Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

wniosek o sprostowanie aktu USC

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • MAm problem, kiedy umarła moja mama moja narzeczona podała w USC informacje ze moja mama była wdową. Po pójściu do Urzędu Miejsckiego w celu uzyskanie "Wniosku o danych" w celach notarialnych okazało się ze w stanie cywilnym mama była rozwódką. Narzeczona pomyliła się w USC włanie podając tę informację. Po pójściu ponownym do USC dostałem informacje,że oni nie mogą ingerować w zmianę włanie w ten informacji- stan cywilny, dopiero po otrzymaniu sprostowania z Sądu. Dostałem informacje, ze powinienem napisać do sądu wniosek o sprostowanie aktu USC. Jednak nie wiem jak taki wniosek powinien wyglądać, co powinno być napisane.
  Proszę o pomoc

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Karta zgonu

  Zakład Medycyny Sadowej wystawił Kartę Zgonu córki mojego konkubenta, wpisując błędną datę urodzenia, co zostało następnie powielone w Akcie Zgonu. W jaki sposób dokonać korekty w Akcie Zgonu? W Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymaliśmy informację, że może być ona dokonana po korekcie w Karcie Zgonu. Do kogo się zwrócić w tej sprawie ze stosownym wnioskiem do Zakładu Medycyny Sądowej czy do Prokuratury? Co to znaczy, że :"Jeśli jednak brak jest takich dokumentów to może być ona ustalona w oparciu o inne dowody."

 • Sprostowanie imienia

  Jakie elementy powinno zawierać pismo dotyczące sprostowania imienia ?

 • Ustalenie treści aktu urodzenia przez sąd

  Przy złożeniu wniosku w USC o wydanie skróconego aktu urodzenia zapytano, gdzie się urodziłam (w domu czy szpitalu). Kto dokonuje zgłoszenia do USC faktu urodzenia się dziecka? Jaka jest procedura w przypadku stwierdzenia, że nie jest się zarejestrowanym w USC, a faktycznie się istnieje? Czy jest w ogóle taka możliwość (w przypadku urodzenia się w Polsce)?

 • Wpisanie do księgi urodzeń USC aktu urodzenia

  Dziecko urodziło się we Włoszech z wolnego związku (ojciec Włoch, matka Polka). Matka chce wpisać do księgi urodzeń USC w Polsce akt urodzenia włoski. Posiada następujące dokumenty: kopia pełnego aktu urodzenia wraz z podpisem ojca o uznaniu ojcostwa potwierdzona przez włoski USC, tłumaczenie aktu przez tłumacza przysięgłego na język polski. Czy wniosek o wpisanie do księgi urodzeń w USC musi być podpisany również przez ojca dziecka (nie są małżeństwem z matką) czy wystarczy podpis matki - zwłaszcza, że to ona składa wniosek?

 • Wydawanie odpisów aktów stanu cywilnego

  Do sprawy spadkowej potrzebne mi akty USC dalszej rodziny i kuzynów. Część z nich jest w podeszłym wieku i nie ma tych dokumentów. Czy bez pełnomocnictwa notarialnego, mogę się zgłosić w ich imieniu jako kuzynka do właściwych USC i uzyskać odpisy, dysponując jedynie pismem sądowym wzywającym mnie do oznaczenia ich imiennie do sprawy spadkowej oraz ich zwykłym pełnomocnictwem pisemnym oraz np. ich dowodem osobistym? Czy USC wysyłają akty USC pocztą na prośbę osób, których akt dotyczy?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane