Dotyczy możliwości zastosowania 19% stawki podatku w odniesieniu do przychodów uzyskanych z prowadzonej (...)

Dotyczy możliwości zastosowania 19% stawki podatku w odniesieniu do przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm. ), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16 lutego 2007r. ( wpływ do tut. organu w dniu 20 lutego 2007r. ) dotyczącego interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącego możliwości zastosowania 19% stawki podatku w odniesieniu do przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej stwierdza, iż stanowisko w w/w zakresie przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8 z 2005 r.,poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 16 lutego 2007. - działając za pośrednictwem pełnomocnika wystąpił Pan o interpretację przepisów podatkowych. Pytanie dotyczy rozstrzygnięcia kwestii, czy w przypadku świadczenia przez spółkę jawną, której jest Pan wspólnikiem usług zarządzania na rzecz innych spółek kapitałowych, w tym również na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której jest Pan prezesem zarządu istnieje możliwość opodatkowania dochodów uzyskanych w spółce jawnej 19 % liniową stawką opodatkowania.

Wypełniając dyspozycje art. 14 a §2 powołanej ustawy przedstawiono stan faktyczny sprawy, oraz wskazał własne stanowisko w sprawie.Zdaniem wnioskodawcy , w przypadku świadczenia przez spółkę jawną usług zarządzania, na rzecz spółki z ograniczona odpowiedzialnością i otrzymywania przez spółkę jawną wynagrodzenia z tego tytułu , wspólnik spółki jawnej będzie miał prawo do opodatkowania uzyskanego dochodu stawka podatku liniowego w wysokości 19%. Uzyskiwane z tego tytułu przychody - Pana zdaniem stanowią przychody z działalności gospodarczej.

Ustosunkowując się do wniesionego zapytania , Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, co następuje: Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) źródłami przychodów są między innymi działalność wykonywana osobiście ( pkt 2 w/w przepisu)pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3)Katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście został zawarty w przepisach art. 13 powołanej ustawy .

Zgodnie z brzmieniem art. 13 pkt 9 za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się: przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Przychody te wymienione są jako odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów.

Oznacza to, że przychody uzyskane przez osoby fizyczne na podstawie kontraktów menedżerskich, umów o zarządzanie przedsiębiorstwem i umów o podobnym charakterze należy kwalifikować dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych zawsze jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet wtedy gdy zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowej sprawie działalność nie jest prowadzona jednoosobowo, lecz w ramach spółki jawnej.Źródłem przychodów wspólników spółek osobowych ?a taki charakter ma spółka jawna - jest w świetle przepisów art. 5 b powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie bowiem z tym przepisem jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Stosownie natomiast do przepisu art 5a ust. 6 przez pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową:a)    wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,b)    polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,c)    polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9,

W aspekcie powyższego należy uznać, że przychody otrzymywane od spółki z o.o. nie są efektem czynności wykonywanych przez Pana osobiście, lecz stanowią również efekt działań drugiego wspólnika spółki jawnej i w konsekwencji są przychodami spółki . Pana przychód stanowi przychód z działalności gospodarczej i jest określany proporcjonalnie do Pana prawa w udziale w zysku - stosownie do powołanego przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym. Okoliczność osiągania dochodów z działalności gospodarczej skutkuje możliwością opodatkowania uzyskanych z tego tytułu dochodów 19 % podatkiem liniowym.

Stosownie do art. 9a ust 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3 mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art.30c tej ustawy tj. 19% po spełnieniu warunków określonym w art. 9 ust. 3.W myśl art. 30c ust. 1 podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.

Art. 9 ust 3 stanowi natomiast , że jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:  1)  wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub  2)  wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek

Zatem, jeżeli zostaną zachowane warunki określone w art. 9a ust 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie zarządzania można opodatkować na zasadach określonych w art. 30c. Dla uznania, czy Pana dochody osiągane z tyt. działalności gospodarczej korzystają z możliwości ich opodatkowania 19 % stawką podatku istotnym jest spełnienia następującego warunku, a mianowicie ustalenie, by świadczone w ramach działalności gospodarczej usługi wykonywane na rzecz obecnego pracodawcy nie odpowiadały czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy.Jeśli zatem w ramach działalności gospodarczej świadczy Pan inne usługi, niż wynikające z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu jest Pan uprawniony do opodatkowania dochodów osiąganych w spółce jawnej podatkiem liniowym, na zasadach określonych w przepisach art. 30 c powołanej ustawy. W świetle powyższego należy uznać, że stanowisko zawarte w piśmie z dnia 16 lutego 2007r. jest prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podjęte w przedmiotowej sprawie postanowienie ? stosownie do przepisu art. 14a § 4, w związku z art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego.W myśl art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika