PIT 2010: jak rozliczać dochody dzieci?

Rodzice doliczają je do własnych i wykazują we wspólnym zeznaniu PIT-36. Od tej reguły są jednak wyjątki.

Jeżeli małżonkowie składają odrębne zeznania, to dochody małoletniego należy podzielić na pół i doliczyć po równej części każdemu rodzicowi.

Nie robi się tak wtedy, gdy sąd pozbawi jednego z rodziców prawa do dysponowania majątkiem dziecka. Wtedy całość dochodu dolicza jeden rodzic. Podobnie będzie, gdy para jest w separacji." Wówczas z dzieckiem rozliczy się ta osoba, która sprawuje nad nim opiekę.

Porady prawne

Doliczanie zarobków małoletnich do dochodów podatnika dotyczy środków uzyskiwanych przez dzieci własne oraz przysposobione, czyli – mówiąc potocznie – adoptowane. Obowiązku takiego nie mają natomiast rodziny zastępcze oraz opiekunowie prawni, np. krewni, których sąd zobowiązał do wychowania dziecka po śmierci rodziców.

Nie wszystkie dochody doliczymy w PIT

Według obowiązujących przepisów do dochodu rodziców dolicza się np. środki z renty socjalnej dziecka nieletniego, z praw majątkowych, kapitałów pieniężnych czy z najmu i dzierżawy.

Ustawa o PIT wymienia jednak dochody, których nie można połączyć z własnymi. Będą to pieniądze nieletniego z pracy, stypendiów lub z przedmiotu oddanego mu do swobodnego użytku, czyli np. ze sprzedaży książek czy zabawek. Rodzic nie może zatem wpisać do swojego rozliczenia np. kwot, jakie 16-latek zarobił z umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

Dochody z pracy - to dochody uzyskane m.in. na podstawie stosunku pracy, umów cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło) oraz praktyk uczniowskich.

W takich sytuacjach rodzice mają obowiązek wypełnić i złożyć za dziecko osobne zeznanie podatkowe PIT-37. Formularz wypełnia się na imię i nazwisko dziecka. Nie podpisuje go jednak nieletni, a jego rodzice. Jeśli oprócz dochodów z pracy nieletni ma np. dodatkowe dochody z renty, to nie wpisuje się ich w rozliczeniu dziecka, lecz dolicza do dochodów rodziców w PIT-36 i wypełnia załącznik PIT/M.

Kiedy dziecko musi mieć NIP?

Jeżeli nieletniego rozlicza rodzic, wówczas dziecko powinno, jak każdy podatnik, posiadać numer NIP. Gdy go nie ma, to do zeznania trzeba dołączyć zgłoszenie NIP-3.  Natomiast w przypadku, gdy dziecko uzyskuje tylko takie dochody, które dolicza się do dochodów rodziców, NIP jest zbędny.

Nieletni małżonek rozlicza się sam

Wspominaliśmy już, że rodzice doliczają we własnym zeznaniu tylko dochody małoletnich dzieci. Według kodeksu cywilnego małoletnie dziecko to takie, które nie uzyskało pełnoletności. Pełnoletnią jest z kolei osoba fizyczna, która ma 18 lat.

Kwota wolna od podatku - dziecko zarobiło w 2010 roku do 3.091 złotych? Nie zapłaci podatku, ale z urzędem skarbowym i tak musi się rozliczyć.   

Małoletni uzyskuje jednak pełnoletniość również w sytuacji zawarcia małżeństwa. Co więcej, nie traci tego statusu w przypadku unieważnienia związku. Małżonkowie przed 18 oraz osoby, które uzyskały ten wiek muszą już rozliczyć się samodzielnie.

W takiej sytuacji w rozliczeniu rocznym wykazują dochody od dnia uzyskania pełnoletniości. Będą to dochody uzyskane od dnia 18 urodzin lub daty ślubu. Jeśli nie mają numeru NIP, to dołączają do zeznania zgłoszenie identyfikacyjne.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • mrnobody656 2013-03-15 10:30:34

    Jaki PIT ma wypełnić dziecko, jeśli zarobiło 2 tyś zł, czyli kwotę wolną od podatku.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika