Czy opłata ewidencyjna o której mowa w przepisach ustawy - Prawo o ruchu drogowym (Dz U. Nr 227, poz. (...)

Czy opłata ewidencyjna o której mowa w przepisach ustawy - Prawo o ruchu drogowym (Dz U. Nr 227, poz. 2254) stanowi przychód w prowadzonej działalności gospodarczej ?

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 12 stycznia 2004 r. (uzupełnione dnia 5 lutego 2004 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim, działając na podstawie art. 14a § 1 i art. 17 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przy przyjęciu, że podane w powyższym piśmie, dane są zgodne ze stanem faktycznym i nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, informuje, że stosownie do przepisu art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Porady prawne

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2003 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej, o której mowa w przepisach ustawy - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 227, poz. 2254) Spółka zobowiązana jest do pobierania, ewidencjonowania i przekazania opłat ewidencyjnych.

W świetle powyższego, pobieranie opłaty ewidencyjnej nie stanowi przychodu, gdyż czynność ta nie stanowi przedmiotu prowadzonej przez Spółkę działaności gospodarczej i opłata ta nie pozostaje w jej dyspozycji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika