Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Szczególne uprawnienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Senat za wyższą rentą socjalną i wsparciem osób niepełnosprawnych

Podwyższenie renty socjalnej i wprowadzenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności – to efekt uchwalenia przez Senat dwóch ustaw w tej sprawie. 

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności określa szczególne uprawnienia świadczeniobiorców posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w zakresie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Wprowadza ona szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniu niepełnosprawności.

Spełnienie postulatu protestujących w Sejmie

Ustawa o wsparciu osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności spełnia jeden z postulatów protestujących w Sejmie. Przewiduje m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (np. wózków inwalidzkich). Zakłada także zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności – w tym celu wprowadzono regulację analogiczną do przepisu znoszącego limit finansowania świadczeń z zakresu leczenia i diagnostyki onkologicznej, czyli umożliwiającą zmiany umów zawartych przez NFZ z placówkami medycznymi.

Zróżnicowane potrzeby osób niepełnosprawnych

Jak zauważył pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz, wśród najpilniejszych potrzeb osób niepełnosprawnych znajdują się: dostęp do świadczeń medycznych i rehabilitacji oraz bezpieczeństwo zdrowotne. Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył, że potrzeby osób ze znaczną niepełnosprawnością są zróżnicowane.

Bez kolejek do lekarza i w aptece

Dzięki uchwaleniu nowej ustawy osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały też prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Bez kolejki mają także korzystać z usług farmaceutycznych w aptekach.

Bez skierowania do specjalisty

Ta grupa niepełnosprawnych ma również korzystać ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności został złożony w Sejmie przez posłów PiS. Dzięki uchwaleniu ustawy przez obie izby parlamentu zostanie ona skierowana teraz do podpisu Prezydenta.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie już od 1 lipca br. - poinformował resort rodziny.

 • Podziel się:

 

Komentarze: Szczególne uprawnienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

 • Elwart Henryk 2018-07-07 15:25:27

  Re: Szczególne uprawnienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

  Dużo na temat osób niepełnosprawnych się pisze i mówi. Mam pytanie: od kiedy one obowiązują?

 • Ewa 2018-07-05 16:48:51

  Re: Szczególne uprawnienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

  Jak niepełnosprawni nie będą nadużywać tego prawa to wszystko będzie dobrze ja mam stopień niepełnosprawności znaczny z narządem ruchu i myśle ze rehabilitacja dwa razy w roku jest wystarczająca organizm musi się zregenerować po zabiegach żeby można zacząć następna rehabilitacje bo jak jest częściej to osłabia się organizm i czujemy się osłabieni ale tez takich zabiegów trzeba pobrać przez 3-4 tygodnie. Jeżeli wszyscy do tego się zastosują to wszystko będzie w normie i nie będzie haosu..

 • niepełnosprawny u 2018-07-02 18:05:43

  Re: Szczególne uprawnienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

  uważam że ta ustawa powinna objąć tez osoby z umiarkowanym stopniem niepelnospawnosci, osoby te tez muszą korzystać z częstszych wizyt u lekarzy specjalistów i rehabilitacji, jestem osobą niepelnosprawna narzady ruchu (po kilku operacjach), i nie mogę korzystać z czestych rehabilitacji, za każdym razem muszę czekać po 6 miesięcy minimum aby skorzystać z rehabilitacji, mam nadzieję że ta ustawa nie spowoduje ze osoby których ten przywilej nie obejmuje nie beda mialy przesuwanych terminów zabiegów bo jak tak to będzie bardzo niesprawiedliwe w stosunku do innych obywateli nietylko posiadajacych inne stopnie niepełnosprawności ale i osób bez grupy np po wypadkach

 • Halina Szostek-St 2018-06-29 17:43:50

  Re: Szczególne uprawnienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

  Dla mnie, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (mam amputowaną prawą nogę na wysokości połowy uda) uprawnienie związane z możliwością skorzystania z wizyty u specjalisty bez skierowania jest szczególnie ważne. Od ponad pół roku, od śmierci Męża, mieszkam sama i czasem muszę skorzystać z porady lekarza-specjalisty. Nie muszę więc zamawiać taksówki i jechać dwukrotnie, aby załatwić jedną wizytę. Serdecznie dziękuję również za możliwość częstszego dofinansowania do niezbędnego sprzętu. Proszę wierzyć, że wózek na pięciu latach intensywnego, codziennego użytkowania jest w tzw. opłakanym stanie. Brawo. Serdecznie pozdrawiam.

 • pacjent, który mi 2018-06-26 08:12:58

  Re: Szczególne uprawnienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

  Jakoś nie chce mi się wierzyć, że to zadziała. Bałagan, limity i kolejki w refundowanej przez NFZ służbie zdrowia trwają całe dziesięciolecia po to, by w prywatnych gabinetach kwitł business a pacjent płacił ciężkie pieniądze do kieszeni lekarzy. Dlatego spodziewam się oporu środowisk medycznych. Platforma Obywatelska już zapowiada, że jedną spec ustawą odwróci wszystkie zmiany jakie wprowadziło PiS gdy Platforma przejmie władzę. Przecież ?na takie pomysły piniędzy nie ma i nie będzie?. Martwi mnie też różnicowanie na pacjentów kolejkowych i uprzywilejowanych. Ci bez znacznego stopnia niepełnosprawności też mogą być ciężko chorzy wymagać leczenia i z narażeniem zdrowia i życia tkwić w wieloletnich kolejkach do lekarza czy na zabieg.

 • Budgie 2018-05-17 06:39:44

  Re: Szczególne uprawnienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

  "Szczególne uprawnienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności" - Jakiekolwiek uprawnienia (nie tylko te szczególne - urealni życie). "Nowe rozwiązania mają wejść w życie już od 1 lipca br.(sic!)-poinformował resort rodziny". Trzymam nie tylko kciuki.

 • Sarna 2018-05-13 20:49:11

  Re: Szczególne uprawnienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

  Tylko żeby taka ustawa nie okazała się fikcją kiedy udam się z dorosłym synem do specjalisty bez skierowania, a tam każą przynieść skierowanie, bo oni nic o takich uprawnieniach nie wiedzą.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Piotr

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Renata

  ocena usługi:

 • Włodek

  ocena usługi:

 • Grzegorz

  ocena usługi:

  Wszystko poszło szybko i sprawnie. Jestem bardzo zadowolony
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Polecam, każde nurtujące mnie pytanie opisane bardzo szczegółowo. Jeśli jeszcze będę potrzebowała pomocy, na pewno do Państwa wrócę.
 • Kinga

  ocena usługi:

 • Adrianna Rożej

  ocena usługi:

 • Jerzy

  ocena usługi:

  Dziękuje , za bardzo szybką odpowiedz.
 • Rutkowska

  ocena usługi:

 • Leszek

  ocena usługi:

 • Marta

  ocena usługi:

  Dziękuję. Opinia uzyskana od Państwa pozawala mi z nadzieją oczekiwać na sprawę w sądzie. Wiem już na czym mam się oprzeć i jakie są moje prawa. Państwa stronę polecę każdemu kto będzie tego potrzebował.
 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane