Archiwum porad prawnych Styczeń 2004 - Strona 4

Uprawnienia oskarżonego do zadawania pytań

19.1.2004

Jeżeli moja żona występuje jako oskarżyciel posiłkowy, to czy ja będę mógł zadawać pytania świadkom, mojej żonie, która występuje w sprawie jako świadek i oskarżyciel posiłkowy, moim dzieciom, które występują jako pokrzywdzeni i jako świadkowie? Czy odpowiadając na postawione mi (...)

Tryb uproszczony w postępowaniu karnym

19.1.2004

Jak mam rozumieć dopisek na akcie oskarżenia" "Na zasadzie art. 24 paragraf 1, 31 paragraf 1 kpk oraz 469 pkt.1 kpk sprawa niniejsza podlega rozpoznaniu przez Sąd Rejonowy w ... Wydział Grodzki w trybie uproszczonym".

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki a alimenty

19.1.2004

Obecnie płacę alimenty na córki, które uczą się zaocznie, jedna na I roku studiów druga w szkole pomaturalnej. Obydwie córki nie utrzymują ze mną kontaktu. W jaki sposób mam się dowiadywać czy nadal sie uczą? Czy na rozprawie sądowej mogę zażądać, żeby wysyłano mi chociaż raz w (...)

Zmiana i uzupełnienie umowy - forma

16.1.2004

Czy w każdym przypadku zachodzi wyższość umowy zawartej na piśmie od domniemanej ? Czy sąd może uznać, że kwota zawarta w umowie dwustronnie obowiązującej, zawartej na piśmie może być inna (wyższa) na wniosek jednej ze stron (usługodawcy). Zakres usługi nie uległ rozszerzeniu poza umowę. (...)

Odwieszenie zawieszonej wyrokiem kary

15.1.2004

W przypadku, gdy osoba posiada wyrok w zawieszeniu na pewien okres i w tym okresie popełni wykroczenie z innego paragrafu-to czy otrzymany wyrok ulega odwieszeniu? Jaka jest zasada przy odwieszaniu wyroków - czy musi być popełnione przestępstwo o takim samym paragrafie?

Skutki prawne zaręczyn

15.1.2004

Czy w prawie polskim istnieje pojęcie "przyrzeczenia małżeństwa"? Jeżeli np. mężczyzna w obecności świadkow (rodziców dziewczyny) stwierdza, że planuje zawrzeć z nią związek małżeństki - i na tej podstawie jego przyszli teściowie darują OBOJGU pewną sumę celem zakupu rzeczy niezbędnych (...)

Spadek, zameldowanie, darowizna

15.1.2004

Własność została nabyta przed wstąpieniem w związek małżeński. Czy po zawarciu małżeństwa i zameldowaniu małżonki (właścicielem jest małżonek -nabył własność w drodze darowizny, ma rodzonego brata) można bez jej woli ją wymeldować? Darowizna jest na najstarszego syna, czy drugi (...)

Czas pracy w ruchu ciągłym

14.1.2004

Czy według obowiązującego znowelizowanego kodeksu pracy wymiar czasu pracy rzutuje na wysokość urlopu tzn. 1/2 etatu (4 godziny dziennie, okres zatrudnienia ponad 10 lat)ma prawo do 26 dni urlopu. Czy w systemie 4 brygadowym (ruch ciągły) obowiązuje przepis 11 nieprzerwanych godzin na dobę i (...)

Wywiezienie dziecka za granicę po rozwodzie

14.1.2004

Czy żona po rozwodzie może zabrać dziecko za granicę mając paszport dziecka? Jak można temu zapobiec na sprawie o rozwód? Jak taka sprawa przebiega przy nie orzekaniu o winie? Chodzi o ewentualny wyjazd na stałe oraz to czy przyznanie mi praw rodzicielskich gwarantuje mi to, że żona nie wywiezie (...)

Wyjazd wakacyjny dzieci - zgoda drugiego rodzica

13.1.2004

Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Na nadchodzące ferie chciałbym zabrać dzieci na dwutygodniowy urlop zagraniczny, który już opłaciłem. Dzieci są w wieku 6 i 16 lat. Moja żona telegramem wysłała mi wiadomość, że nie wyraża zgody na ich wyjazd. Czy mimo to mogę zabrać dzieci? A może (...)

Uchylenie decyzji SKO przez NSA

13.1.2004

NSA uchylił decyzję SKO. Co można i trzeba dalej zrobić z zaskarżoną decyzją jeżeli w/g NSA decyzja ta była niezgodna z prawem i wydana z rażącym jego naruszeniem. Odwoływałem się od decyzji o wywłaszczeniu a w związku z tym o przyznanie odszkodowania lub gruntu zamiennego. Sprawa dotyczy (...)

Prawo do domku letniskowego na nieruchomości

13.1.2004

Po podziale nieruchomości składajacej się z działki i dwóch domków rekreacyjnych jedna osoba otrzymała działkę + 1 domek (prawo wieczystej dzierżawy), druga 1 domek, który zobowiązała się usunąć z działki w ustalonym aktem notarialnym terminie. Po upływie ustalonego terminu osoba 2 (...)

Świadczenie pracy jako wkład wspólnika

13.1.2004

Czy konieczne jest ustalenie w umowie spółki jawnej wartości wkładu niepieniężnego, polegającego na świadczeniu pracy na rzecz spółki. Jeżeli tak, w jaki sposób należy ustalić wartość? Czy możliwe jest zaniechanie ustalenia w tej kwestii, ograniczenie się do adnotacji w umowie o wkładzie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika