Zasady głosowania na Zgromadzeniu Wspólników - opinia prawna
Stan faktyczny
W 1995 roku zawarłem umowę spółki z ograniczona odpowiedzialnością wraz z dwoma wspólnikami. W umowie spółki, określiliśmy dość specyficzne zasady podejmowania uchwał. Otóż, do skutecznego uchwalenia danej uchwały konieczna jest obecność na Zgromadzeniu Wspólników 100 % kapitału zakładowego, czyli wszystkich wspólników. Uchwały na tym Zgromadzeniu zapadają większością 3/4 głosów oddanych, chyba że przepisy prawa wymagają spełnienia surowszych warunków. Wspólników jest trzech, każdy z nich posiada 100 udziałów. Czy tak skonstruowana umowa spółki może doprowadzić do sparaliżowania prac Zgromadzenia Wspólników w zakresie podejmowania uchwał?
Opinia prawna
Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zmianami) - dalej k.s.h.;
GÅ‚osowanie
Zasady podejmowania uchwaÅ‚ na Zgromadzeniu Wspólników w spółkach z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… okreÅ›lone zostaÅ‚y w oddziale 3 DziaÅ‚u I TytuÅ‚u III Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. 2000 r. nr 94 poz. 1037). Zgodnie z tymi zasadami, a dokÅ‚adnie z przepisem art. 245, uchwaÅ‚y na Zgromadzeniu Wspólników zapadajÄ… bezwzglÄ™dna wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów, jeżeli przepisy kodeksu lub umowa spółki nie stanowiÄ… inaczej. Zasada bezwzglÄ™dnej wiÄ™kszoÅ›ci gÅ‚osów jest wiÄ™c zasadÄ… dyspozytywnÄ…, gdyż prawo dopuszcza ustalenie innych zasad w umowie spółki. Taka też sytuacja nastÄ™puje w analizowanym przypadku, gdyż zgodnie z umowÄ… spółki, uchwaÅ‚y na Zgromadzeniu Wspólników zapadajÄ… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… ¾ oddanych gÅ‚osów, jeżeli przepisy prawa nie wymagajÄ… surowszych wymogów.
Należy przypomnieć, iż przepisy kodeksu spółek handlowych przewidujÄ… w niektórych przypadkach surowsze wymogi dotyczÄ…ce wiÄ™kszoÅ›ci gÅ‚osów. Tak bÄ™dzie, np. w sytuacji, gdy uchwaÅ‚a zmieniajÄ…ca umowÄ™ spółki, która zwiÄ™ksza Å›wiadczenia wspólników lub uszczupla ich prawa wymaga zgody wszystkich wspólników, których zmiana ta dotyczy (art. 246 § 3 k.s.h.). Jeżeli wiÄ™c uchwaÅ‚a Zgromadzenia Wspólników zmienia umowÄ™ w przedstawiony powyżej sposób i zmiana ta dotyczyć bÄ™dzie wszystkich wspólników, wówczas na takÄ… uchwaÅ‚Ä™ muszÄ… wyrazić zgodÄ™ wszyscy wspólnicy.
Quorum
Kodeks spółek handlowych określa także wymogi dotyczące quorum na Zgromadzeniu Wspólników. Art. 241 stanowi, że jeżeli przepisy kodeksu spółek handlowych lub umowa spółki nie stanowią inaczej, Zgromadzenie Wspólników jest ważne bez względu na liczbę reprezentowanych na nim udziałów. Znów można zauważyć, że przepis ten jest przepisem dyspozytywnym, który przewiduje określenie innych wymogów dotyczących quorum w umowie spółki. Taka też sytuacja zachodzi w analizowanym stanie faktycznym. Umowa spółki do ważności podejmowanych uchwał wymaga, bowiem obecności na Zgromadzeniu Wspólników 100 % kapitału zakładowego spółki, czyli innymi słowy obecności (lub reprezentacji) wszystkich wspólników.
Zgodnie z przedstawionymi przepisami kodeksu spółek handlowych oraz z utrwaloną jeszcze na gruncie kodeksu handlowego linią orzecznictwa, jeżeli w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością określono liczbę reprezentowanych udziałów konieczną dla ważności zgromadzenia oraz skonkretyzowano większość głosów potrzebną do podjęcia uchwały, to uchwała jest ważna tylko wówczas, gdy głosowała za jej podjęciem wymagana w umowie większość przy jednoczesnej reprezentacji udziałów niezbędnej dla ważności zgromadzenia (tak np. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 22 stycznia 1993 roku CRN 214/92; OSNC 1993/9/164). W przypadku odmiennego trybu podjęcia uchwała taka uważana jest za nie podjętą wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami - tzn. nie można np. dołączyć uchwały zatwierdzającej sprawozdanie finansowe do zeznania podatkowego składanego w Urzędzie Skarbowym, nie można złożyć tejże uchwały w sądzie itp.
Zgodnie z powyższym, biorÄ…c pod uwagÄ™ analizowanÄ… sytuacjÄ™, może siÄ™ zdarzyć tak, że nieobecność jednego ze wspólników na Zgromadzeniu Wspólników może doprowadzić do „zablokowania" dziaÅ‚ania tego organu i tym samym do paraliżu spółki. Na tym przypadku widać wyraźnie jak ważne jest prawidÅ‚owe, przewidujÄ…ce i wykraczajÄ…ce na przyszÅ‚ość podejmowanie decyzji, co do konkretnych postanowieÅ„ umowy spółki, na etapie jej konstruowania. PrawidÅ‚owe skonstruowanie umowy spółki pozwala na unikniÄ™cie takich problemów.
Wyłączenie wspólnika
Nie oznacza to oczywiÅ›cie, że analizowany stan faktyczny nie pozwala na żadne wyjÅ›cie z sytuacji. Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidujÄ… możliwość wyÅ‚Ä…czenia wspólnika „sprawiajÄ…cego kÅ‚opoty" ze spółki. Instytucja wyÅ‚Ä…czenia wspólnika uregulowana zostaÅ‚a w art. 266 i nastÄ™pnych k.s.h. Do wyÅ‚Ä…czenia wspólnika może dojść z ważnych przyczyn dotyczÄ…cych danego wspólnika. WyÅ‚Ä…czenie wspólnika może nastÄ…pić po wniesieniu powództwa przez pozostaÅ‚ych wspólników. SÄ…d może orzec wyÅ‚Ä…czenie wspólnika ze spółki na żądanie wszystkich pozostaÅ‚ych wspólników, jeżeli udziaÅ‚y wspólników żądajÄ…cych wyÅ‚Ä…czenia stanowiÄ… wiÄ™cej niż poÅ‚owÄ™ kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego (art. 266 § 1 k.s.h.). Kodeks przewiduje także, że umowa spółki może przyznać prawo do wystÄ…pienia z powództwem o wyÅ‚Ä…czenie wspólnika także mniejszej liczbie wspólników, jeżeli ich udziaÅ‚y stanowiÄ… wiÄ™cej niż poÅ‚owa kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego. W takim jednak wypadku, pozwanymi powinni być wszyscy pozostali wspólnicy (art. 266 § 2 k.s.h.). UdziaÅ‚y wspólnika wyÅ‚Ä…czonego muszÄ… być przejÄ™te przez wspólników lub osoby trzecie.
CenÄ™ przejÄ™cia ustala sÄ…d na podstawie rzeczywistej wartoÅ›ci w dniu dorÄ™czenia pozwu. SÄ…d, orzekajÄ…c o wyÅ‚Ä…czeniu, wyznacza także termin, w ciÄ…gu którego wyÅ‚Ä…czonemu wspólnikowi ma być zapÅ‚acona cena przejÄ™cia wraz z odsetkami, liczÄ…c od dnia dorÄ™czenia pozwu. Przyczyny uzasadniajÄ…ce wystÄ…pienie z powództwem i w konsekwencji wyÅ‚Ä…czenie wspólnika ze spółki muszÄ… być „ważne". To enigmatyczne dosyć pojÄ™cie stara siÄ™ wyjaÅ›nić orzecznictwo i nauka prawa. Zgodnie z przyjÄ™tym w judykaturze i doktrynie poglÄ…dem niemożność bezkonfliktowego współdziaÅ‚ania ze wspólnikiem, bÄ™dÄ…ca nastÄ™pstwem relacji interpersonalnych wewnÄ…trz spółki z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ…, może stanowić ważnÄ… przyczynÄ™ wyÅ‚Ä…czenia go ze spółki na podstawie art. 266 § 1 KSH (tak np. wyrok SÄ…du Najwyższego z 199 marca 1997 roku, II CKN 31/97, OSNC 1997/8/116).Zmiana umowy spółki
Dopuszczalny jest także mniej „drastyczny" sposób unikniÄ™cia paraliżu spółki, wystarczy tylko zmienić umowÄ™ spółki. Zmiany umowy spółki należy jednak dokonać w formie uchwaÅ‚y Zgromadzenia Wspólników, powziÄ™tej zgodnie z zasadami przewidzianymi w umowie spółki. W analizowanej sytuacji, konieczne bÄ™dzie „skÅ‚onienie" wspólnika, który np. notorycznie nie uczestniczy w Zgromadzeniach Wspólników paraliżujÄ…c tym samym dziaÅ‚anie spółki, aby tym razem jednak wziÄ…Å‚ udziaÅ‚ w Zgromadzeniu. Należy jednak zauważyć, że przewidziana w umowie spółki zasada podejmowania ważnych uchwaÅ‚ tylko przy udziale 100 % kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego stanowi uprawnienie udziaÅ‚owe każdego ze wspólników. W zwiÄ…zku z tym, jak to już podnoszono wyżej, zmiana umowy spółki uszczuplajÄ…ca prawa udziaÅ‚owe wspólników (a tak bÄ™dzie w przypadku odmiennego uregulowania quorum w zmienionej umowie spółki) wymaga zgody wspólników, których uszczuplenie to dotyczy (art. 246 § 3 k.s.h.). W tym przypadku, zmiana umowy spółki wymagać wiÄ™c bÄ™dzie zgody wszystkich wspólników.
Podsumowanie:
aktem określającym sposób podejmowania uchwał przez Walne Zgromadzenie jest kodeks spółek handlowych tylko wówczas, jeżeli co innego nie stanowi umowa spółki lub przepisy k.s.h. wymagające większości kwalifikowanej.
Istnieje możliwość sądowego wyłączenia wspólnika ze spółki, ale tylko z ważnych przyczyn.
możliwa jest także zmiana umowy spółki, która może zmienić zasady dotyczące quorum na Zgromadzeniu Wspólników.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?