Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Księga wieczysta dla domu w spółdzielni

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Czy można założyć księgę wieczysta dla domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej? W przyszłym roku planuję zaciągnąć kredyt, którego zabezpieczeniem byłby ten dom. Wyczytałem, że od przyszłego roku nie będę mógł założyć takiej księgi

    Odpowiedz Cytuj
  • Zmiana od nowego roku dotyczy jedynie nazwy prawa do lokalu, w skrócie zamiast trzech odrębnych rodzajów praw spółdzielczych: własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego i prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej; jest jedno spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na mocy art. 10 nowelizacji kodeksu, a istniejące w dotychczasowych aktach prawnych odniesienia do wymienionych praw, należy odczytywać jako odniesienia do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Zatem będzie można po Nowym Roku założyć księgę wieczystą dla swojego prawa, tyle że od ponad 5 lat nosi ono nazwę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Zmiana wpisu w KW po przekształceniu prawa

    Czy w przypadku przekształcenia prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej we własność domu jednorodzinnego zostaje urządzona nowa KW, czy KW prowadzona dla prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej staje się KW dla nieruchomości?

  • Udowodnienie prawa własności poprzez wpis do KW

    Jestem posiadaczem działki rolnej poprzez jej zasiedzenie (na podstawie postanowienia wydanego przez Sąd Rejonowy). Czy założenie księgi wieczystej jest obecnie obowiązkowe, mimo że prawdopodobnie będę chciał ją sprzedać?

  • Akta księgi wieczystej

    Czy przepisy prawa precyzują co to są "akta księgi wieczystej"?

  • Hipoteka na prawie w upadającej spółdzielni

    Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w spółdzielni, względem której zostało wszczęte postępowanie upadłościowe (z możliwością zawarcia układu). Zwróciłam się do tej spółdzielni o wystawienie mi zaświadczenia do celów wieczystoksięgowych i otrzymałam je. Czy osoba trzecia może w trakcie postępowania o założenie księgi wieczystej, które wszczęłam, obciążyć moje mieszkanie hipoteką? Czy może takiego obciążenia dokonać spółdzielnia?

  • Opóźnienie założenia księgi wieczystej a kredyt

    Jakie sankcje grożą mi ze strony banku, kiedy to z winy spółdzielni mieszkaniowej w ciągu trzech miesięcy nie zostaje założona księga wieczysta (odrębna własność lokalu), a ja nie mogę złożyć wniosku do sądu o założenie hipoteki zwykłej i kaucyjnej na rzecz banku? Dodam, że zaciągnięty kredyt na zakup tego lokalu jest spłacany regularnie i w terminie oraz jest zabezpieczony ubezpieczeniem doliczanym do każdej raty kredytu.

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane