Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego

Pytanie: 1 z 2 Następne Wypowiedziałam umowę najmu lokalu z zachowaniem przepisów Ustawy o ochronie praw lokatorów. Sprawa o eksmisję może trwać latami. Jeżeli sąd pozew oddali na przykład po 2 latach od wypowiedzenia, czy będzie to oznaczało, że przez te 2 lata osoba, zajmująca moje mieszkanie nie miała tytułu prawnego do lokalu?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Skoro - jak Pani twierdzi - wypowiedziała Pani najemcy lokalu umowę najmu lokalu w zgodzie z przepisami Ustaw z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, najemca, który nadal zamieszkuje w przedmiotowym lokalu, zajmuje go bez tytułu prawnego od momentu upływu terminu wypowiedzenia mu umowy najmu.  W przypadku bowiem stosunku najmu zawiązanego między wynajmującym a najemcą tytułem prawnym istniejącym po stronie najemcy do zajmowania określonego lokalu jest właśnie umowa najmu. W momencie jednak, gdy umowa najmu costanie przez wynajmującego wypowiedziana zgodnie z wymogami przewidzianymi w powołanej wyżej Ustawie, wygaśnięcie tytułu prawnego najemcy następuje z chwilą upływu terminu wypowiedzenia umowy.

Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego rodzi po stronie wynajmującego uprawnienie do wystąpienia na drogę sądową z powództwem o opróżnienie lokalu przez najemcę i wydanie go wynajmującemu (powództwo eksmisyjne). Zajmowanie jednak lokalu bez tytułu prawnego rodzi także skutki cywilnoprawne dla najemcy. Zgodnie bowiem z art. 18 Ustawy, osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie. Odszkodowanie to odpowiada wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od lokatora odszkodowania uzupełniającego. Osoby uprawnione zaś do lokalu zamiennego albo socjalnego, jeżeli sąd orzekł o wstrzymaniu wykonania opróżnienia lokalu do czasu dostarczenia im takiego lokalu, opłacają odszkodowanie w wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, jakie byłyby obowiązane opłacać, gdyby stosunek prawny nie wygasł.

Ustawa przewiduje również, iż jeśli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze od gminy na podstawie art. 417 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego

  • Rycho 2014-02-09 16:45:40

    Re: Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego

    Witam. Ja mieszkam w mieszkaniu bez tytułu prawnego od ponad dziesięciu lat.W miedzy czasie było pare umów między mną a głównym najemcą i ZGMK.Zamieszkałem w tym lokalu za pozwoleniem głównego najemcy pod warunkiem wyremontowania go od podstaw poniewarz było totalnie zdemolowane. Przed moim remontem stało puste ok.trzech lat,wcześniej równierz wynajmowane.Ogólnie najemca nie mieszka w tym lokalu ok.15 lat. Od pewnego czasu zrodziła się w nim i jego bracie chęć zysku,i jak to zrobić aby kupić ten lokal i z zyskiem odsprzedać.Kilka lat temu zamieścił nawet ogłoszenie o sprzedaży mieszkania nie bendąc jego właścicielem. Teraz podali mnie do sądu o eksmisję z powodu zajmowania lokalu bez tytułu prawnego.Ja mieszkam i utrzymuje to mieszkanie jedynasty rok nie zalegając z opłatami. Posiadam wszystkie rachunki i potwierdzenie wykonania remontu ze wszystkich lat. jakie mam szanse że mnie nie eksmitują. Pozdrawiam.

  • dorota 2012-08-15 16:43:24

    Re: Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego

    Witam,mam pytanie,czy zgodne jest wszystko,utrata Aktu najmu lokalu,ponieważ jak twierdzi Prezes Gminy,nikt nie odebrał pisma,które było 2-krotnie awizowane,po czym,na zapytanie,jak mogę odebrać Tytuł Prawny,w odpowiedzi usłyszałam,ze po spłacie zaległości.Chcę nadmienić,zaległosci były,z przyczyn długotrwałego bezrobocia,od zeszłego roku,jest ugoda,płatnosci na biezaco,oraz płatność również odnosnie mieszkania u komornika. Czy to wszystko jest zgodne z prawem? Dodam,ze mieszkanie jest bardzo zagrzybione,zawilgocone,ponieważ jest to poddasze,od roku 1995 ,ciagłe pisma do Prezesa o remont dachu,bez skutecznie,w tym grzybie mieszka moja córka,która z nie wiadomych przyczyn choruje 2 razy w msc.i dodatkowo ma Astmę,lekarze,twierdzą,ze to przyczyna grzyba,ja jestem chora od 1999 roku,na lekach,mąz jest jedynym zywicielem rodziny.Co mogę zrobić aby to zmienić?w tym roku odremontowano dach,ale mieszkanie jest nadal zagrzybiałe,a Prezes twierdi,ze nie ma pieniedzy na remont mieszkania.Moja córka nadal choruje,a na dodatek utrata Tytułu Najmu Lokalu,co mogę zrobić? gdzie pisać,szukać pomocy? Z poważaniem.N.Dorota

  • kasia 2011-12-29 16:57:58

    Re: Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego

    witam mam problem mieszkam z 2 dzieci w mieszkaniu gdzie mam meldunek na pobyt stały ale nie mam umowy najmu ponieważ w mieszkaniu które zajmuje nie miałam ciągłości w meldunku i po śmierci rodziców zastępczych gmina przysłała pismo iż mam zdać klucze i wynieść się w ciągu 30 dni oczywiście nie zrobiłam tego i po 2 miesiącach przysłali mi pismo o odszkodowaniu za zajmowanie lokalu bez umowy najmu chciałabym się dowiedzieć czy mam jakieś szanse na uzyskanie takiej umowy a zwłazcza że prawdopodobnie budynek będzie szedł do rozbiurki i zostanę z dziećmi na ulicy 1 dziecko ma 3latka a drugie 6 miesięcy czy mogą mnie wyrzucić na bruk

  • m 2010-02-02 15:57:34

    Re: Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego

    Rozumiem - zajmuję lokal bez tytułu prawnego (w zeszłym miesiącu dajmy na to wygasła umowa najmu) i właściciel nie wystąpił na drogę sądową tylko zmienił zamki w zajmowanym przeze mnie lokalu. Uniemożliwił dostęp do niego i wszystkich pozostawionych w nim rzeczy. Co zrobić w takiej sytuacji? Przecież jest to faktyczna eksmisja na bruk.

  • Jan P 2009-11-23 13:59:29

    Re: Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego

    Witam... no dobrze wszystko ale nic na temat praw lokatora? Mnie wyrzucono z lokalu bo byłem płatnikiem innym dali za darmo mieszkania,czyli wymuszenie zapłaty wyrokiem który zapadł w czasie kiedy byłem zagranią . No cóż zapłaciłem ..decyzją zarządu nakazano mi przywrócic tytuł najmu po wyroku eksmisji. Zmuszano mnie przez 3 lata do zawarcia umowy metrażowej której nie miałem i nie mam !!!Zawarłem te niekorzystna umowe nie miałem siły walczyć z urzedem . Nie przywrócono mi tytułu prawnego !? na nastepnym posiedzeniu zarządu. Tak mnie ukarano po 4 latach a następnie podniesiono mi czynsz 800 %. I to ma być demokracja i prawo ? co my tu za bzdury wypisujemy wszyscy ? i tak niczego nie zmienimy


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 6
  • 3
  • 9
  • 5
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • krystyna

    ocena usługi:

    Doskonała ,szybka ,i profesjonalna.
  • Beata

    ocena usługi:

    Opinia przedstawiona w sposób przejrzysty,czytelny, konkretny i szczegółowy dla zwykłego człowieka nie mającego wogle do czynienia z przepisami i ustawami z zakresu prawa cywilnego. Polecam.
  • aga

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do przedstawionego problemu oraz wskazanie rozwiązania. Zdecydowanie polecam ten portal. Aga
  • Mirosław

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna i wyczerpująca. Polecam. Będę korzystał również w przyszłości jeśli zajdzie taka potrzeba
  • Irena

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za opinię, która jest jasna i konkretna, bardzo mnie uspokoiła na tym etapie procesu sądowego!!! Będę korzystać z Państwa porad prawnych i innych zachęcam!!!
  • Jan

    ocena usługi:

    Po prostu jestem zadowolony; nie oczekiwałem niczego więcej za stosunkowo niewysoką cenę. Doceniam też przyjazny i sprawny czat, który pozwolił doprecyzować moje potrzeby.
  • Jacek

    ocena usługi:

  • aurelia

    ocena usługi:

    Opinia okazała się przydatna. Dziękuję za obszerną odpowiedź.
  • DARIUSZ

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się trafić na Państwa portal. W pełni profesjonalna i rzeczowa obsługa zgłoszonego problemu. Z pełną świadomością będę polecać Państwa usługi prawne. z pewnością będę korzystać w razie potrzeby z Państwa pomocy. Gorąco polecam!!! :-)
  • wanda

    ocena usługi:

    polecam wszystkim potrzebujacym szybkiej i rzetelnej odpowiedzi na nurtujace panstwa pytania wszystko w rozsadnej cenie super szybka obsluga jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana takim obrotem sprawy jeszcze raz serdeczne dzieki i pozdrawiam cieplutko
  • tadeusz

    ocena usługi:

    Świetny sposób na rozwiązanie nurtującego nas problemu prawnego. Bez szukania prawnika, zamawiania wizyt i dojazdu do biura prawnego. Myślę także, że usługa realizowana przez e-prawnik.pl jest dużo tańsza,co ma niebagatelne znaczenie dla osób uboższych. Profesjonalizm, chęć pomocy, przyjazne nastawienie do klienta, wyrozumiałość i cierpliwość, to cechy trudne do oszacowania w dzisiejszej, skomercjalizowanej rzeczywistości. Jestem niezwykle usatysfakcjonowany opinią prawną zgłoszonego problemu, a powoływanie się w jej treści na konkretne artykuły Kodeksu Cywilnego, pozwala na samodzielne zgłębienie naszej sprawy w świetle obowiązującego prawa. Szczerze polecam korzystanie z porad prawnych na e-prawnik.pl.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Odpowiedź konkretna przekazana zrozumiałym językiem, jestem zadowolona jeżeli będę kiedyś potrzebować porady prawnej to skorzystam z portalu e-prawnik. Jak najbardziej polecam.
  • Beata

    ocena usługi:

  • Irena

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do sprawy, wyczerpująca analiza tematu, krótki czas oczekiwania,rzetelne traktowanie klientów. Uzyskałam pomoc, dzięki której w krótkim czasie uzyskałam pewność co do prawidłowości zamierzonych działań. Wystawiam szóstkę za całość obsługi i zdecydowanie polecam!
  • JUSTYNA

    ocena usługi:

    opinia jest taka jak powinna i wyszła w niej nasza racja a to nam dużo pomoże wiemy co robić i gdzie się kierować oby pomogło w ukaraniu jednej osoby i do tego doprowadzimy
  • Anna

    ocena usługi:



Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane