Prawo pracy: Obowiązki pracodawcy i pracownika - Artykuły (strona: 11)

Obowiązki pracodawcy związane z utratą dokumentów - opinia prawna

3.12.2004

Z przepisów prawa wynika wiele obowiązków dotyczących prowadzenia i przechowywania dokumentów związanych z zatrudnieniem i księgowością. Na pracodawcy ciąży obowiązek wypływający z treści przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu (...)

Złamanie zakazu konkurencji przez pracownika samorządowego - opinia prawna

3.12.2004

Można mieć wątpliwości, czy prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług geodezyjnych przez pracowników Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej nie jest sprzeczne z art. 18 ustawy o pracownikach samorządowych. Stanowi on, że pracownik samorządowy (...)

Umowa o zakazie konkurencji ochroną dla pracodawcy - opinia prawna

3.12.2004

Obowiązki pracownicze określone zostały w art. 100 kodeksu pracy. Wymienione w tym przepisie obowiązki poprzedzone są klauzulą generalną, zgodnie z którą, pracownik zobowiązany jest wykonywać pracę sumiennie i starannie, stosując się do poleceń przełożonych, które dotyczą (...)

Obowiązywanie zakazu konkurencji - opinia prawna

3.12.2004

Zgodnie z regulacją Kodeksu Pracy pracodawca może z pracownikiem, obok umowy o pracę, zawrzeć nową, odrębną umowę o zakazie konkurencji. Pojęcie zakazu konkurencji nie posiada swej ustawowej definicji. Od ustaleń zawartych między pracodawcą, a pracownikiem zależy w jaki sposób wspomniany (...)

Zmniejszenie wynagrodzenia przez pracodawcę - opinia prawna

3.12.2004

Wprowadzenie nowych miesięcznych stawek płacy jest wypowiedzeniem wynikających z umowy warunków pracy i płacy przewidzianym w art. 42 Kodeksu pracy. Wypowiedzenie takie, dla swojej skuteczności powinno być przedstawione pracownikowi na piśmie. Ze względu na odpowiednie stosowanie ogólnych przepisów (...)

Zmiana wysokości wynagrodzenia w jakim trybie? - opinia prawna

3.12.2004

Wprowadzenie nowych miesięcznych stawek płacy jest wypowiedzeniem wynikających z umowy warunków pracy i płacy przewidzianym w art. 42 kodeksu pracy. Wypowiedzenie takie, dla swojej skuteczności powinno być przedstawione pracownikowi na piśmie. Ze względu na odpowiednie stosowanie ogólnych przepisów (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika