Spółka zwróciła się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska w kwestii opodatkowania (...)

Spółka zwróciła się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska w kwestii opodatkowania podatkiem VAT w sytuacji, kiedy kontrahent Spółki zwraca kontener w terminie lub uzyskuje zgodę na wydłużenie terminu korzystania z kontenera i w tym wydłużonym terminie zwraca kontener.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 27.06.2006r. (data wpływu do Urzędu 12.07.2006r.), uzupełnionym w dniu 05.09.2006r. i 07.09.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej korzystania z kontenera w okresie ustalonym w umowie

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka sprzedaje produkty (np. domieszki zmieniające właściwości betonu), które umieszczane są zazwyczaj w kontenerach. Kontenery te stanowią własność Spółki. Podatnik zawiera z kontrahentami umowy, na mocy których wyraża zgodę na używanie przez kontrahenta kontenera w oznaczonym czasie (90 dni). Spółka nie pobiera odrębnego wynagrodzenia z tytułu korzystania z kontenera przez kontrahenta, gdyż wysokość tego wynagrodzenia została uwzględniona w cenie sprzedawanego w kontenerze produktu. Po upływie ustalonego w umowie terminu kontrahent ma obowiązek zwrócić kontener Spółce lub przedłożyć dokument, na podstawie którego Spółka może wyrazić zgodę na przedłużenie okresu używania kontenera przez kontrahenta.

Spółka zwróciła się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska w kwestii opodatkowania podatkiem VAT w sytuacji, kiedy kontrahent Spółki zwraca kontener w terminie lub uzyskuje zgodę na wydłużenie terminu korzystania z kontenera i w tym wydłużonym terminie zwraca kontener.

W takich przypadkach, zdaniem Spółki, należy uznać, że wynagrodzenie z tytułu wykonania usługi polegającej na oddaniu kontenera do używania zostało skalkulowane w cenie znajdujących się w kontenerze produktów i jako takie zostało opodatkowane VAT. Cena towaru, w którą wliczono wynagrodzenie za używanie kontenera, stanowi podstawę opodatkowania podatkiem VAT. Spółka uważa, że w takiej sytuacji nie musi wykazywać jako odrębnej pozycji na fakturze za sprzedawane produkty wynagrodzenia za korzystanie z kontenera. Ponadto, zdaniem Spółki, sam fakt, że kontener używany jest do umieszczania sprzedawanych przez Spółkę produktów nie oznacza, że kontener należy uznać za opakowanie zwrotne. Spółka nie ustanawia żadnych zabezpieczeń, np. w postaci kaucji. Dodatkowo Wnioskodawca uważa, że jeśli kontener oddawany jest kontrahentowi do używania na określonych w umowie zasadach, to nie można uznać, że ma miejsce dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.

2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W przedstawionym stanie faktycznym kwotą należną jest całość świadczenia należna Spółce od nabywcy, tj. cena sprzedawanego towaru w którą zostało wkalkulowane wynagrodzenie z tytułu korzystania z kontenera. W związku z powyższym Spółka, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, zobowiązana jest wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Szczegółowe zasady wystawiania faktur i dane, które powinny one zawierać, zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005r., Nr 95, poz. 798).

Zatem w sytuacji, gdy kontener jest używany zgodnie z umową i w wyznaczonym terminie zwracany Spółce, po stronie Wnioskodawcy nie wystąpią inne skutki w zakresie podatku od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b i 14c.

Zgodnie z art.14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5zł oraz po 0,50zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 9.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. z 2004r., Nr 253, poz. 2532 ze zm./).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika