Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

Strona 1 z 2

W życiu często nasze dotychczasowe miejsce zamieszkania przestaje odpowiadać. Powiększenie rodziny, zbyt wysokie rachunki - powodów może być wiele. Jeżeli znajdziesz osobę, która dysponuje odpowiednim dla Ciebie lokalem, możecie dokonać zamiany. Jak? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Pod tytułową zamianą mieszkania kryje się tak naprawdę kilka różnych pojęć, różnych z prawnego punktu widzenia, jednak dających jeden i ten sam efekt. Rodzaj stosowanej procedury zależy od prawa, które przysługuje do lokalu Tobie i drugiej stronie zamiany.

Jakie prawa mogą przysługiwać do lokalu (mieszkania)?

W obrocie prawnym spotykamy prawo odrębnej własności, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, prawo wynikające z najmu.

Jak zamienić mieszkanie będące przedmiotem odrębnej własności na inne takie mieszkanie?

Mamy tutaj do czynienia z zamianą praw własności. Ponieważ przedmiotem zamiany są nieruchomości, konieczna jest forma aktu notarialnego. Tekst umowy sporządzi tekst odpowiedniej umowy. Jeżeli mieszkania przedstawiają różną wartość można zastrzec w umowie dopłatę, na rzecz właściciela bardziej wartościowego mieszkania. Ten rodzaj zamiany nazywamy zamianą cywilną.

Jak zamienić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na inne takie prawo?

Możliwe są tu dwie formy zamiany. Albo analogicznie jak w poprzednim przypadku zamiana zostanie dokonana w formie aktu notarialnego (zamiana cywilna), albo zostanie zastosowany specjalny tryb polegający na tym, że członek spółdzielni zrzeka się swojego prawa pod warunkiem przyznana mu prawa przysługującego dotychczas drugiej stronie. Druga strona czyni tak samo i w efekcie dochodzi do zamiany mieszkań (tzw. zamiany spółdzielczej). Zamiana taka jest możliwa zarówno między członkami jednej, jak i dwóch spółdzielni. W tym drugim przypadku konieczna jest dodatkowo zmiana członkostwa spółdzielni. Szczegółowe wymagania co do dokonywania takich zamian mogą być zawarte w statutach spółdzielni. Zaletą zamiany spółdzielczej jest fakt, iż nie wymaga formy aktu notarialnego. Ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (które uzyskaliśmy w drodze zamiany) musi być natomiast dokonane na piśmie.

Jak zamienić spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu na inne takie prawo?

W tym przypadku możliwa jest jedynie „zamiana spółdzielcza”, lokatorskie prawo nie jest zbywalne i za każdym razem musi być na nowo ustanowione. Zawarte w punkcie poprzednim uwagi dotyczące członkostwa i formy ustanowienia prawa pozostają tu aktualne.

Czy można zamienić się na mieszkania będące przedmiotem najmu? W jaki sposób to zrobić?

Zamiana takich mieszkań wymaga współpracy obydwu wynajmujących. Najemca rozwiązuje umowę najmu z wynajmującym pod warunkiem, że ten ostatni wynajmie mieszkanie wskazanej osobie (drugiej stronie wymiany). Oczywiście po drugiej stronie dochodzi do tego samego. Zamieniający się podpisują nowe umowy najmu i z tą chwilą cała operacja dochodzi do skutku. Istnieje też inna możliwość: strony wymiany zawierają ze sobą wzajemnie dwie umowy przelewu wierzytelności (wierzytelnością jest tu uprawnienie do korzystania z lokalu) oraz dwie umowy przejęcia długu (długiem jest tu konieczność płacenia czynszu). Umowa przejęcia długu wymaga zgody wierzyciela, w tym przypadku odpowiednio jednego i drugiego wynajmującego. Zarówno umowa o przejęcie długu jak i zgoda wynajmującego powinny muszą mieć formę pisemną.

Nie ma też przeszkód dla dokonywania zamiany różnych praw. Oto możliwe kombinacje:

 1. Jak zamienić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na mieszkanie będące przedmiotem odrębnej własności (lub odwrotnie)? Ponieważ zarówno dla przeniesienia prawa własności nieruchomości (mieszkania) jak i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu konieczna jest forma aktu notarialnego, najłatwiej zawrzeć umowę w takiej właśnie formie, przewidując w razie potrzeby dopłatę. Drugą możliwością jest zrzeczenie się przez członka spółdzielni własnościowego prawa pod warunkiem, że spółdzielnia przyzna to prawo oznaczonej osobie, oraz pod warunkiem, że zostanie na niego (członka spółdzielni) przeniesiona własność oznaczonego mieszkania. Następnie strony zamiany zawierają umowę (notarialną), w której właściciel przenosi własność mieszkania na drugiego uczestnika operacji w zamian za warunkowe zrzeczenie się przez niego własnościowego prawa do lokalu (pamiętamy: warunkowe zrzeczenie nastąpiło już wcześniej). Nabywca własnościowego prawa do lokalu musi zostać przyjęty w poczet członków spółdzielni.
<>

 

Komentarze: Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

 • AGNIESZKA 2016-10-08 12:34:44

  Re: Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

  Witam Mam pytanie.Mam mieszkanie 38 m kwaterunkowe w Warszawie i znalazlam mieszkanie do zamiany ale TBS .Czy jest mozliwosc zamiany takich dwóch mieszkan?Jakie warunki muszą spełniac strony?

 • katarzyna 2016-09-03 08:27:45

  Re: Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

  witam jestem najemną mieszkania pochodzącego z Lokalnego Zrzeszenia Włascicieli Nieruchomości i chcę zrezygnować z mieszkania w tym budownictwie!W mieszkaniu zrobiłam kapitalny remont ale Zrzeszenie nie zwroci mi żadnych poniesionych przeze mnie kosztow, więc znalazłam osobę która za odstepne chce to mieszkanie!Pytanie brzmi czy LZWN moze odmówic wpisania tej nowej osoby jako głównego najemnce?czy może lepiej poszukać innego mieszkania na zasadzie zamiany?tylko czy taką formę moze tez odrzucić LZWN?chodzi o to że ja chce sie wymeldować ale zalezy mi na tym aby wskazana przeze mnie osoba nabyła wszelkie prawa do tego lokalu jako najemna!obawiam się ze lZWN może udzielic mi odpowiedzi że oni sami decyduja kto na danym mieszkaniu zostaje głównym najemncą proszę o poradę bo jest to dla mnie bardzo istotne

 • OBCY 2016-01-20 11:26:16

  CZY MOŻNA ZAMIENIĆ SIE MIESZKANIEM Z SOCJALNYM

  WITAM CZY MOZNA ZAMIENIĆ SIE MIESZKANIEM SOCJALNYM NA SOCJALNE na jakich warunkach

 • Elka 2015-07-14 12:52:40

  Re: Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

  Samotna matka, troje już dorosłych dzieci, w tym dwie córki niepełnosprawne (jedna po 2 operacjach serca, druga upośl. umysłowe w niewielkim stopniu ). Posiadam małe mieszkanie spółdzielcze (2 pokojowe) 46 m2. Chcę je zamienić na większe (3 - 4 pokoje). Jak dokonać takiej zamiany, czy spółdzielnia pomaga w pośrednictwie o zamianę?

 • ola 2015-03-15 13:56:43

  Re: Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

  mam problem jestem w trakcie zamiany mieszkania komunalnego z wiekszego na mniejsze jest to dobrowolna zamiana wszystkie dokumenty zostaly juz podpisane zostalo isc do administracji podpisac umowy ktore sa juz gotowe poczym pani z ktora robie zamiane stwierdzila ze ona rezygnuje czy ja moge podpisac umowe w administracji bez tej pani bo ja jestem dalej zdecydowana na to mieszkanie i czy po podpisaniu tej umowy ta pani bedzie musiala opuscic mi mieszkanie

 • askinaba 2014-11-13 07:08:09

  Re: Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

  Witam chcę wziąć pożyczkę hipoteczną pod zastaw mieszkania tesciowej i za otrzymaną gotówkę kupić małę mieszkanie teściowej i dokonać zamian tych mieszkań zgodnie z prawem żeby wszystko było na papierze. Jest to trochę skomplikowane więc proszę o pomoc jakie dokumenty będą potrzebne ewentualnie na jakie koszty się jeszcze przygotowć związane z podatkami,notariuszami itp......

 • Kasia 2014-08-31 20:36:05

  Re: Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

  witam Mam pytanie odnośnie zamiany mieszkanie , chcialabym formalnie zamienić się z rodzicami na mieszkanie . Oboje mieszkamy w tym samym bydynku , tylko w innej klatce , oba mieszkania są komunalne . Czy istnieje bezplatna możliwość zamiany tych mieszkań .

 • anako 2014-08-27 12:35:13

  Re: Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

  Planuję zamianę mieszkania 54 mkw.- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu( z hipoteką) na mniejsze 35 mkw odrębna własność.Oba mieszkania są w zasięgu tego samego osiedla a co za tym idzie Spółdzielni.Od czego zacząć procedury i na co zwrócić uwagę

 • Monika Lewicka 2014-04-06 23:02:29

  Re: Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

  Chcę zamienić mieszkanie własnosciowe hipoteczne na większe, na co zwrócić uwagę przy zamianie na: - spółdzielcze własnościowe - spółdzielcze lokatorskie - kwaterunkowe - komunalne Czy jeżeli obecnie nie ma roszczeń do gruntów i/lub do budynku w którym znajduje się mieszkanie komunalne/kwaterunkowe, to czy może się okazać za pewien czas, że takie roszczenia jednak są?

 • MONIKA 2013-07-11 16:51:06

  Re: Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

  chce zamienic mieszkanie komunalne na takie samo ,tylko problem w tym że w mojej administracji chcą dokumentów o moich dochodach ,nie rozumiem po co..proszę o odpowiedz

 • rafał 2012-08-02 13:27:50

  Re: Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

  Jak kozystnie się zamienić. WITAM.MAM MIESZKAMIE WŁASNOSCIOWE 72m STARE BUDOWNICTWO ,PIECE,I CHCĘ ZAMIENIC NA KAWALERKE 30m W BLOKU STARYM ALE OGRZEWANIE CENTRALNE.JAK CHCE ZAMIENIC BEZ DOPŁATY TO CZY BEDE PŁACIC JAKIS PODATEK I JAK KORZESTNIE ZROBIC UMOWĘ,CZY TEZ TRZEBA ZROBIC UMOWE PRZEDWSTEPNĄ?

 • justyś 2009-11-04 14:56:47

  Re: Jak zamienić mieszkanie, czyli uwag kilka o przepisach dotyczących zamiany

  zamieniloam mieszkanie na lokatorskie spółdzielcze i teraz spłódzielni nie wyraża mi zgody na zamianę bez uzupełnienia wkładów zostałam oszukana bo wkladów jest aż 70000 zł co robić


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 8
 • 8
 • 7
 • 8
 • 2
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Radosław

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Bardzo rzetelna i fachowa. Pomaga ocenić sytuację prawną i w tych kłopotach widać chęć pomocy, a nie bezduszne prawo. Bardzo dziękuję i polecam Państwa usługi. Danuta B.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mirosława

  ocena usługi:

  Porada wyczerpująca, napisana zrozumiałym językiem.Dziękuję i polecam
 • Leszek

  ocena usługi:

  Dobra robota
 • DOROTA

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona.Pozdrawiam. DOROTA
 • Anna

  ocena usługi:

  Rzetelność, klarowność, szybkość. Polecam serdecznie. W przypadku kolejnych kwestii do rozstrzygnięcia na pewno skorzystam właśnie z pomocy e-prawnika.
 • Weronika

  ocena usługi:

  Porada opisana jasno i wyczerpująco. Polecam
 • Dagmara i Tomasz

  ocena usługi:

  Porada wyczerpująca. Jestem zadowolona. Szybko, sprawnie, niedrogo. Dziękuję i pozdrawiam !
 • Małgorzata

  ocena usługi:

 • Maria

  ocena usługi:

 • Agnieszka

  ocena usługi:

 • Sebastian

  ocena usługi:

 • Sebastian

  ocena usługi:

 • Jolanta

  ocena usługi:

  Ogólnie jestem zadowolona.Pozdrawiam.
 • Ryszard

  ocena usługi:

  Wszystko Profesjonalnie , mam jeszcze inną sprawę którą zaraz opiszę.

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane