Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Badania okresowe

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2002-02-08 00:00:00

  Czy po trwającym 1 rok urlopie wychowawczym pracodawca może rządać wykonania badań okresowych PRZED powrotem do pracy? Dodam, że jest możliwe wykonanie takich badań w czasie pracy, anie chciałabym tracić na bieganie po lekarzach dnia mojego urlopu wychowawczego. Iza  (s_Iza)

  Odpowiedz Cytuj
 • toja
  Wysłany: 2002-02-15 08:51:53

  Cześć. Jak sama nazwa mówi, okresowe badania przeprowadza się systematycznie (podczas trwania zatrudnienia). Jeśli Twoje zatrudnienie nie uległo przerwaniu, a ostatnie okresowe nie jest już ważne - pracodawca ma rację. W innym przypadku może "zarządzić" badanie kontrolne.
 • Reklama

 • tnorbil
  Wysłany: 2005-02-07 23:00:12

  tak
 • Tak - pracodawca jest zobowiążany prawem do wysłania pracownika po przerwie już 30 dni nieobecności w pracy na badanie kontrolne . Badanie to należy wykonać przed przystąpoieniem do pracy czyli w czaie urlopu .
 • ewania
  Wysłany: 2006-09-11 22:54:35

  NIE. Urlop wychowawczy to nie choroba! Pracodawca kieruje pracownika na badania kontrolne po nieobecnosci w pracy SPOWODOWANEJ CHOROBĄ trwajaca dluzej niz 30 dni. CHOROBĄ. Tak wiec, jesli masz jeszcze wazne badania okresowe (sprawdź!) to nie musisz wykonywac zadnych badan przed powrotem do pracy. Druga sprawa to to, ze badania lekarskie pracownik wykonuje w czasie pracy, chyba, ze jest to niemozliwe z uwagi na godziny pracy placowki medycznej. Zwroc uwage: nie moze pracodawca kazac Ci robic badan poza godzinami Twojej pracy, jesli w czasie Twojej pracy lekarz przyjmuje, gdyz czas badan profilaktycznych wliczany jest do czasu pracy. Podobnie nie zgadzam sie z tym, co pisze kostan55. Badania kontrolne PO CHOROBIE trwajacej wiecej niz 30 dni pracownik wykonuje nie w ostatnim dniu zwolnienia lekarskiego, tylko w pierwszym dniu stawienia sie do pracy PRZED jej podjęciem. Bo wtedy kierownik ma obowiazek wreczyc mu skierowanie na badania. W ostatnim dniu zwolnienia lekarskiego pracodawca nie moze praciownikow niczego polecac! Tym bardzij odpowiadac tez za to, co mogloby sie pracownikowi ewentualnie stac, gdyby w drodze na takie badania ulegl np. wypadkowi.
 • Ostar
  Wysłany: 2007-09-13 20:02:14

  Nie nie jest to mozliwe przed data stawienia sie do pracy pracownka
 • Jerzy ZNP prawo-pracy.net
  Wysłany: 2008-03-31 09:58:11

  Dokładnie przedstawili to Karol i Grzesiek.Z tą małą uwagą, że pracodawca może skierować pracownika na badania okresowe nie tylko po przerwie chorobowej ale w każdej chwili gdy podejmie podejrzenie, iż stan zdrowia pracownika może być na tyle zły, iż wykonywana praca u pracodawcy może mieć wpływ niekorzystny na jego(pracownika) zdrowie lub zagrażać bezpieczeństwu pracy albo przyczynić się do powstania choroby zawodowej. zawsze jednak te badania jeśli istnieje taka możliwość należy wykonać w godzinach pracy.
 • Beata prawo-pracy.net
  Wysłany: 2008-09-17 10:18:56

  Proszę o informację czy na badanie okresowe przysługuje pracownikowi dzień wolny czy może je wykonać w krótszym czasie w trakcie dnia pracy jeśli np. przychodnia, laboratorium znajduje sie w niewielkiej odległości od firmy. Dzięki za informację.
 • Marek1 prawo-pracy.net
  Wysłany: 2008-10-23 18:23:08

  Pytanie. Czy ktoś jest mi w stanie wskazać przepisy szczegółowe regulujące poddawanie pracowników testom psychologicznym przy okazji badań okresowych - będę bardzo wdzięczny.
 • gośka prawo-pracy.net
  Wysłany: 2008-11-20 09:19:17

  mam pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi czy jeśli pracownikowi kończy się umowa 31.12.2008 roku a badania okresowe tracą ważność w listopadzie br (wysyłam go na badanie okresowe i dostaje orzeczenie że jest zdolny do pracy ważne na 3 lata) to czy jeśli ponownie zatrudnię w/w pracownika liczmy dopiero w marcu 2009 na tym samym stanowisku pracy to czy jego badania są ważne???
 • Kola prawo-pracy.net
  Wysłany: 2009-01-27 12:17:19

  tak gośka są ważne, ale rozporządzenie o tym wyszło dopiero w tym roku, a więc nie wiem czy badania z zeszłego roku mają taką ważność
 • Hubert prawo-pracy.net
  Wysłany: 2009-03-04 18:25:25

  Gdzie podkablować gdy pracodawca nie skieruje na badania??? Przecież to jego obowiązek!!!
 • Maciej B. prawo-pracy.net
  Wysłany: 2009-05-28 23:23:12

  Do sądu pracy
 • PIERWSZE BADANIE OKRESOWE NEGATYWNE. CZY PO OKRESIE LECZENIA MOGĘ PROSIC PRACODAWCĘ O PONOWNE SKIEROWANIE?
 • agata prawo-pracy.net
  Wysłany: 2010-02-23 20:38:50

  Mam ogromny problem.Z powodu złych wyników lekarz medycyny pracy nie chce mi wydać zaświadczenia o zdolności do pracy-to były badania okresowe.Do 1 marca muszę przedłożyć to w firmie.Co mam zrobić? czy mogą mnie zwolnić z pracy??? błagam,pomóżcie,super pilne!!!!!!!!!:(
 • Dora prawo-pracy.net
  Wysłany: 2010-04-20 13:48:20

  Witam, bylam na zwolnieniu lekarskim ponad 30 dni i po powrocie do pracy rozwiazalam umowe za porozumieniem stron. kiedy mam zrobic badania kontrolne i czy sama mam za nie placic, jesli podejme prace w nowej firmie czy nowy pracodawca najpierw bedzie mnie musial wyslac na badania? Czy moze tych badan juz nie bede musiala robic? z gory dzieki za pomoc
 • GosiaB prawo-pracy.net
  Wysłany: 2010-05-19 12:58:29

  W czasie zwolnienia lekarskiego pracownicy wygasa ważność badania okresowego co mam zrobić? Wydać jej skierowanie na badania okresowe czy czekać do skończenia zwolnienia i w tedy dać skierowanie na badanie okresowe ,a kiedy na kontrolne? po chorobie? Z góry dziękuję,
 • xxx prawo-pracy.net
  Wysłany: 2010-08-17 14:42:01

  po chorobie...skierowanie na badania kontrolne i okresowe w jednym
 • co zrobić jeżeli nie zgadadzam się z opinią lekarza, że nie mogę pracować na wysokościach, skoro do tej pory mogłam
 • Ja składam pismo do dyrekcji szpitala, już nie raz poskutkowało. Szkolenia bhp http://szkoleniebhp.com.pl/ też trzeba mieć aktualne.
 • AnnaTr
  Wysłany: 2017-04-28 15:47:04

  kazda firma powinna przeprowadzić u siebie takie szkolenia, my niedawno zrobiliśmy pracownikom szkolenia http://hsec.pl/szkolenia-bhp-krakow.html i jestem jak najbardziej zadowolona z przebiegu szkolenia sama jako własciciel uczestniczyłam w nim. Także nie ma co sie zastanawiac tylko dbac o pracownikow szkolić pod różnym kątem a to sie zwroci z pewnością. Szkolenia bhp to podstawa od której każdy powinien zacząć .
 • Już po miesięcznej nieobecności w pracy z powodu choroby, pracodawca musi skierować pracownika na badania kontrolne - według art. 229 § 2 kodeksu pracy. Jeśli obecność była jeszcze dłuższa, może się okazać, że trzeba przeprowadzić okresowe szkolenie BHP. Na szczęście wiele firm szkolących z BHP takich jak gpsbhp.eu ma w swojej ofercie kursy e-learningowe, któe znacznie ułatwiają odbycie szkolenia w dogodnym dla pracownika terminie, bez wychodzenia z domu.
 • mARTA
  Wysłany: 2017-06-20 17:43:06

  mam problem, badania pracownicze okresowe kończą się 1 września, cały sierpień pracodawca wysyła całą załogę na urlop, czy w lipcu mogę wykonać te badania. Morfologia, RTG, które niestety trwają czasowo
 • Raz na jakiś czas każda firma ma obowiązek przeprowadzenia [url=http://szkoleniebhp.com.pl/]http://szkoleniebhp.com.pl/[/url] szkolenia z zakresu bhp.
 • Kratka
  Wysłany: 2017-10-10 08:26:27

  Jak najbardziej wypadałoby takie badania wykonać i pracodawca ma prawo do tego, by ich oczekiwać. Zresztą badania okresowe to też nie jakiś duży wysiłek i wielka strata czasu, a jak się je zrobi, to będzie się miało spokój. Terminy badań mogą być różne: http://gdbhp.pl/obowiazkowe-szkolenia-okresowe-bhp-dla-firm-co-warto-wiedziec-o-terminach-i-zakresie/ ale i okoliczności też mogą być różne i długa nieobecność w pracy, między innymi spowodowana urlopem wychowawczym może być przyczynkiem do ponownego wykonania badań okresowych.
 • Nieobecność w pracy spowodowana urlopem wychowawczym nie jest wcale powodem do wysłania pracownika na badania. Badanie okresowe jest ważne na czas na jaki zostało wydane. Najczęstszym powodem wysłania na badania po powrocie z wychowawczego jest przebywanie pracownicy na zwolnieniu lekarski z powodu niezdolności do pracy przed porodem - jeżeli trwało ono co najmniej 31 dni. W takiej sytuacji trzeba wykonać badanie kontrolne. Co do tego aby pracownik wykonywał jakieś badania na zapas to też pomysł bez sensu, to pracodawca ma zadbać o to aby badania były wykonane w terminie i ma za nie zapłacić także robienie badań wcześniej bo długo trwają to jakaś abstrakcja. Szkolenia też oczywiście po wychowawczym i nawet po długiej chorobie są ważne w zależności od tego na jakim stanowisku jest zatrudniony dany pracownik. Można o tym poczytać np. tu : http://purebhp.pl/index.php/blog/item/130-ile-wazne-jest-okresowe-szkolenie-bhp-i-kto-je-moze-prowadzic-program-szkolenia-okresowego-bhp

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane