Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Można zwolnić pracownika z depresją - prawo pracy 2012?

• AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam, mam pytanie czy obecnie prawo pracy na ten rok przewiduje jakąś ochronę osób które mają zdiagnozowaną depresję? Tzn. czy pracodawca może je normalnie zwolnić, jakby na to nie patrzeć to choroba i to bardzo trudna do wyleczenie jednak możliwa. Tyle że zwolnienie z pracy na pewno nie sprzyja leczeniu - no chyba że to praca powoduje depresję. Kodeks pracy coś wspomina na ten temat, albo orzecznictwo?

Odpowiedz Cytuj
  • Ej kurcze, dobre pytanie. W zasadzie depresja to choroba. Ale dalej jakby na to nie patrzeć pracodawca ma prawo zwolnić osobę chorą nawet na nowotwór jeżeli tylko ta generuje straty. Naturalnie można iść na chorobowe z depresją skoro jest zdiagnozowana. Ale po głębszym zastanowieniu uważam że można.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

• Można. Jak się jest rok na chorobowym np. to pracodawca może zwolnić pracownika. Jak się w miedzy czasie kończy umowa to nie trzeba też jej podpisywać z pracownikiem. Naturalnie to nie pomoże pewnie tej osobie, ale pracodawca tez nie zatrudnia po to aby osoba taka pracowała na pół gwizdka a zarabiała jak za normalnie wykonywaną pracę.
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:

• Porzucenie pracy przez pracownika

W jakim czasie pracodawca może zwolnić pracownika z art. 52 - porzucenie pracy. Jeśli przestałem świadczyć pracę od 15.12.2001 r (nie posiadam poświadczenia przyjęcia przez pracodawcę mojego wypowiedzenia, chociaż je złożyłem).

• Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę

Mamy pracownika, któremu potrącamy zajęcie komornicze. Jaką kwotę minimalnego wynagrodzenia wolną od potrąceń zastosować - czy z grudnia 2011 tj. 1386,00, czy stycznia 2012 tj. 1500,00. Nadmieniam, że wynagrodzenie za grudzień wypłacane jest w styczniu 2012 i przelew kwoty zadłużenia będzie przesłany w styczniu 2012. Jaką zastosować kwotę wolną od potrąceń dot. minimalnego wynagrodzenia przy zajęciu przez komornika wynagrodzenia zatrudnionemu pracownikowi na przełomie roku?

• Pracownik skazany na pozbawienie wolności

Jak mam potraktować pracownika, który oznajmił mi, że za miesiąc idzie do więzienia na odsiedzenie wyroku na okres 8 m-cy? Czy mam go zwolnić, czy mam udzielić mu urlopu bezpłatnego, a może jest inna możliwość?

• Zwolnienie od pracy w związku z urodzeniem dziecka

Żona ma planowany termin urodzenia dziecka 24 stycznia. Czy otrzymam zwolnienie z pracy po urodzeniu dziecka? Na jaki okres otrzymam zwolnienie?

• Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony

Jak można zwolnić pracownika, z którym podpisałem umowę o pracę na czas określony na okres od 01-02-2004 do 31-12-2004 i nie zaznaczona została możliwość rozwiązania umowy z terminem 14 dniowym. Zwolnić pracownika muszę z przyczyn ekonomicznych zakładu pracy.

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane