Przestępca szybciej trafi do więzienia
Nie będzie mógł też odroczyć płatności lub rozłożyć jej na raty, jeśli sąd nakazał mu zapłatę grzywny.
Obecnie osoby z wyrokiem próbują odwlec odbycie kary poprzez wnioski o jej odroczenie. Po odmowie składany jest kolejny, a potem jeszcze następny wniosek, co w konsekwencji przedłuża przebywanie przestępcy na wolności.
- Wśród skazanych i ich obrońców panuje wręcz oczywiste przekonanie, jakoby złożenie takiego wniosku zwalniało od stawienia się do zakładu karnego – tłumaczy resort sprawiedliwości.
Sytuację zmieni nowy przepis w kodeksie karnym wykonawczym, który jednoznacznie wyeliminuje takie praktyki. Dokument został przyjety na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów.
Nowy art. 9 §4
Złożenie wniosku o wydanie postanowienia w postępowaniu wykonawczym nie wstrzymuje wykonania orzeczenia, którego wniosek dotyczy, chyba że sąd, w szczególnie uzasadnionych wypadkach, postanowi inaczej. Postanowienie w przedmiocie wstrzymania wykonania orzeczenia nie wymaga uzasadnienia.
Zawiadomią, gdy przestępca dostanie przepustkę
Odświeżony kodeks doprecyzuje także przepisy o informowaniu pokrzywdzonego np. o tym, że skazaniec opuścił zakład karny.
- Ofiara dostanie informację, jeśli złoży wniosek w tej sprawie do sądu. Wtedy sąd prześle ten wniosek do zakładu karnego lub aresztu śledczego oraz przekaże dane zawierające imię, nazwisko i adres pokrzywdzonego. Zakład karny lub areszt śledczy poinformują pokrzywdzonego o wyjściu skazanego na wolność – czytamy w komunikacie Rady Ministrów.
Pokrzywdzony dowie się też o ucieczce skazanego z więzienia, przerwie w wykonaniu kary, warunkowym zwolnieniu oraz o wydaniu mu przepustki lub czasowego zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego bez dozoru strażników.
Koniec z rozkładaniem grzywny na raty
Ministerstwo zaproponowało również uchylenie przepisów, które pozwalają obecnie skazanym odroczyć lub rozłożyć na raty karę grzywny. Według resortu regulacje te blokują szybką ściągalność grzywien i należności sądowych oraz wydłużają postępowanie wykonawcze.
– Skazani na karę grzywny zamiennie korzystają z odroczenia grzywny i rozłożenia jej na raty, co powoduje, że uzyskanie od nich pieniędzy odwleka się niejednokrotnie na okres wielu miesięcy – wyjaśniono w uzasadnieniu projektu.
Uchylany art. 49 i 50
Art. 49. § 1. Sąd może odroczyć wykonanie grzywny albo rozłożyć ją na raty na czas nie przekraczający 1 roku, licząc
od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie, jeżeli natychmiastowe jej wykonanie pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki.
§ 2. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat.
§ 3. Sąd może w każdym czasie postanowić w myśl § 1 lub 2, aż do całkowitego wykonania grzywny albo odbycia
przez skazanego w całości zastępczej kary pozbawienia wolności.
Art. 50. § 1. Sąd odwołuje odroczenie wykonania grzywny lub rozłożenia jej na raty, jeżeli ujawniły się nowe lub poprzednio nie znane okoliczności, istotne dla rozstrzygnięcia;
§ 2. Rozłożenie grzywny na raty można odwołać również wówczas, gdy skazany uchybił terminowi płatności choćby jednej raty, chyba że wykaże, iż nastąpiło to z przyczyn od niego niezależnych.
Według odświeżonego kodeksu sąd będzie mógł umorzyć zapłatę grzywny np. wtedy, gdy nie została ona zapłacona w terminie, a jej egzekucja okazała się bezskuteczna.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?