Czy wydatki na organizowanie imprez integracyjnych dla pracowników, finansowane ze środków obrotowych (...)

Czy wydatki na organizowanie imprez integracyjnych dla pracowników, finansowane ze środków obrotowych firmy stanowią koszty uzyskania przychodów ?

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.02.2007r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 28.03.2007r. ) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 19.02.2007r. przesłanym do tut. Urzędu Skarbowego przy piśmie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście nr ....... w dniu 28.03.2007r. wystąpił Pan w trybie art.14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w kwestii dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z organizacją imprez integracyjnych dla pracowników.

Porady prawne

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, Spółka cywilna, której jest Pan współwłaścicielem, zatrudniając pracowników do obsługi kancelarii, prawników, aplikantów, asesorów organizuje imprezy integracyjne finansowane ze środków obrotowych Spółki, które mają charakter nieodpłatny. Celem organizowanych imprez jest poprawa atmosfery w pracy zarówno między pracownikami jak i między pracownikami a pracodawcą. Konsekwencją takiego działania ma być zwiększenie efektywności pracy pracowników a tym samym zwiększenie przychodów Kancelarii.

W przedstawionej sytuacji stawia Pan pytanie: czy finansowane ze środków obrotowych wydatki związane z organizacją imprez integracyjnych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania prowadzonej działalności gospodarczej ?

Pana zdaniem ww wydatki jako mające związek z uzyskanymi przychodami i nie wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl art. 22 ust.1 ww ustawy będą stanowiły koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

W ocenie tut. organu podatkowego stanowisko Pana zaprezentowane we wniosku należy uznać za prawidłowe, ponieważ:

Zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów oparta jest na swoistej klauzuli generalnej, zgodnie z którą podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnościąa ich poniesienie ma na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.

W ramach tych wydatków mieszczą się tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie, diety itp. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizowania imprez integracyjnych.

Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy, zacieśnianie więzi wśród pracowników i zintegrowanie pracowników z pracodawcą.To w konsekwencji powinno przełożyć się na lepszą pracę oraz zwiększenie efektywności pracy, a tym samym ma to bezpośredni wpływ na wyniki pracy, tj. przychody osiągane w działalności firmy.

Wydatki na integrację pracowników wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy i jako pozostające w pośrednim związku z uzyskanymi przez podatnika przychodami można je uznać za koszty podatkowe. Tym bardziej, że nie zostały wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Jednocześnie nadmienia się, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wyłącznie wydatki związane z organizacją spotkań integracyjnych, których uczestnikami są tylko pracownicy firmy, osoby trzecie nie biorą w niej udziału.

Zatem, jeśli powyższy wydatek zostanie poniesiony ze środków obrotowych firmy oraz nie ma na celu udzielenia pomocy socjalnej dla pracowników, tj. nie mieści się w zakresie działalności socjalnej ? to stanowi koszt uzyskania przychodów firmy.W związku z powyższym należy uznać, że wydatki poniesione ze środków obrotowych Spółki na zorganizowanie spotkania integracyjnego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika