Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Czy osoba odbywająca staż może wykonywać obowiązki pracownika przebywającego na urlopie?

Jagoda Michno
Jagoda Michno

W pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z art. 53 ust. 4 pkt. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, według programu określonego w umowie, który powinien zawierać między innymi zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego oraz opiekuna osoby objętej programem stażu. Regulacja powyższa została uszczegółowiona w § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 roku w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych, gdzie wskazano, iż w umowie zawartej przez starostę z pracodawcą, winno się określić w szczególności program stażu, zobowiązanie organizatora do zapewnienia należytej realizacji stażu zgodnie z ustalonym programem nadto imię i nazwisko oraz zajmowane stanowisko opiekuna bezrobotnego odbywającego staż. W § 6 powyższego rozporządzenia wskazano z kolei obowiązki bezrobotnego skierowanego do odbycia stażu do których należy między innymi sumiennie i starannie wykonywanie zadań objętych programem stażu oraz stosowanie się do poleceń organizatora i opiekuna, o ile nie są one sprzeczne z prawem. W konsekwencji wskazać należy, że osoba odbywająca staż może wykonywać swoje zadania w zakresie powierzonego jej stanowiska, zgodnie z zadaniami wskazanymi w regulaminie odbywania stażu.

W rezultacie, jeżeli pracownik, który przebywa na urlopie wypoczynkowym wykonywał zadania zgodne ze stanowiskiem jakie powierzono osobie odbywającej staż oraz mieszczące się w zadaniach powierzonych do wykonania w regulaminie odbywania stażu, nie ma przeszkód aby osoba odbywająca staż wykonywała te zadania w czasie nieobecności pracownika, ale w ramach powierzonych jej zadań, a nie zastępując w ten sposób pracownika nieobecnego. Co więcej, zadania te musi wykonywać pod opieką opiekuna bezrobotnego, który udziela bezrobotnemu wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych zadań. Nieobecność opiekuna bezrobotnego rodzi sytuację, w której wątpliwym jest możliwość wykonywania przez osobę odbywającą staż powierzonych mu zadań, a to z uwagi na fakt, iż bezrobotny jest osobą, która dopiero zdobywa kwalifikacje zawodowe i winna być w każdym czasie nadzorowana przez opiekuna posiadającego stosowne kwalifikacje.

Natomiast w sytuacji, w której z uwagi na nieobecność pracownika z powodu przebywania na urlopie wypoczynkowym, organizator stażu chciałby skierować bezrobotnego do wykonywania innych zadań na innym stanowisku, niż wskazane w umowie lub zmieniać program stażu, koniecznym jest uzyskanie zgody starosty i podpisanie stosownego aneksu. Szczegółowy tryb składania stosownego wniosku oraz jego rozpatrywania winien znaleźć się w umowie zawartej przez starostę z pracodawcą. W przeciwnym wypadku, nie jest możliwym powierzenie osobie odbywającej staż zadań innych, niż zgodnych z powierzonym jej stanowiskiem, zgodnie z zadaniami wskazanymi w regulaminie odbywania stażu.

Kancelaria Radcowska Radca Prawny  Mariusz Boruch

Autor:
Jagoda Michno,
Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, obecnie na I roku aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie.

Zobacz także

 

Komentarze: Czy osoba odbywająca staż może wykonywać obowiązki pracownika przebywającego na urlopie?

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 8
  • 8
  • 5
  • 7
  • 1
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Radosław

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna i fachowa. Pomaga ocenić sytuację prawną i w tych kłopotach widać chęć pomocy, a nie bezduszne prawo. Bardzo dziękuję i polecam Państwa usługi. Danuta B.
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Robert

    ocena usługi:

  • Mirosława

    ocena usługi:

    Porada wyczerpująca, napisana zrozumiałym językiem.Dziękuję i polecam
  • Leszek

    ocena usługi:

    Dobra robota
  • DOROTA

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona.Pozdrawiam. DOROTA
  • Anna

    ocena usługi:

    Rzetelność, klarowność, szybkość. Polecam serdecznie. W przypadku kolejnych kwestii do rozstrzygnięcia na pewno skorzystam właśnie z pomocy e-prawnika.
  • Weronika

    ocena usługi:

    Porada opisana jasno i wyczerpująco. Polecam
  • Dagmara i Tomasz

    ocena usługi:

    Porada wyczerpująca. Jestem zadowolona. Szybko, sprawnie, niedrogo. Dziękuję i pozdrawiam !
  • Małgorzata

    ocena usługi:

  • Maria

    ocena usługi:

  • Agnieszka

    ocena usługi:

  • Sebastian

    ocena usługi:

  • Sebastian

    ocena usługi:

  • Jolanta

    ocena usługi:

    Ogólnie jestem zadowolona.Pozdrawiam.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Wszystko Profesjonalnie , mam jeszcze inną sprawę którą zaraz opiszę.



Tagi



Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane