Ustawa zwiększająca elastyczność czasu pracy już podpisana
Zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi w ustawie, wydłużenie okresu rozliczenia czasu pracy do 12 miesięcy odbywać się będzie w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi albo przedstawicielami pracowników, a kopia porozumienia zawartego w tej sprawie przekazywana będzie właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.
Ustawa wprowadza także pojęcie ruchomego czasu pracy, który może być korzystny dla pracowników, ponieważ pozwala na ustalanie rozkładów czasu pracy przewidujących różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach, jak również rozpoczynanie pracy nie o określonej godzinie, lecz we wskazanym przedziale czasowym. Na takim rozwiązaniu mogą skorzystać np.
rodzice wychowujący dzieci.
Zmiany wprowadzane tą ustawą są też korzystne dla przedsiębiorców, bo pozwalają im efektywniej i racjonalniej gospodarować zasobami pracy bez wzrostu kosztów. Takie regulacje dają też większą stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia.
Kancelaria Prezydenta przyglądała się projektowi ustawy na każdym etapie jego procedowania i nie dostrzegła zagrożeń konstytucyjnych, jak również zagrożeń zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Z uwagą analizowane były także opinie wyrażone przez centrale związkowe w liście do Prezydenta RP.
Prezydent Bronisław Komorowski dostrzega konieczność wprowadzenia elastycznych form organizacji pracy. W opinii prezydenta, rozwiązania te powinny być również w szerszym zakresie dostępne pracownikom, zwłaszcza rodzicom, i ułatwiać łączenie ról zawodowych z życiem rodzinnym.
Organizacja pracy sprzyjająca godzeniu ról zawodowych i rodzicielskich była tematem lipcowego spotkania prezydenta Komorowskiego z przedstawicielami central pracodawców i z pracodawcami. Na tym spotkaniu postanowiono o powołaniu wspólnego zespołu, który będzie zajmował się upowszechnianiem elastycznej organizacji pracy sprzyjającej rodzicom. Jest to jedna z istotnych rekomendacji programu polityki rodzinnej prezydenta Bronisława Komorowskiego Dobry Klimat dla Rodziny.
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
Komentarze
kris 2015-08-08 08:31:26
No i własnie o to chodzi malkontenci, zeby praca bya prac a nie odczekaniem a minie 8 godzin. W kocu jak pracodawca nie ma pozytku ze sztywnych norm czasowych to i prcownik nie zarobi
Tadeusz 2015-08-07 18:10:55
Czyli teraz już legalnie będzie można zmuszać do pracy przez pół roku po 10, 12 i więcej godzin; a później wyrzucić takiego pracownika. Zresztą i tak wszystko staje się śmieciowe poza coraz sprawniejszym zadłużaniem nasz i naszej przyszłości przez beztroskie naczelne władze partyjno-państwowe (bo dla siebie i swych rodzinek zapewnili przyszłość na pokolenia naszym kosztem).
Tadek 2015-08-07 18:08:58
Czyli nie dość, że żadne normalne przedszkole ani żłobek tego nie obsłużą to jeszcze trzeba będzie dopłacać im a pretensje, pouczenia i groźby rodzice usłyszą od każdej ze stron (pracodawca, żłobek, przedszkole, urząd). Super powód dla pań profesjonalistek od niszczenia rodzin - przecież teraz dzieci staną się obiektem nowych konfliktów na linii praca-opieka.
RCZ 2015-08-05 22:16:31
Ja nie wiem w jaim kraju my żyjemy!!! Założenia a w praktyce będzie tak że pracodawcy bedą wykorzystywać na swoją korzyść, rodzice z tego nic nie będą mieć. Co najwyżej utrudni im to życie. Czy naprawde rząd myśli że ta piękna idea będzie wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem? Jeśli tak to chyba żyje w innym państwie i ma doczynienia z innymi pracodawcami.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?