Osiągnięcie pełnoletniości przez dziecko, na którego rzecz płacone są alimenty

Pytanie:

"Witam. Płacę alimenty na rzecz mojego dziecka. Czy po osiągnięciu przez niego pełnoletniości, w sytuacji gdy nadal jest on uprawniony do alimentów, mogę przesyłać pieniądze na jego konto a nie jego matki?"

Odpowiedź prawnika: Osiągnięcie pełnoletniości przez dziecko, na którego rzecz płacone są alimenty

W komentarzach do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazuje się, że z chwilą uzyskania przez uprawnionego pełnoletniości, z zachowaniem prawa do alimentacji, wypłaty alimentów należy dokonywać do jego rąk. Przy czym nie jest tutaj wymagane podjęcia żadnych dodatkowych czynności, w tym np. wszczynania postępowania sądowego zmieniającego postanowienia wyroku rozwodowego dotyczące alimentów. Wystarczy samo dokonywanie wpłat na rzecz uprawnionego, który od chwili uzyskania pełnoletniości ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie musi już być reprezentowany przez swojego przedstawiciela ustawowego. Może ponadto samodzielnie rozporządzać swoim majątkiem.

Możliwe jest więc przesyłanie alimentów bezpośrednio na rachunek bankowy Pana dziecka. Wskazać przy tym trzeba, że nie jest w takim przypadku konieczne uzyskanie zgody matki osoby uprawnionej do alimentacji. Do tej pory pośrednictwo matki było związane z tym, że konieczna była reprezentacja osoby małoletniej przez przedstawiciela. Obecnie, w sytuacji, gdyby np. zaprzestał Pan spłaty alimentów osobą, która mogłaby złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji jest Pana dziecko, a nie była żona. Zgodnie z uzasadnieniem uchwały Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 16 kwietnia 1977r., sygn. akt III CZP 14/77 (OSNCP 1977/7 poz. 106), która została wpisana do księgi zasad prawnych, w przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletniości z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika