Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Świadczenia urlopowe a wymiar urlopu

Pytanie: Pracownik przebywał przez 16 kolejnych dni na urlopie, z tego na 11 dni wziął urlop wypoczynkowy zaś 5 dni były to niedziele i święta. Czy w takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek wypłaty świadczenia urlopowego o którym mowa w art. 3 Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Art. 162 kodeksu pracy stanowi, że na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Art. 162 k.p. stanowi o nieprzerwanej części wypoczynku a nie wymiarze urlopu. Zresztą sam k.p. wskazuje, że chodzi tutaj o kolejne dni kalendarzowe wypoczynku. Regulacja w sprawie świadczeń z ZFŚS znajduje się w ustawie o ZFŚS. Art. 3 ust. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych stanowi, że świadczenie urlopowe, wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Art. 3 ust. 5 ustawy o ZFŚS nie wspomina o części wypoczynku, lecz o wymiarze urlopu. Wymiar urlopu - czyli okres podczas którego przysługuje uprawnienie do urlopu. Urlop udzielany jest w dni będące dla pracownika dniami pracy i wymiar urlopu zmniejsza się podczas tych dni.

Ustawodawca, regulując nabycie prawa do świadczenia urlopowego, pośrednio odwołał się do treści art. 162 k.p. Pracownik, któremu przysługuje u danego pracodawcy urlop w pełnym wymiarze, nawet wówczas, gdy nastąpi podział urlopu na części, będzie korzystał z części wypoczynku urlopowego trwającej co najmniej czternaście dni kalendarzowych.

Nabycie prawa do świadczenia urlopowego następuje w dniu poprzedzającym rozpoczęcie korzystania z urlopu obejmującego co najmniej 14 dni kalendarzowych. Jeżeli więc w trakcie korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego wystąpi jedna z określonych w kodeksie pracy okoliczności, które powodują przerwanie korzystania przez pracownika z urlopu, to nie wpłynie to na prawo pracownika do świadczenia urlopowego.

Podział urlopu wypoczynkowego na części w taki sposób, że żadna z tych części nie będzie obejmowała 14 dni kalendarzowych, może być tylko skutkiem bezprawnego działania pracodawcy. Interpretacja przepisu art. 162 k.p. i ar. 3 ust. 5 ustawy o ZFŚS nie jest ze sobą powiązana w sposób właściwy. Z tego też powodu powstają wątpliwości interpretacyjne. Naszym zdaniem określenie część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych jest różna od określenia w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Przy czym art. 162 k.p. ma na celu ochronę pracownika przed rozdrobnieniem urlopu. Jeśli jego ochrona ma być właściwa, to określenie w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych należy rozumieć jako wymiar urlopu, gdzie występuje 14 dni kalendarzowych (kolejnych) bez świadczenia pracy. Proszę pamiętać, że w świetle powyższej regulacji obie interpretacje są dopuszczalne przy czym istota art. 162 k.p. przemawia za przyjęciem kolejnych 14 dni wypoczynku (a nie wymiar urlopu musi wynosić 14 dni), lecz wymiar urlopu musi wynosić tyle dni by wypoczynek wynosił 14 dni kalendarzowych.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Świadczenia urlopowe a wymiar urlopu

 • Waldi 2011-07-06 09:25:58

  Re: Świadczenia urlopowe a wymiar urlopu

  Chcę skorzystać z urlopu od poniedziałku do następnego piątku czyli 10 dni roboczych , czy mam prawo do otrzymania wypłaty świadczenia urlopowego.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:Wakacje 2017 - First minute


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane