Czy przysługuje prawo do zwrotu części podatku VAT z tytułu poniesionych w 2005 roku wydatków na (...)

Czy przysługuje prawo do zwrotu części podatku VAT z tytułu poniesionych w 2005 roku wydatków na remont nieruchomości?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pani, zam., złożonego osobiście w dniu, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

stwierdza, iż:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W 2005 roku Podatnik dokonał zakupu materiałów budowlanych, które wykorzystał do remontu budynku mieszkalnego. Właścicielem nieruchomości gruntowej przed zawarciem związku małżeńskiego był współmałżonek. Po zawarciu związku małżeńskiego Państwo rozpoczęli budowę budynku mieszkalnego, finansowaną ze wspólnych środków pieniężnych oraz kredytów. Umowa o rozdzielności majątkowej nie została spisana.

Dnia 01.08.2005 roku Pani zwróciła się do Sądu Rejonowego w Gdańsku z prośbą o ustalenie, czy z mocy prawa stała się współwłaścicielką w/w budynku mieszkalnego.

Dnia 21.12.2005 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok utrzymujący w mocy orzeczenie rozwodu z dnia 26.02.2003 roku, w którym ustalono sposób korzystania ze wspólnego budynku mieszkalnego.

Podatnik we wniosku z dnia 25.01.2006 roku pyta, czy przysługuje mu prawo do zwrotu części podatku VAT z tytułu poniesionych w 2005 roku wydatków na remont powyższej nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku utrzymujący w mocy orzeczenie rozwodu z dnia 26.02.2003 roku, w którym ustalono sposób korzystania ze wspólnego budynku mieszkalnego stanowi potwierdzenie posiadanego tytułu prawnego do nieruchomości, który uprawnia do ubiegania się o zwrot części podatku VAT z tytułu poniesionych w 2005 roku wydatków na remont powyższej nieruchomości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.01.2006 roku, stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym jest prawidłowe.

W myśl art. 3 ust. 1- 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 roku Nr 177, poz. 1468, dalej: ustawa) osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r.

Zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT.

Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy, prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Z kolei art. 4 ust. 2 pkt 1) powyższej ustawy stanowi, iż prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn. zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3.

Tut. Organ wskazuje, iż wprawdzie przepisy podatkowe nie precyzują pojęcia tytułu prawnego, to zgodnie z linią orzecznictwa NSA za tytuł prawny uważa się m. in.:

  • akt własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
  • umowę najmu lub dzierżawy,
  • umowę użyczenia,
  • bądź inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z budynku mieszkalnego bądź lokalu mieszkalnego.

Wyrokiem z dnia 21.12.2005 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku ustalił sposób korzystania ze wspólnego budynku mieszkalnego, w taki sposób, iż Pani będzie korzystała wyłącznie z pomieszczeń na piętrze budynku, Pan z pokoju znajdującego się na parterze budynku, a z pozostałych pomieszczeń osoby te będą korzystały wspólnie.

Z przedstawionego stanu faktycznego i prawnego wynika, iż posiada Pani tytuł prawny do budynku mieszkalnego i po spełnieniu łącznie wszystkich pozostałych warunków, przysługuje zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym na podstawie art. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika