Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Postawienie ogrodzenia bez zgody sąsiada

Pytanie: Mam pytanie. Czy wolno mi postawić lekkie ogrodzenie (bez betonowej podmurówki) w granicy, bez zgody mojego sąsiada?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Może Pan postawić ogrodzenie na swojej części działki, ale stawiając płot w granicy działek należy go traktować tak jakby stał się współwłasnością sąsiadów (formalnie nią nie będzie, bo tylko jeden sąsiad kupi materiały i poniesie koszty budowy). Art. 152 kc nakłada na właścicieli gruntów sąsiadujących obowiązek współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych, a koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie. Tak więc sąsiad byłby zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania takiego ogrodzenia. Ponadto z art. 154 kc płynie domniemanie, że istnieje prawo wspólnego korzystania przez sąsiadów z urządzeń znajdujących się na granicy sąsiadujących gruntów, takich jak mury, płoty, miedze, rowy i inne podobne. To domniemanie może być obalone przede wszystkim przez przeprowadzenie dowodu, że linia graniczna przebiega na zewnątrz granicznego pasa gruntów, skutkiem czego dane urządzenie znajdują się nie na granicy, ale wyłącznie w obrębie jednej nieruchomości, jest jej częścią składową, a wówczas odpada hipoteza z art. 154 § 1 kc (prawo wspólnego korzystania z płotu – przyp. red.). Sąsiad będzie mógł korzystać z takiego płotu postawionego w granicy niezależnie od tego, że nie zapłaci za jego postawienie, czego zresztą nie musi robić (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2002 r., sygn. III CZP 75/01). Nie ma bowiem przepisów, które zmusiłyby go do wyłożenia części kosztów postawienia płotu, a tylko istnieje dobry obyczaj uczestniczenia w kosztach budowy płotów, murków itp. urządzeń rozgraniczających działki podjętej czy zainicjowanej przez sąsiada. Ważną kwestią jest to czy dokonane zostało rozgraniczenie działek, o czym będzie świadczyć istnienie znaków granicznych oraz odpowiednie dokumenty. Chodzi o to, żeby nie było sporów jak przebiega granica pomiędzy działkami i o to, by nie okazało się, że płot został postawiony de facto na części gruntu należącej do sąsiada, co umożliwiłoby mu nawet dokonanie rozbiórki takiego płotu. Na wypadek zaistnienia sporów dotyczących przebiegu granicy, ustala się je według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Gdyby nie było to możliwe, to przeprowadza się postępowanie rozgraniczeniowe, a jeśli i ono skończy się niepowodzeniem, to granice ustali sąd (art. 153 kc). Odpowiedź na Pana pytanie jest zatem twierdząca, ale zwracamy uwagę na powyższe zagadnienia związane ze stosunkami sąsiedzkimi.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Postawienie ogrodzenia bez zgody sąsiada

  • wladyslawa 2016-04-07 12:49:30

    Re: Postawienie ogrodzenia bez zgody sąsiada

    Sasiad postawil plot betonowy na podmurówce o wys.2m do tego na mojej działce od 40 cm do 1,40cm jest to plot nie w prostej lini Zwrucilam się do wujta gminy o pomoc po miesiącu dostałam pismo z odmowa ze to nie jest w jego obowiązku bo plot poniżej 2,20m i jego to nie obchodzi

  • Mysia 2013-05-03 17:04:35

    Re: Postawienie ogrodzenia bez zgody sąsiada

    Witam ;-) nasz sąsiad doczepił swój płot do naszego nie pytając o zgode , teraz gdybyśmy chcieli dalej na swojej działce ciągnąć płot z płyt nie mozemy bo, on dostawił swój metalowy z castoramy do naszego. Twierdzi że jeśli nasz już stoi oni mają prawo dołączyć się i iść po naszej granic chociaż mamy odsuniety od granicy i ona jest wolna... naszym okiem on jest na naszej działce ... trzeba zglosic budowe takiego płotu gdy on nie jest od ulic, bo to jest droga polna tam tylko rolnicy jezdza na pola? Chciałam się dowiedziec jak to od strony prawnej wyglada? bo, z tymi ludzmi nawet gdy bysmy chcieli nie mozna sie dogadac oni zawsze maja do wszystkiego prawo... pomóżcie:)


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 8
  • 0
  • 0
  • 3
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Anna

    ocena usługi:

    Rewelacja. Polecam wszystkim.
  • Dagmara

    ocena usługi:

    Bardzo dziekuje za szybka i profesjonalna odpowiedz .Polecam !
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Naprawdę polecam, szybko i sprawnie no i profesjonalnie, bardzo Państwu dziękuję. Pozdrawiam.
  • Urszula

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wyczerpującej odpowiedzi. Opinia rzetelna i bardzo pomocna w dalszym działaniu. Polecam korzystanie z e-prawnika.
  • Tomasz

    ocena usługi:

    O.K.
  • wojtek

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za usługę w pełni profesjonalną i uczciwą.Jestem zadowolony.Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu.Polecam was wszystkim.
  • dbj

    ocena usługi:

    Szybko merytorycznie i rzetelnie
  • Arletta

    ocena usługi:

    Szybko, sprawnie, rzetelnie. Polecam
  • Róża

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik.pl odpowiedź udzielona szybko, konkretnie, zrozumiale, polecam każdemu aby kierować tu pytania, na prawdę jest profesjonalizm. Ja dziękuję serdecznie.
  • Rozalia.

    ocena usługi:

    porada prawna była dokładna i wyczerpująca, jestem zadowolona.
  • Irena

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wyczerpującą opinię prawną. Profesjonalna pomoc prawna dodała mi pewności i przekonania w konkretnym działaniu. Polecam pomoc e-prawnika.
  • ewa

    ocena usługi:

    bardzo rzetelna i szczegółowa opinia zdecydowanie polecam korzystanie
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i poradę prawną. Będę korzystać w przyszłości. Polecam.
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, profesjonalna, szybka i bardzo pomocna. Dziękuję.
  • Irena

    ocena usługi:

    Jestem niezwykle zadowolona z bardzo profesjonalnego i terminowego zalatwienia sprawy, z ktora sie zwrocilam do e-prawnikow. Polecam to biuro goraco wszystkim zainteresowanym.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję, opinia sporządzona w wyznaczonym terminie podparta obowiązującymi przepisami - profesjonalna. Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Ewa
  • Piotr i Małgorzata

    ocena usługi:

    Porady prawne na najwyższym poziomie. Wszystko klarowne i przejrzyste. Na pewno skorzystamy w przyszłości.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane