Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zakładamy, że nieruchomość obciążona jest hipoteką, w związku z czym, na podstawie art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, odpowiada każdorazowy właściciel nieruchomości. Niestety, każdy nabywający nieruchomość z takim obciążeniem musi liczyć się z tym, że wierzyciel, którego zobowiązanie zostało zabezpieczone hipoteką, będzie mógł zaspokoić swój dług także poprzez sprzedaż tej nieruchomości, nawet jeżeli ta zmieniła swojego właściciela.
Wierzyciel hipoteczny może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości niezależnie od tego, czyją stała się własnością. Gdy nieruchomość przejdzie już na nabywcę, wierzyciel może z niej zaspokoić swoją wierzytelność. W sytuacji, gdy dłużnik osobisty wierzyciela zbył nieruchomość obciążoną hipoteką, ponosi on odpowiedzialność całym swym majątkiem, nabywca zaś tylko z nieruchomości obciążonej hipoteką. Obaj odpowiadają in solidum: zaspokojenie wierzytelności przez jednego z nich zwalania drugiego. Wierzycielowi rzecz jasna łatwiej jest zaspokoić się z nieruchomości obciążonej hipoteką.
Koszty postępowania egzekucyjnego ponosi co do zasady dłużnik (zatem pierwotny właściciel). Jednakże w przypadku wylicytowania nieruchomości koszty egzekucyjne zostaną zaspokojone z sumy uzyskanej z egzekucji, zatem z kwoty, którą wierzyciel uzyska wskutek licytacji, komornik pokryje także swoje koszty (o tym mowa w informacji prawnej: Jak podzielć koszty uzyskane z egzekucji)
Informujemy również, że przydatne w danej sytuacji informacje znajdzie Pan także w naszych odpowiedziach:
Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym
Licytacja nieruchomości obciążonej hipoteką