Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Wyłączenie Sędziego

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2002-10-21 00:00:00

  Jak zmienić sedziego prowadzącego sprawę, jezeli jego decyznie wyraźnie wskazuja na faworyzowanie strony przeciwnej. W/g Kodeksu Postępowania Cywilnego, można to zrobić jeśli udowodni się jakieś relacje osobiste między sędzią a jedną ze stron w sprawie. Ja nie mam takich dowodów. Jedyną przesłanką jest tu brak obiektywizmu i decyzje, które wskazują na całkowite wsparcie dla strony przeciwnej Co robić?

  (ala)

  Odpowiedz Cytuj
 • zakret
  Wysłany: 2002-10-25 22:41:34

  przez stosunek osobisty, o którym mowa w art.49 kpc, rozumie się również faworyzowanie przez sędziego strony procesu na co mają wskazywać ewidentnie stronicze decyzje lub choćby wypowiedzi sędziego; przez sformułowanie "ewidentnie" rozumniem tu stronniczość z punktu widzenia obiektywnego obserwatora; jeśli uważasz, iż stać Cię na taki obiektywizm i prawidłowo oceniłaś zachowanie sędziego złóż wniosek o jego wyłączenie zakręt PS czytając kpc nie pomiń art. 53
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • ala
  Wysłany: 2002-10-29 14:46:54

  Wielkie dzięki za pomoc. Czasami bardzo trudno własciwie zinterpretować zapisy prawne. Teraz przynajmniej wiem, że mam jakieś szanse, a dowodów na to, że sędzia jest nieobiektywny jest wiele.
  Odpowiedz Cytuj
 • Siunek
  Wysłany: 2004-02-19 21:44:04

  A co zrobić jeżeli sąd broni swojego biegłego geodetę. Przyznaje mu nieograniczone prawo do wchodzenia na dowolny grunt, nawet ten nie objęty zleceniem sądu.
  Odpowiedz Cytuj
 • pan tadeusz
  Wysłany: 2005-03-11 14:49:07

  Najgorsze jak się radzi i nie ma się racji.
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Wyłączenie sędziego

  Czy istnieje możliwość skargi na sędziego, który nie zachowuje bezstronności w sprawie?

 • Wniosek o wyłączenie sędziego

  W postępowaniu karnym występuję jako oskarżony, w trakcie procesu pojawiły się okoliczności uzasadnione, aby wyłączyć sędziego i taki wniosek o wyłączenie sędziego złożyłem. Następnie rozpoznanie mojego wniosku o wyłączenie po tygodniu rozpoznał sędzia, który trzy lata wcześniej w tym samym postępowaniu, wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, które to postanowienie w wyniku mojego zaskarżenia uchylił sąd wyższej instancji. Czy rozpoznanie mojego wniosku o wyłączenie sędziego miał prawo rozpatrzyć sędzia, który już brał udział w tym postępowaniu, a którego postanowienie zostało już uchylone oraz czy w takim przypadku kiedy jest to nie zgodne z prawem mogę taki wniosek złożyć jeszcze raz i czy zachodzi nieważność postępowania?

 • Wyłączenie sędziego w postępowaniu karnym

  Sąd oddalił wniosek o wyłączenie sędziego nie informując mnie o możliwościach odwoławczych. W jakim składzie orzeka sąd i czy od postanowienia przysługuje zażalenie? Czy wcześniejszy zatarg słowny z sędzią, o którego wyłączenie wnioskuję może być podstawą wniosku ?

 • Wyłączenie sędziego

  Jaka jest przyjęta (w teorii i praktyce) zasada stosowania art. 53[1] dotycząca możliwości orzekania sędziego we własnej sprawie? Czy ten paragraf ma zastosowanie w każdej sytuacji jaką "zainteresowany" sędzia uzna za stosowną, czy obowiązują tu jakieś obiektywne przesłanki? Przy dużej dowolności stosowania tego paragrafu istnieje groźba całkowitej swobody postępowania i prowadzenia spraw przez sędziego, który każde, choćby skrajnie stronnicze zachowanie może interpretować jako zgodne z prawem i przyjętym obyczajem, a więc wniosek strony o wyłączenie sędziego z prowadzenia sprawy za "oczywiście bezzasadny"?

 • Wniosek o wyłączenie sędziego

  Na rozprawie sądowej w procesie dotyczącym alimentów (prawo rodzinne-sąd rodzinny) zgłosiłam do protokołu wniosek o wyłączenie sędziego z rozprawy sądowej, zgłosiłam do protokołu również, że o motywacji swojej decyzji poinformuję prezesa sądu. Czy jest okres czasu, w którym powinno wpłynąć pismo do prezesa sądu o zmianę sędziego (okres od pierwszej rozprawy, która została odroczona z tego tytułu)?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane