Czy podatnikowi przysługuje w zeznaniu za 2006 rok odliczenie z tytułu spłaty odsetek od kredytu w (...)

Czy podatnikowi przysługuje w zeznaniu za 2006 rok odliczenie z tytułu spłaty odsetek od kredytu w przypadku, gdy inwestor zgłosił zawiadomienie o zakończeniu inwestycji 27.12.2006 r., a organ właściwy stwierdził, przyjęcie obiektu do użytkowania, zawiadomienia z dnia 19.01.2007 r.?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków -Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy -Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.04.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza,iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2006 r. otrzymała Pani wraz z małżonkiem kredyt mieszkaniowy na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Pozwolenie na budowę otrzymali Pan/i/ w czerwcu 2003 r.

Porady prawne

W dniu 27 grudnia 2006 r. dokonali Państwo zawiadomienia o zakończeniu w/w budowy i otrzymali z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w ... zawiadomienie z dn. ... r., że przedmiotowy obiekt budowlany zostaje na podstawie art. 54 Prawa budowlanego przyjęty do użytkowania.

Jednocześnie prezentuje Pani stanowisko, iż w przedstawionej sytuacji mają Państwo prawo do skorzystania z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu, jaki zaciągnęli na budowę budynku mieszkalnego, w rozliczeniu za rok 2006 jak i za lata następne, gdyż inwestycja została zakończona w grudniu 2006 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

W myśl art. 26b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1 na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z budową budynku mieszkalnego.

Stosownie do przepisu art. 26b ust. 2 ustawy podatkowej odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli:
1.kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,
2.kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1 art. 26b w/w ustawy,
3.inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
4.inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji(.

........):
a) o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania ? zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
5.do zeznania, o którym mowa w art. 45, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia w/w wydatków na spłatę odsetek , podatnik dołączy oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku, 6.odsetki, o których mowa w art. 26b ust. 1:
a) zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2,
, b) nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,
c) nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
7.podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b) budowę budynku mieszkalnego,
c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
g) systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Zgodnie z art. 26b ust. 4 w/w ustawy podatkowej odliczenie od dochodu obejmuje wyłącznie odsetki :
1.naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r., z zastrzeżeniem ust. 5 i zapłacone od tego dnia,
2.od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10.

Odliczenia, o których mowa w ust. 1, można dokonać najwcześniej w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja ? art. 26b ust. 5 ustawy.

Odsetki, o których mowa w ust.

4, zapłacone przed rokiem określonym w ust. 5, mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki ? art. 26b ust. 6 ustawy. Odsetki o których mowa w ust.4 , zapłacone przed rokiem określonym w ust. 5, mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki; w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w których podatnik dokonał pierwszego odliczenia ? art. 26b ust. 7 ustawy. Oznacza to ,że odsetki zapłacone przed rokiem ukończenia inwestycji, mogą być odliczane w dwóch kolejnych składanych zeznaniach podatkowych, przy czym pierwsze zeznanie dotyczyć musi roku podatkowego, w którym inwestycja została ukończona. Ponadto ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że określone powyżej wydatki dotyczą odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się, zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od dochodu jednego z małżonków.

O zakończeniu danej inwestycji stanowi art. 26b ust. 2 pkt 4 ustawy. I tak, w przypadku inwestycji związanej z budową budynku mieszkalnego, z jej zakończeniem będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy zakończenie to nastąpi przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku.

Kwestie związane z budową obiektów budowlanych reguluje ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku ? Prawo budowlane (t.j. w Dz. U. z 2000 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm.).
Zgodnie z art. 54 tej ustawy, do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, z zastrzeżeniem art. 55 i 57, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. W świetle przepisów ustawy ? Prawo budowlane, za moment zakończenia budowy budynku mieszkalnego, należy uznać datę uprawomocnienia się zawiadomienia właściwego organu o zakończeniu budowy.

Z dniem 01.01.2007 r. traci moc przepis art. 26b ustawy - na podstawie art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r., Nr 217, poz. 1588). Jednak stosownie do art. 9 ust. 1 tej ustawy podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie (...) prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Analiza w/w przepisów pozwala stwierdzić, że w opisanym we wniosku stanie faktycznym nie przysługuje Państwu prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej w rozliczeniu rocznym za 2006 rok. Prawo do tego odliczenia będzie natomiast przysługiwało w rozliczeniu rocznym za 2007 rok, w którym to będzie można odliczyć zarówno odsetki zapłacone w roku 2007, jak i wcześniej.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika