Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Odmowa przyznania renty- co dalej?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam
  Moja mama miała wylew w sierpniu 2009 roku, miała sparaliżowaną prawą stronę i do tej pory nie ma sprawnej do końca prawej ręki. Z opinii lekarzy wynika, że już nie będzie mogła wrócić do pracy. W maju skończyła 55 lat, ma przepracowane ok 27 lat.
  Stanęła przed komisją lekarską, gdzie lekarz orzecznik stwierdził całkowitą niezdolność do pracy przez 2 lata. Jednak ZUS odmówił przyznania renty z powodu braku okresu składkowego (wymagane 5 lat). Przez ostatnie 10 lat ma przepracowane tylko 3 lata i 10 miesięcy, więc zabrakło 1 roku i 2 miesięcy.

  Słyszałem, że można napisać do prezesa ZUS wniosek o przyznanie renty w wyjątkowych okolicznościach, ale ponoć jest znikomy odsetek pozytywnie rozpatrzonych wniosków.

  Pytanie, czy w tym przypadku przysługuje mamie jakieś inne świadczenie?
  Słyszałem również o możliwości przyznania grupy inwalidzkiej, ale co to da, będzie się należało jakieś świadczenie?

  Bardzo proszę o pomoc, czy jest jakaś szansa na pomoc finansową.

  Odpowiedz Cytuj
 • Proszę napisać odwołanie i powołać się na wykładnie siedmiu sędziów S.N 23-03-2006 I UZP 5/05. Do otrzymania renty wystarczy 25 lat pracy oraz trwały uszczerbek na zdrowiu Nie jest konieczny 5 letni staż pracy w ostatnim dziesięcioleciu
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Dziękuję Gdzie znaleźć tę wykładnię?
  Odpowiedz Cytuj
 • Ok, znalazłem ten artykuł. Mam kolejne pytanie, czy w związku z tym lepiej zlecić napisanie odwołania radcy prawnemu ( w oparciu o ten artykuł), jeśli tak to ile taka usługa może kosztować?
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam po dłuższej przerwie Zgodnie z powyższymi informacjami mama złożyła odwołanie, które zostało napisane przez prawników z e-prawnik.pl. Już na samym początku babka w ZUS powiedziała, że jest to tylko kwestia wyroku, że renta powinna być przyznana, ale sprawa trafiła do sądu. Dziś odbyła się rozprawa i rzeczywiście sąd zmienił postanowienie ZUS i przyznał mamie rentę. Okazuje się, że wymóg posiadania 5lat składkowych w ostatnim 10-leciu nie jest wymagany w przypadku przepracowania przez kobietę 20 lat i 25 lat dla mężczyzny. Sprawa trwała 10 min. Zastanawiam się tylko dlaczego ZUS robi takie rzeczy, czyli nie działa zgodnie z prawem, czy urzędnicy nie znają tych przepisów?... Jeszcze tylko musimy poczekać na potwierdzenie wyroku na piśmie i jeśli ZUS się nie odwoła to będzie OK. Na rozprawie był urzędnik z ZUS i gdy sąd zapytał czy ma coś do powiedzenia- powiedział, że nie. Miejmy nadzieję, że nie będą się odwoływać, bo szkoda nerwów mojej mamy. zdzislawkz- dziękuję bardzo za pomoc!.
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam !! Mam pytanie a właściwie prośbę do Kriska79. Mianowicie mój ojciec a więc cała rodzina jesteśmy w analogicznej sytuacji jak ta opisana przez Kriska79.Na tą chwilę mamy jeszcze tydzień na napisanie odwołania od negatywnej decyzji w sprawie przyznania renty.Chciałby w związku z tym poprosić Kriska79 o przesłanie na maila odwołania które pomogli mu napisać prawnicy z e-prawnik.pl , jestem przekonany ze to znacznie ułatwiłoby doprowadzić tą sprawę do pomyślnego końca.Mój email pawelck1987@o2.pl Przepraszam że moim postem zaśmiecam całe forum ale nigdzie nie mogłem znaleść maila bezpośrednio do kriska79. Pozdrawiam
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Wykaz chorób uprawniających do renty

  Mam ciężką chorobę oczu. Starałem się o grupę inwalidzką jednak komisja nie uznała, że choroba ta jest podstwą do przyznania renty. W związku z ty proszę o wskazanie czy jest jakaś ustawa lub zarządzenie itp.w sprawie ustalenia wykazów chorób z tytyłu których przysługują świadczenia rentowe. Wiem, że w Policji i Wojsku takie wykazy szczegółowe istnieją, które były w dzienniku ustwa.Czy są takie dotyczące zwykłych pracowników -niemundurowych? Nie mam na myśli chorób zawodowych.

 • Prawo do renty socjalnej

  Komu, zgodnie z ustawą o rencie socjalnej, przysługuje prawo do renty socjalnej?

 • Przesłanki przyznania renty rodzinnej

  Pacjent zmarł po operacji z powodu ostrej choroby w przebiegu uzależniena alkoholowego, obecnie żona stara się o rentę rodzinną dla szesnastoletniej córki. Pacjent nie miał orzeczonej renty ani emerytury wcześniej, był osobą bezrobotną. W opinii sądowej biegli odmówili przyznania renty, ponieważ brak było dowodów, że pacjent był chory przewlekle w okresie przed śmiercią --"brak dowodów leczenia choroby wątroby". Czy faktycznie sprawa jest przegrana, czy warto skonsultować się z prawnikiem i wnieść odwołanie od tej decyzji?

 • Renta dla prowadzącego działalność gospodarczą

  Jestem od urodzenia niepełnosprawna osobą posiadajaca przyznaną II grupe inwalidzką na stałe, którą otrzymałem mając 16 lat w 1992 r.do Do maja 2003r pobieralem rente socjalna z MOPS-u w miedzyczasie przez rok czasu prowadzilem dzialalnosc gospodarcza oraz bylem zatrudniony na 1/2 etatu przez okres 3 lat. Od czerwca 2001 roku prowadze swoja dzialalnosc gospodarcza z ktorej uzyskuje dochody okolo 5000 rocznie. Czy moglbym sie starac o stala rente prowadzac dzialalnosc czy musialbym zlikwidowac dzialalnosc i dopiero starac sie o stala rente. Od czego mam zaczac zalatwianie przyznania mi renty?

 • Prawo dorabienia do renty socjalnej

  Jestem osobą niepełnosprawną i pobieram rentę socjalną. Wiem, że mogę osiągać dodatkowe dochody, ale nie przekraczające miesięcznej wysokości renty. Czy osiągnięte dochody liczy się w tym przypadku jako dochody w danym miesiącu czy sumuje się za cały rok i dzieli przez 12?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane