Wyrok w sprawie karnej a wina rozkładu pożycia

Pytanie:

"Żona wniosła pozew o rozwód z żądaniem uznania mnie za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Tuż przed złożeniem pozwu, zapewne za namową adwokata, złożyła doniesienie do prokuratury na mnie, że znęcałem się nad nią fizycznie i psychicznie. Jest to całkowita nieprawda, a wręcz pomówienie. Sprawa z pewnością zakończy się umorzeniem. Ja starałem się doprowadzić do ponownego ułożenia życia z małżonką, ale całkowicie bezskutecznie. Prosiłem m.in. o mediacje w obecności psychologa, wysyłałem listy z propozycjami ratowania związku. Bez skutku. Tymczasem na dwa tygodnie przed żony odejściem, a prawie miesiąc przed złożeniem przez nią pozwu, prokuratura wszczęła przeciwko niej dochodzenie w związku ze sfałszowaniem mojego podpisu na pewnym dokumencie. Ona przyznała się do winy. Na jej nieszczęście wszczęto przeciwko niej jeszcze jedną sprawę o fałszerstwo, ale już nie mające związku z naszym małżeństwem. Czy jeżeli żona zostanie prawomocnie skazana za przestępstwa, gdzie w jednym z nich działała ewidentnie na moją szkodę, będę mógł użyć argumentu, iż to ona jest wyłącznie winna rozkładu pożycia? Ja wniosłem też pozew o powierzenie mi opieki nad dwójką małoletnich córek (5 i 6 lat). Jednak z uwagi na postępowanie rozwodowe moja sprawa ulegnie zawieszeniu. Czy dwa prawomocne wyroki skazujące moją żonę mogą przesądzić o tym, że sąd przychyli się na sprawie rozwodowej do wniosku o powierzenie mi opieki nad córkami? Chcę dodać, że mam nienaganną opinię w miejscu pracy, zamieszkania, stałą i dobrą pracę. Żona jest bezrobotna i na dodatek przeciwko niej i teściom, gdzie się wyprowadziła, spółdzielnia mieszkaniowa wytoczyła sprawę o eksmisję (za długi) i tę sprawę wygrała."

Odpowiedź prawnika: Wyrok w sprawie karnej a wina rozkładu pożycia

Sąd cywilny jest związany prawomocnym wyrokiem skazującym w zakresie ustaleń dokonanych przez sąd karny co do popełnienia przestępstwa.  Sąd rozwodowy nie jest związany innymi, niż powyższe, okolicznościami. Musi więc samodzielnie dokonać oceny, czy popełnienie na szkodę współmałżonka przestępstwa miało wpływ na rozkład pożycia małżeńskiego i uzasadnia uznanie jego winy za rozpad małżeństwa.

Dobro dzieci w przypadku sprawy rozwodowej ich rodziców znajduje najmocniejszy wyraz w przepisie, który stanowi o niedopuszczalności rozwodu, jeżeli w jego następstwie miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Sąd powierzając władzę rodzicielską jednemu z rodziców bierze pod uwagę wyłącznie dobro dzieci. Nie ma bezpośredniego znaczenia to, które z małżonków jest winne rozkładu pożycia. Sad w żadnym wypadku nie może „karać” małżonka winnego rozkładu pożycia przez powierzenie opieki nad dziećmi drugiemu małżonkowi. Taki argument w ogóle nie ma racji bytu.

Warto jednak pamiętać, że okoliczności pochodzące od jednego z małżonków, będące przyczyną rozpadu małżeństwa i stanowiące winę tego małżonka za jego rozpad, mogą być jednocześnie okolicznościami przemawiającymi za tym, iż nie powinna być powierzona władza rodzicielska temu rodzicowi. Przykładem może być uzależnienie tego rodzica od alkoholu lub innych środków odurzających.

Sąd rozstrzyga o powierzeniu wykonywania władzy rodzicielskiej zgodnie z interesem dzieci, mając na względzie między innymi wiek i płeć dziecka, wspólne wychowanie kilku dzieci, fakt dotychczasowego wychowywania dziecka tylko przez jednego z małżonków i możliwość zaburzeń psychicznych u dziecka w razie zmiany dotychczasowych warunków, w jakich było wychowywane. Powyższe okoliczności są pierwszoplanowe dla oceny, któremu z rodziców powierzyć opiekę.

Natomiast sytuacja materialna rodziców nie może być czynnikiem decydującym o powierzeniu wykonywania władzy rodzicielskiej. Samo tylko lepsze położenie materialne jednego z rodziców nie może decydować o powierzeniu mu pieczy nad osobą dziecka. Co do mieszkania, to jeśli jest ono wspólnym mieszkaniem małżonków, to sąd może przydzielić matce opiekę nad dziećmi oraz orzec o przyznaniu tego mieszkania żonie. Przede wszystkim jednak sąd będzie musiał rozważyć jaki wpływ na dobro dzieci ma fakt oskarżenia ich matki o fałszowanie podpisu. Ocena tego stanu nie jest możliwa bez bardzo dokładnego zapoznania się ze wszystkimi okolicznościami towarzyszącymi tej sprawie. Jeśli jednak postępowanie przeciwko żonie zostanie umorzone, to sprawa ta nie powinna mieć dla sądu rozwodowego znaczenia. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika