Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż uprzednio zakupionych zregenerowanych (...)

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż uprzednio zakupionych zregenerowanych (naprawionych) palet drewnianych?

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza w odpowiedzi na pismo z dnia 5.05.2003 r. (data wpływu 13.05.2003r.), uzupełnione pismem z dnia 27.05.2003 r. (data wpływu 2.06.2003 r.), będący wnioskiem o weryfikację stanowiska tutejszego Urzędu zawartego w piśmie nr PP1-443/60/02 z dnia 7.11.2002 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Sprzedaż uprzednio zakupionych palet drewnianych będących opakowaniem zwrotnym w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, poddanych przez sprzedającego procesowi regeneracji (naprawy) aktualnie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie § 67 ust. 1 pkt. 1 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) - ? Zwalnia się od podatku od towarów i usług sprzedaż, z wyjątkiem eksportu, której przedmiotem są towary, które mogą być użyte jako opakowania zwrotne, z wyjątkiem nowych opakowań sprzedawanych przez producentów i importerów'.

Porady prawne

Tutejszy Urząd nie może jednak uznać, że Spółka dokonuje odsprzedaży zregenerowanych (naprawionych) palet drewnianych. Przeczy temu fakt kupowania odpadów drewnianych opodatkowanych stawką podatku od towarów i usług 22%, a nie kupowanie uszkodzonych palet drewnianych.
Gdyby Spółka kupowała używane palety drewniane to nie powinny one być przez sprzedawcę opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki 22%, ale winny być zwolnione z opodatkowania.

Mając na uwadze powyższe tutejszy Urząd uznaje, że Spółka produkuje (a nie regeneruje) palety drewniane będące opakowaniem zwrotnym (wykorzystując do tego celu zakupione odpady drewniane, które w tym przypadku są surowcem do produkcji palet), w związku z czym podtrzymuje swoje stanowisko zawarte w piśmie nr PP1-443/60/02 z dnia 7.11.2002 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika