Nowy wlaściciel zadłużonej nieruchomości

Pytanie:

"Nowy właściciel zakupił kilka dni temu nieruchomość z wpisanym w KW obciążeniem ? poprzedni właściciel nie spłacił kredytu zaciągniętego w banku. Nieruchomością zajmuje się już komornik. Nowy właściciel na dzień dzisiejszy nie ma pieniędzy na spłatę kredytu? dopiero jest w trakcie ich zbierania z wcześniejszych inwestycji, ale też długoterminowych. Czy nowy właściciel będzie musiał pokryć koszty komornika, który rozpoczął pracę jeszcze przed dniem zakupu nieruchomości? Czy nieruchomość nowego właściciela może być licytowana?"

Odpowiedź prawnika: Nowy wlaściciel zadłużonej nieruchomości

Zakładamy, że  nieruchomość obciążona jest hipoteką, w związku z czym, na podstawie art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, odpowiada każdorazowy właściciel nieruchomości. Niestety, każdy nabywający nieruchomość z takim obciążeniem musi liczyć się z tym, że wierzyciel, którego zobowiązanie zostało zabezpieczone hipoteką, będzie mógł zaspokoić swój dług także poprzez sprzedaż tej nieruchomości, nawet jeżeli ta zmieniła swojego właściciela.

Wierzyciel hipoteczny może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości niezależnie od tego, czyją stała się własnością. Gdy nieruchomość przejdzie już na nabywcę, wierzyciel może z niej zaspokoić swoją wierzytelność. W sytuacji, gdy dłużnik osobisty wierzyciela zbył nieruchomość obciążoną hipoteką, ponosi on odpowiedzialność całym swym majątkiem, nabywca zaś tylko z nieruchomości obciążonej hipoteką. Obaj odpowiadają in solidum: zaspokojenie wierzytelności przez jednego z nich zwalania drugiego. Wierzycielowi rzecz jasna łatwiej jest zaspokoić się z nieruchomości obciążonej hipoteką.

Koszty postępowania egzekucyjnego ponosi co do zasady dłużnik (zatem pierwotny właściciel). Jednakże w przypadku wylicytowania nieruchomości koszty egzekucyjne zostaną zaspokojone z sumy uzyskanej z egzekucji, zatem z kwoty, którą wierzyciel uzyska wskutek licytacji, komornik pokryje także swoje koszty (o tym mowa w informacji prawnej: Jak podzielć koszty uzyskane z egzekucji)

Informujemy również, że przydatne w danej sytuacji informacje znajdzie Pan także w naszych odpowiedziach:

Sprzedaż nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym

Licytacja nieruchomości obciążonej hipoteką

Licytacja zamieszkanej nieruchomości

Licytacja nieruchomości a zaspokojenie wierzyciela


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • danuta 2014-08-08 04:54:32

    wkońcu kupując zdługiem wiedziałeś co robisz a gdy byś to ty był wierzycielem


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika