Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Świadczenia urlopowe a wymiar urlopu

Pytanie: Pracownik przebywał przez 16 kolejnych dni na urlopie, z tego na 11 dni wziął urlop wypoczynkowy zaś 5 dni były to niedziele i święta. Czy w takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek wypłaty świadczenia urlopowego o którym mowa w art. 3 Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Art. 162 kodeksu pracy stanowi, że na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Art. 162 k.p. stanowi o nieprzerwanej części wypoczynku a nie wymiarze urlopu. Zresztą sam k.p. wskazuje, że chodzi tutaj o kolejne dni kalendarzowe wypoczynku. Regulacja w sprawie świadczeń z ZFŚS znajduje się w ustawie o ZFŚS. Art. 3 ust. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych stanowi, że świadczenie urlopowe, wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Art. 3 ust. 5 ustawy o ZFŚS nie wspomina o części wypoczynku, lecz o wymiarze urlopu. Wymiar urlopu - czyli okres podczas którego przysługuje uprawnienie do urlopu. Urlop udzielany jest w dni będące dla pracownika dniami pracy i wymiar urlopu zmniejsza się podczas tych dni.

Ustawodawca, regulując nabycie prawa do świadczenia urlopowego, pośrednio odwołał się do treści art. 162 k.p. Pracownik, któremu przysługuje u danego pracodawcy urlop w pełnym wymiarze, nawet wówczas, gdy nastąpi podział urlopu na części, będzie korzystał z części wypoczynku urlopowego trwającej co najmniej czternaście dni kalendarzowych.

Nabycie prawa do świadczenia urlopowego następuje w dniu poprzedzającym rozpoczęcie korzystania z urlopu obejmującego co najmniej 14 dni kalendarzowych. Jeżeli więc w trakcie korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego wystąpi jedna z określonych w kodeksie pracy okoliczności, które powodują przerwanie korzystania przez pracownika z urlopu, to nie wpłynie to na prawo pracownika do świadczenia urlopowego.

Podział urlopu wypoczynkowego na części w taki sposób, że żadna z tych części nie będzie obejmowała 14 dni kalendarzowych, może być tylko skutkiem bezprawnego działania pracodawcy. Interpretacja przepisu art. 162 k.p. i ar. 3 ust. 5 ustawy o ZFŚS nie jest ze sobą powiązana w sposób właściwy. Z tego też powodu powstają wątpliwości interpretacyjne. Naszym zdaniem określenie część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych jest różna od określenia w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Przy czym art. 162 k.p. ma na celu ochronę pracownika przed rozdrobnieniem urlopu. Jeśli jego ochrona ma być właściwa, to określenie w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych należy rozumieć jako wymiar urlopu, gdzie występuje 14 dni kalendarzowych (kolejnych) bez świadczenia pracy. Proszę pamiętać, że w świetle powyższej regulacji obie interpretacje są dopuszczalne przy czym istota art. 162 k.p. przemawia za przyjęciem kolejnych 14 dni wypoczynku (a nie wymiar urlopu musi wynosić 14 dni), lecz wymiar urlopu musi wynosić tyle dni by wypoczynek wynosił 14 dni kalendarzowych.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Świadczenia urlopowe a wymiar urlopu

 • Waldi 2011-07-06 09:25:58

  Re: Świadczenia urlopowe a wymiar urlopu

  Chcę skorzystać z urlopu od poniedziałku do następnego piątku czyli 10 dni roboczych , czy mam prawo do otrzymania wypłaty świadczenia urlopowego.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej


Wakacje 2017 - First minute


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane