Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Umowa najmu mieszkania

Pytanie: 1 z 2 Następne Jestem właścicielem mieszkania, które chciałbym wynająć. Czym się różnią umowy najmu na czas określony od umów bez określonego terminu zakończenia umowy, tzn. jakie są konsekwencje zawarcia jednych bądź drugich umów? Jakie są okresy wypowiedzenia tych umów? Jakie umowy są bezpieczniejsze z punktu widzenia wynajmującego?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Najem lokali mieszkaniowych reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu Cywilnego. Jeżeli umowa zostanie zawarta na czas nieokreślony, to wynajmujący nie może inaczej niż w ustawie ustalić terminów wypowiedzenia. Jeżeli jednak wynajmujący jedynie przejściowo nie korzysta z lokalu w całości lub w części w celu zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych, to niektóre z postanowień dotyczących wypowiedzenia najmu nie mają zastosowania. Sytuacja przejściowego niekorzystania z lokalu mieszkaniowego przez wynajmującego ma miejsce np., gdy wyjeżdża on na określony czas na stypendium lub do pracy zagranicę, z powodu choroby rodziny lub własnej zmuszony jest do przebywania w innym mieście. Wynajmujący może wtedy w inny sposób niż w ustawie ustalić w umowie z najemcą terminy wypowiedzenia. Wypowiedzenie musi określać przyczynę wypowiedzenia i być dokonane na piśmie. Jeśli powyższym wymaganiom nie stanie się zadość, to wypowiedzenie jest bezskuteczne. Sytuacje, gdy wynajmujący może wypowiedzieć najem są ściśle wyliczone w ustawie. Wynajmujący może niezależnie od wartości płaconego czynszu, wypowiedzieć najem na jeden miesiąc naprzód:

  • gdy pomimo pisemnego upomnienia lokator nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem (tj. zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców) lub,

  • wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali,

  • gdy jest on w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności, a został on uprzedzony na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i został mu wyznaczony dodatkowy, miesięczny termin do zapłaty zaległych i bieżących należności,

  • gdy wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela.

Zgodnie z treścią art. 673 § 3 kodeksu cywilnego, jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.

Skoro zaś umowa stron zawiera stosowną klauzulę w brzmieniu powołanym w pytaniu, skuteczne będzie rozwiązanie umowy najmu zawartej na czas określony za jednomiesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego. Zatem jeżeli zarówno wynajmujący, jak i najemca wyrazili zgodę na możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy terminowej, nie ma podstaw do obciążenia najemcy obowiązkiem zapłaty czynszu także za okres, w którym umowa nie będzie wiązać stron stosunku najmu, czyli po tym, jak minął już okres wypowiedzenia. Umowa taka ulega z końcem okresu wypowiedzenia rozwiązaniu, nie ma zatem podstaw do uiszczania czynszu.

Co do zasady każda umowa zawarta na czas określony może zostać wypowiedziana tylko wtedy, gdy w swej treści zawiera taką klauzulę. Innymi słowy, jeżeli umowa postanawia, iż strony mogą ją wypowiedzieć, wypowiedzenie może być dokonane przez każdą ze stron skutecznie. Jeżeli umowa na czas określony została zawarta, jednak w treści postanowień brak takiego postanowienia, które przewiduje możliwość wypowiedzenia, umowa może zakończyć się tylko z upływem terminu, na który została zawarta.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Umowa najmu mieszkania

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 5
  • 9
  • 7
  • 1
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Danka

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi portalu \"e-prawnik\". W pełni polecam ją wszystkim osobom potrzebującym merytorycznego i rzetelnego wsparcia prawnego, udzielonego w sposób dostępny i w pełni zrozumiały. W moim przypadku otrzymałam jeszcze dodatkowe uzupełnienie nurtującego mnie tematu.
  • Danuta

    ocena usługi:

    merytorycznie dobrze sprecyzowana porada, również cena usługi adekwatna do udzielonej porady.dzękuję bardzo
  • Justyna

    ocena usługi:

    Rzetelni prawnicy. Opinie wyczerpują temat. Polecam. Możliwość zadawania pytań do opinii to niecodzienne udogodnienie.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z rzetelnie i kompetentnie sporządzonej opinii. Zapewne będę nadał korzystała z pomocy prawnej portalu
  • Sylwia

    ocena usługi:

    Odpowiedz jest czytelna, wyczerpujaca i uwzglednia wszystkie pourszone w zapytaniu kwestie.
  • Anna

    ocena usługi:

    Byłam pozytywnie zaskoczona jakością obsługi. Cena przystępna, a odpowiedź wyczerpująca a przede wszystkim w miarę prosto pisana (przystępnym językiem).
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinia profesjonalna, obsługa bardzo sprawna. Dziekuję
  • Maria

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna i profesjonalna opinia, która bardzo przybliżyła mi wyjście z sytuacji. Polecam Maria
  • Dorota

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za konkretną opinię polecam
  • Julian

    ocena usługi:

    Opinia wydana w ustalonym terminie, czytelnie, zrozumiale i profesjonalnie . Polecam !
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Opinia Zamówioną opinię otrzymałam w wyznaczonym terminie po wcześniejszej wycenie. Sporządzona opinia była czytelna i zrozumiała . Mogłam też zadać dodatkowe, nurtujące mnie pytania, na które otrzymałam odpowiedź. Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik i na pewno skorzystam w razie potrzeby.
  • Hanna

    ocena usługi:

    Szybka odpowiedź na zgłoszone zapytanie. Dotrzymanie terminu przesłania pisma. Polecam. Hanna J
  • Wanda

    ocena usługi:

    Opinia bardzo szczegółowa, czytelna i konkretna. Wyjaśniła mi wszystkie moje problemy. Jestem ogromnie wdzięczna za pomoc. Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

    Znajomość przepisów prawa to atut, którym poszczycić mogą się nieliczni. Profesjonaliści w każdym calu. Przemiły kontakt, szybka reakcja na przedstawiony problem
  • Piotr

    ocena usługi:

  • Bożena

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie. Polecam wszystkim osobom ,mającym problem natury prawnej.Gorąco polecam. Bożena
  • Ireneusz

    ocena usługi:

    Polecam opinia zrozumiała, szybkie działanie zespołu, Oszczędność czasu i stresu z powodu nieznajomości prawa. Bardzo dziękuję.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane