Zmiany w spółce z o.o - formularze
Pytanie:
"W spółce z o.o. było 6 wspólników. W zarządzie: prezes i dwóch wiceprezesów, 3 prokurentów. Jeden ze wspólników odkupił wszystkie udziały od pozostałych 5 wspólników. Czy należy zmienić umowę spółki - na np. jednoosobowa? Czy należy zmienić sposób reprezentacji, z czlonek zarzadu + prokurent na prezes. Czy należy zmienić organy spółki z wieloosobowego zarządu na jednoosobowy? Spółka zmieni również siedzibę oraz doda parę działalności do umowy spółki. Jakich formularzy należy użyć przy rejestracji w KRS. Czy zmiana siedziby = zmiana REGON?"
Odpowiedź prawnika: Zmiany w spółce z o.o - formularze
Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna określać:
-
firmę i siedzibę spółki,
-
przedmiot działalności spółki,
-
wysokość kapitału zakładowego,
-
czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,
-
liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników,
-
czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.
Z powyższego wynka, że umowa spółki nie musi zawierać imion i nazwisk wspólników, stąd nie jest konieczne dokonywanie zmiany umowy spółki w przypadku, gdy zmienili się wspólnicy, nie mniej jednak taka zmiana może być pożądana, a celem jej może być dostosowanie umowy spółki do układu, jaki się w spółce utworzył. Natomiast, dla dokonania zmiany przedmiotu działalności i siedziby spółki wymagana jest zmiana umowy. Jeżeli chodzi o sposób reprezentacji spółki – to jej zmiana i sposób jej sprawowania właściwie zależne są od woli wspólnika. Jeżeli wspólnik nie chce, by spółka miała tak rozbudowany zarząd, można dokonać odpowiednich zmian w umowie, np. ustalić, że zarząd jest jednoosobowy lub dwuosobowy. Jeżeli zarząd będzie wieloosobowy – w umowie powinno być wskazany sposób reprezentowania spółki, można np. ustalić, że spółkę może reprezentować jeden członek zarządu. Jeżeli w umowie taki sposób nie jest określony – to do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem. Po dokonaniu odpowiednich zmian w umowie spółki, można odwołać dotychczasowych członków zarządu lub niektórych z nich. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od sytuacji, jaka panuje w spółce, powiązań personalnych, zaufania do osób piastujących określone funkcje, a także od tego, czy jedyny wspólnik chce być, np. jedynym członkiem zarządu, czy jednym z kilku członków, czy też w ogóle nie chce być w zarządzie. Jeżeli wspólnik chciałby być członkiem zarządu, powinno wziąć się pod uwagę ograniczenia co do formy dokonywania niektórych czynności. Kwestie te zostały opisane w artykule: Jednoosobowa spółka z o.o.. Można również dodać, że prezes zarządu jest również członkiem zarządu.
Zmiana umowy spółki wymaga złożenia do KRS jednolitej umowy spółki oraz złożenia wniosku KRS - Z3 - wniosku o zmianę danych w KRS. W celu zgłoszenia zmiany w składzie wspólników, należy do KRS złożyć formularz KRS-ZE „Zmiana – wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegający wpisowi do rejestru”. W celu wykreślenia odpowiedniego organu, zmiany jego składu lub zmiany danych osób wchodzących w jego skład lub zmiany sposobu reprezentacji, należy wypełnić załącznik KRS-ZK „Zmiana - organy podmiotu / wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki”. W celu wpisania prokurenta lub zmiany danych prokurenta lub jego wykreślenia a należy wypełnić załącznik KRS-ZL „Zmiana -prokurenci”. W celu wpisania zmiany informacji o przedmiocie działalności spółki, należy wypełnić załącznik KRS-ZM „Zmiana - przedmiot działalności”.
Odnośnie numeru Regon, można dodać, że w rejestrze podmiotów gospodarki narodowej są ujmowane następujące informacje:
-
nazwa i adres siedziby, a w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - dodatkowo nazwisko i imiona oraz miejsce zamieszkania i identyfikator systemu ewidencji ludności,
-
forma prawna i forma własności,
-
wykonywana działalność, w tym rodzaj przeważającej działalności,
-
data powstania, rozpoczęcia, zawieszenia, zakończenia działalności,
-
nazwa organu rejestrowego lub ewidencyjnego, nazwa rejestru (ewidencji) i nadany przez ten organ numer,
-
liczba pracujących oraz w przypadku gospodarstw rolnych powierzchnia ogólna i użytków rolnych,
-
o ich jednostkach lokalnych w zakresie informacji określonych w pkt 1 i pkt 3-6.
Istnieje obowiązek wypełniania i składania wniosku o wpis do rejestru podmiotów oraz informowania o zachodzących zmianach w zakresie danych wymienionych w pkt. 1-5 w ciągu 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających wpis, zmianę lub skreślenie. W tym celu należy złożyć formularz RG-1.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?