Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Czy dowód osobisty muszę mieć zawsze przy sobie?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Czy mogą mnie spotkać jakieś konsekwencje, jeśli nie będę miał przy sobie dowodu osobistego a np. zażyczy go sobie policja? Czy wystarczy nosić przy sobie prawo jazdy?

  Odpowiedz Cytuj
 • Obywatel
  Wysłany: 2005-07-19 13:53:55

  Nikt nie może Cię zmusić do noszenia dowodu osobistego, jest to taki sam dokument tożsamości jak prawo jazdy i.t.d. . A jak cie wylegitymowac to już sprawa policjanta - po co Cie zaczepiał :-))))))) .
 • Reklama

 • basia2004@poczta.onet.pl
  Wysłany: 2005-07-26 10:02:23

  nie ma takiego obowiązku .Dla swojego bezpieczeństwa możesz jeżeli nosić coś ze zdjęciem np.zasłabniesz na ulicy i nic o tobie nie wiadomo ,zabierają cię do szpitala jesteś nieprzytomny stąd jakiś dokument należy nosić ze sobą ,można paszport ale on jest duzy i nie wygodny.Niech ci ten mądrala co kazałci nosic dowód poda podstawę prawną
 • ARTUR01@gmx.de
  Wysłany: 2005-08-01 13:55:44

  Dowud osobisty jest Twoim potwierdzeniem Twoich dannych osobowych: czyli Imienia, Nazwiska , Daty urodzenia , stanu cywilnego i Adresu obecnego lub tymczasowego zamieszkania potwierdzony oczywiscie ze zdieciem i wydany przez odpowiednia placuwke danej miejscowosci Urzedu. Bez dowodu osobistego lub innego dokumentu osobistego zawierajacego podobne dane wraz z zameldowaniem nie morzna udowodnic swojej tosamosci osobistej. Tak wiec wymagany jest w karzdej chwili gdy rzadany jest przez Policianta lub urzednika do tych spraw upowarzniony do wylegitymowania sie w celu podejrzen lub sprawdzenia czy ta lub inna osoba nie jest poszukiwana lub z innych podejrzen. Morze terz dosc do krutkiej wymiany dany i sprawdzenia czy Ta osoba zamieszkuje pod podanym adresem lub dowiezienia jej do domu jezeli jest to w tej samej miejscowosci i wylegitymowania jej w jej domu. W niemczech nie posiadanie dowodu tosamosci przy sobie i nie mienia morzliwosci sie wylegitymowania kosztuje 15 Euro zdowiezieniem danej osoby do miejsca w kturym znajdujesie jego dokument tosamosci .Jezeli znajdujesie to poza granicami jego miejscowosci zamieszkania doliczone sa jeszcze koszty transportu
 • kaśka
  Wysłany: 2005-08-28 23:16:07

  może tak mniej błędów!!!! Pozdrawiam
 • Lukas
  Wysłany: 2006-07-06 15:24:33

  Widzę że nie każdy stał po rozum w odpowiedniej kolejce !! Dowód osobisty jest jedynym dokumentem stwierdzającym tożsamość. Prawo jazdy jest to tylko uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym. Wiec powinno się mieć dowód osobisty zawsze przy sobie. Oczywiście są tacy co kożystają na glupocie ludzkiej(wiekszość kontrolerów) i legitymują się w autobusie znalezionym prawem jazdy którego nawet nie trzeba zgłaszać że się utraciło i zwalają w ten sposób problem na mandatu na innych.
 • dowodowiec
  Wysłany: 2007-01-09 23:36:55

  Jest obowiązek posiadania dowodu osobistego od ukońzcenia 18 roku życia natomiast nie ma obowiązku noszenia dowodu
 • Dymek
  Wysłany: 2008-05-24 16:06:16

  Zamiast po rozum stał po dowód osobisty Oo
 • Absolutnie NIE MA OBOWIĄZKU NOSZENIA PRZY SOBIE DOWODU!! Jeśli chcesz załatwić jakąś sprawę w urzędzie lub innej instytucji i wiesz, że wtedy będzie Ci potrzebny dowód to jak najbardziej go weź ale na codzień NIE MUSISZ NOSIĆ GO PRZY SOBIE!! Nawet jeśli policja Cię złapie to oni niech się martwią jak potwierdzić wiarygodność Twoich danych. Poza tym zawsze można dać legitkę lub prawko jeśli przy sobie masz..
 • Dowud osobisty jest Twoim potwierdzeniem Twoich dannych osobowych: czyli Imienia, Nazwiska , Daty urodzenia , stanu cywilnego i Adresu obecnego lub tymczasowego zamieszkania potwierdzony oczywiscie ze zdieciem i wydany przez odpowiednia placuwke danej miejscowosci Urzedu. Bez dowodu osobistego lub innego dokumentu osobistego zawierajacego podobne dane wraz z zameldowaniem nie morzna udowodnic swojej tosamosci osobistej. Tak wiec wymagany jest w karzdej chwili gdy rzadany jest przez Policianta lub urzednika do tych spraw upowarzniony do wylegitymowania sie w celu podejrzen lub sprawdzenia czy ta lub inna osoba nie jest poszukiwana lub z innych podejrzen. Morze terz dosc do krutkiej wymiany dany i sprawdzenia czy Ta osoba zamieszkuje pod podanym adresem lub dowiezienia jej do domu jezeli jest to w tej samej miejscowosci i wylegitymowania jej w jej domu. W niemczech nie posiadanie dowodu tosamosci przy sobie i nie mienia morzliwosci sie wylegitymowania kosztuje 15 Euro zdowiezieniem danej osoby do miejsca w kturym znajdujesie jego dokument tosamosci .Jezeli znajdujesie to poza granicami jego miejscowosci zamieszkania doliczone sa jeszcze koszty transportu 20 błędów w tak krótkim tekście... gratulacje!! dowodu nosić nie trzeba, nosi ten kto go często używa, ja osobiście nie noszę prawie wcale
 • nie ma takiego obowiązku w polsce i nikt ci nic w związku z tym nie zrobi jesli nie będziesz go miał 

 • O matko .... dawno sie tak nie umęczyłam czytając tekst z tyloma błędami ... Mam nadzieję, ze to dysortografia a nie niedouczenie ...
 • Witam Z tego co ja wiem to nie trzeba nosić przy sobie dowodu osobistego. I jak nas zatrzyma policja i powie "dowód poproszę" to powiemy że nie mamy i niech sobie idą. No i uwaga. W związku z tym że policja ma obowiązek bez spornego stwierdzenia że nie jesteśmy jakąś poszukiwaną osobą lub przestępcą, a w związku z domniemaniem niewinności musi to stwierdzić aby osoby niewinnej nie posądzać itd. to co robi policja ? Zawozi nas na komisariat celem wyjaśnienia i ma 48 godzin na wyjśnienie kto my jesteśmy. A my w tym czasie siedzimy sobie w areszcie. Oczywiście nie dłużej niż 48 godzin. No jeśli jeszcze nam przyszło do głowy coś fikuśnego nawyzywać policjantowi oczywiście w afekcie to może się okazać że przypadkiem w tym areszcie wylądował po nas p Zenek (dusza lokalnego towarzystwa) który jako że mu naruszyliśmy jego dobra osobiste, wyjąsni paroma gestami że to był niewłaściwy pomysł. Mówiąc inaczej dostaniemy łomot. No i jeśli ktoś myśli że to bujda, to uwaga to jest z życia, nie z filmu. Pogrywać na granicy prawa można z każdym tylko trzeba mieć informacje na temat działań z jednej i z drugiej strony. Albo kupe kasy na prawnika, lub znajomego prawnika w rodzinie. Pozdrawiam
 • Przydajczyk
  Wysłany: 2017-01-17 14:27:26

  Przydało by się. A jak nie możesz normalnego to zawsze możesz brać ze sobą kolekcjonerski dowód ze sklepu typu fastidcard com :) Ja polecam.
 • Katacombs
  Wysłany: 2017-02-22 13:02:58

  To prawda Przydajczyk. Też sądzę, że kolekcjonerki to super sprawa :) Ja kupuję od lat z clubcard comc pl :)
 • CatnStopThe
  Wysłany: 2017-03-30 12:34:10

  Generalnie chyba sie pomyliles w linku Katacombs bo raczej powinno byc clubcard.com.pl ale znalazlem sobie sam na googlach :) faktycznie, wyglada obiecujaco
 • EyeContact
  Wysłany: 2017-05-25 13:50:47

  Gość specjalnie narobił błedów a Wy się cieszycie jacy w zajebiści, że to widzicie heheheh :)
 • pozdrawiam niedouków
  Wysłany: 2017-05-26 08:49:29

  Art. 65. § 1. Kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania: 1) co do tożsamości własnej lub innej osoby, 2) co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania, podlega karze grzywny. § 2. Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie udziela właściwemu organowi państwowemu lub instytucji, upoważnionej z mocy ustawy do legitymowania, wiadomości lub dokumentów co do okoliczności wymienionych w § 1.
 • Trzeba nosić dokument tożsamości, w ogóle nie rozumię tego pytania w czym problem mieć dowód wsadzony do portfela, jak już raz go wsadzisz to nie musisz wyjmować.
 • xxx
  Wysłany: 2017-08-22 01:01:48

  Obowiązek noszenia DO był tylko w czasie stanu wojennego. Przy rutynowej kontroli podajesz swoje dane a policjant sprawdza je na bębnie.
 • Artur
  Wysłany: 2017-09-23 21:46:21

  Zacznijmy od tego, że nie ma czegoś takiego jak rutynowa kontrola. Policja musi podać powód legitymowania. Oczywiście może coś na poczekaniu wymyślać, gorzej jak sprawa trafi do sądu. A dokument tożsamości jest to każdy dokument ze zdjęciem wydany przez organ państwowy. W Polsce najsensowniej jest używać PJ, jedynie kredytu na to nie weźmiemy, ale to akurat zaleta. Sfomum: No i co z tego, że DO mam w portfelu skoro nie noszę portfela?
 • siadaj kulson
  Wysłany: 2018-01-01 19:13:16

  Nie ma obowiązku noszenia, a kulson może sobie żądać dowód, ale tyko może.
 • siadaj kulson
  Wysłany: 2018-01-01 19:13:59

  Nie ma obowiązku noszenia, a kulson może sobie żądać dowód, ale tyko może.

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane