrozumiałe. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy borykają się z jakimkolwiek problemem prawnym. Na pewno jeszcze nie raz skorzystam z Waszych usług. Bardzo dziękuję.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane