Czy należy zapłacić podatek dochodowy od różnicy między ceną zakupu i sprzedaży samochodu w sytuacji (...)

Czy należy zapłacić podatek dochodowy od różnicy między ceną zakupu i sprzedaży samochodu w sytuacji gdy samochód zakupiony na użytek własny zostanie sprzedany na rzecz spółki jawnej ,w której właściciel posiada udziały?

Pismem z dnia 3 .03.2005 r Strona zwróciła się z zapytaniem ,czy należy zapłacić podatek dochodowy od różnicy pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży samochodu w sytuacji , gdy samochód został nabyty na użytek własny przez jednego ze wspólników spółki ,która uprzednio korzystała z tego samochodu na podstawie umowy leasingu . Przedmiotowy samochód ma zostać sprzedany na rzecz spółki jawnej , w której właściciel samochodu jest udziałowcem. Zdaniem strony zgodnie z art.10 ust.1 pkt.8 lit.d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż ruchomości nie następująca w wyniku działalności nie podlega opodatkowaniu ,jeżeli pomiędzy zakupem a sprzedażą upływa ponad pół roku .

Porady prawne

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujacy w dacie zaistnienia , zdarzenia postanawia udzielić następującej interpretacji ,co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego .

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt.8 lit.d ustawy z dnia 26 .07.1991 r o podatku dochodowym od osón fizycznych ( Dzu z 2000 r , Nr 14 , poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy jeżeli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i ma miejce przed upływem pół roku licząć od końca miesiąca , w którym nastąpiło nabycie .

Zgodnie z wyżej cytowanym artykułem sprzedaż samochodu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie 6 miesięcy licząc od końca miesiąca , w którym nastąpiło nabycie .Nie będzie też obowiązku zapłaty podatku dochodowego od różnicy pomiędzy ceną nabycia ,a ceną sprzedaży samochodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika