Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z zadanego pytania wynika, że zawarta została umowa pożyczki z bankiem. Roszczenia tytułu umowy pożyczki udzielonej przez bank przedawniają się po trzech latach licząc od dnia, w którym miał nastąpić zwrot pożyczonej kwoty. To umowa zawarta z bankiem powinna wskazywać w jakim terminie powinien nastąpić zwrot pożyczki w sytuacji gdy umowa ta zostanie wypowiedziana, tam więc należy szukać daty, w której powinien nastąpić zwrot (z reguły umowy takie przewidują, ze zwrot powinien nastąpić niezwłocznie).
Należy jednak zwrócić uwagę na przepisy dotyczące przerwania biegu przedawnienia, zgodnie z którymi przedawnienie przerywa się poprzez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. W razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym albo przez wszczęcie mediacji, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone. Jeżeli zatem jeszcze przed upływem terminu przedawnienia bank wszczął w/w czynności, możliwe jest, że bieg przedawnienia uległ przerwaniu, a w konsekwencji możliwe jest, że roszczenie banku się nie przedawniło.
Bank w określonych sytuacjach jest uprawniony do wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego, który po nadaniu mu klauzuli wykonalności stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji. Proszę również pamiętać, że przepisy nakładają na Pana jako poręczyciela obowiązek zawiadomienia dłużnika o wszczęciu przeciwko Panu egzekucji jak również zawiadomienia go o spłacie zobowiązania.