Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Ciąża a wyjazd zagranicę

Pytanie: Kobieta jest zatrudniona na czas nieokreślony, jest w 6 miesiącu ciąży. Mieszka w Polsce. Mąż - Anglik w Wielkiej Brytanii. Kobieta od miesiąca przebywa na zwolnieniu, ponieważ ciąża jest zagrożona. Zdecydowała, że wyjedzie do Anglii urodzi dziecko i zostanie tam do ok. roku. Co powinna zrobić, kogo powiadomić, aby móc otrzymywać nadal wynagrodzenie z ZUS?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Z opisu sytuacji wynika, iż kobieta otrzymuje, już nie od pracodawcy, a od ZUS, zasiłek chorobowy, gdyż jest na zwolnieniu lekarskim.

Zgodnie z art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.  Za wykorzystywanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia uważa się na przykład wykorzystuje zwolnienie na  załatwianie spraw poza domem, jeśli ze zwolnienia wynika, że stan zdrowia mu na to nie pozwala. Innym przykładem może być np. wyjazd w celach turystycznych. Nie wydaje się jednak, by działanie opisane w pytaniu było wykorzystywaniem zwolnienia niezgodnie z jego celem.

Wyjazd za granicę nie uniemożliwia otrzymania zasiłku, należy tylko ustalić sposób jego przekazywania. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy orzeczonej za granicą jest zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza:

 • wystawione na blankiecie z nadrukiem określającym nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem,  
 • określające początkową i końcową datę tej niezdolności.  

W przypadku zaświadczeń wystawionych na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie jest potrzebne ich tłumaczenie. Jeśli więc np. zwolnienie skończy się w trakcie pobytu w Anglii, nie ma problemu z wystawieniem kolejnego.  

W opisywanym przypadku, zgodnie z zasadami koordynacji w świadczeń w razie choroby lub macierzyństwa, świadczenia przysługują zgodnie z ustawodawstwem polskim i zobowiązanym do ich wypłacenia jest ZUS. Może ZUS złożyć wniosek o przekazywanie zasiłku chorobowego do państwa zamieszkania (pobytu), w tym przypadku do Anglii. We wniosku należy wskazać numer rachunku bankowego. 

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Ciąża a wyjazd zagranicę

 • Sylwia 2014-08-25 11:22:46

  Re: Ciąża a wyjazd zagranicę

  Witam, od 2 tygodni jestem na zwolnieniu lekarskim i nie wiem czy zwolnienie to nie zostanie przedłużone gdyż źle znoszę ciążę. Pracuję jako fizjoterapeuta z dziećmi niepełnosprawnymi i wykonywane obowiązki też nie wpływają korzystnie. W takim razie mam pytanie czy będąc na zwolnieniu lekarskim w ciąży (początek ciąży) mogę wyjechać do męża który jest w Norwegii? Czy z tego powodu mogę mieć problemy z Zus-em?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Piotr

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Renata

  ocena usługi:

 • Włodek

  ocena usługi:

 • Grzegorz

  ocena usługi:

  Wszystko poszło szybko i sprawnie. Jestem bardzo zadowolony
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Polecam, każde nurtujące mnie pytanie opisane bardzo szczegółowo. Jeśli jeszcze będę potrzebowała pomocy, na pewno do Państwa wrócę.
 • Kinga

  ocena usługi:

 • Adrianna Rożej

  ocena usługi:

 • Jerzy

  ocena usługi:

  Dziękuje , za bardzo szybką odpowiedz.
 • Rutkowska

  ocena usługi:

 • Leszek

  ocena usługi:

 • Marta

  ocena usługi:

  Dziękuję. Opinia uzyskana od Państwa pozawala mi z nadzieją oczekiwać na sprawę w sądzie. Wiem już na czym mam się oprzeć i jakie są moje prawa. Państwa stronę polecę każdemu kto będzie tego potrzebował.
 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane