Prawo pracy: Obowiązki pracodawcy i pracownika - Artykuły (strona: 4)

Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi zwalnianemu za wypowiedzeniem?

22.8.2008

Prawo pracy przyznaje pracownikowi zwalnianemu za wypowiedzeniem określone uprawnienia tylko wówczas, gdy wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę było nieuzasadnione lub niezgodne z prawem. Od wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje odwołanie do sądu pracy. Sąd orzeka (...)

Równość traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do zatrudnienia

14.8.2008

Co to jest zasada równego traktowania? Dyrektywa ustala definicję zasady równego traktowania, która oznacza wyeliminowanie wszelkiej dyskryminacji opartej na kryterium płci, zarówno bezpośredniej, jak i pośredniej poprzez odniesienie się do stanu cywilnego lub rodzinnego. Wyeliminowanie dyskryminacji (...)

Pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki

4.9.2007

Na członka zarządu spółki, prócz obowiązków przewidzianych w Kodeksie spółek handlowych, nałożone są liczne obowiązki wynikające z ustaw szczególnych. Artykuł niniejszy stanowi syntezę głównych, pozakodeksowych obowiązków członków (...)

Polecenie służbowe i mobbing - opinia prawna

23.2.2007

Czy pracownik ma obowiązek wykonywać każde polecenie pracodawcy? Kiedy może odmówić wykonania polecenia służbowego? Kodeks pracy określa obowiązki pracownika w oparciu o dwa kryteria sumienności i staranności oraz określa, że pracownik ma obowiązek wykonywać polecenia służbowe, które (...)

Jak zdobyć pracę w Straży Granicznej?

18.2.2006

Przyjmowanie do pracy w Straży Granicznej jest bardzo sformalizowane. Zgodnie z przepisami postępowanie kwalifikacyjne o przyjęcie do pracy w SG składa się z dwóch etapów. Kandydaci do pracy w Straży Granicznej muszą przejść dwie rozmowy kwalifikacyjne oraz zaliczyć testy psychologiczne, (...)

Praca w RFN dla wykwalifikowanych

22.12.2005

Zgodnie z ustaleniami Traktatu Akcesyjnego krajom członkowskim dotychczasowej Unii (“krajom starej 15”) przyznano możliwość wprowadzenia ograniczeń w odniesieniu do swobody podejmowania zatrudnienia wobec obywateli krajów nowej dziesiątki, w tym również Polski. W dniu (...)

Umowny zakaz konkurencji - opinia prawna

8.6.2005

W pierwszej kolejności odpowiadając na zadane pytanie dotyczące postępowania dowodowego należy wskazać, iż zajście określonej sytuacji można wykazywać przede wszystkim poprzez zeznania świadków np.: pracowników podmiotu konkurencyjnego, u którego zatrudnienie znalazł (...)

Obowiązek ubezpieczenia społecznego pracowników

27.1.2005

Wszyscy pracownicy zatrudnieni na terenie Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, do którego zaliczamy ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Z obowiązku tego wyłączeni są prokuratorzy - od ich wynagrodzenia nie odprowadza się składek (...)

Nie wykonane obowiązki pracodawcy - opinia prawna

20.1.2005

Składki na ubezpieczenie społeczne obciążają zarówno pracownika jak i pracodawcę. Składki należne od pracownika, pracodawca, jako płatnik składek potrąca z wypłacanego wynagrodzenia. Składki należne od pracodawcy wypłaca on odpowiednim organom rentowym z własnych środków. Zgodnie z (...)

\"Korzyści\" zawodu nauczyciela

14.12.2004

Dla nauczycieli dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe. Z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie (...)

Za co i w jaki sposób odpowiada dyscyplinarnie nauczyciel?

9.12.2004

Nauczyciele mianowani i dyplomowani podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom związanym z rzetelnym realizowaniem zadań związanych z powierzonym im stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, (...)

Ogólne zasady zatrudnienia w Unii Europejskiej

9.12.2004

24 grudnia 2002 r. ustanowiono ujednoliconą wersję traktatu wprowadzającego Unię Europejską. W tym traktacie rozdział VIII, to rozdział dotyczący zatrudnienia. Traktat nakłada na Państwa Członkowskie i Wspólnotę obowiązek współpracy w kierunku rozwoju strategii zatrudnienia. (...)

Swoboda przepływu pracowników w UE

9.12.2004

Prawo do swobodnego przepływu pracowników pojawiło się już w Traktacie rzymskim z 1957 r. i jest również zagwarantowane w art. 39 (i następnych) ujednoliconej wersji Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Prawo do swobodnej migracji pracowników zawiera w swej (...)

Jak otrzymać refundację kosztów szkolenia pracowników?

9.12.2004

Od 8 grudnia obowiązują już szczegółowe zasady refundacji kosztów szkoleń pracowników. Czy wiesz jakiego rodzaju szkolenia są refundowane? Czy wiesz do kogo się udać z wnioskiem o refundację? Czy wiesz, jakich obowiązków musisz dopełnić, aby otrzymać refundację (...)

Zmiany w Kodeksie pracy po wejściu do UE

9.12.2004

1 maja 2004 r. Rzeczpospolita Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Ta data jest istotna z punktu widzenia prawa pracy, ponieważ została ustanowiona cezurą czasową i od tego momentu weszło w życie szereg przepisów. W niniejszej poradzie przedstawione zostaną przepisy Kodeksu pracy, (...)

Jak prowadzić akta osobowe pracownika? (część II)

7.12.2004

W pierwszej części porady, dotyczącej dokumentacji pracowniczej, jaką pracodawca ma obowiązek prowadzić, angażując pracowników, opisane zostały akta osobowe obejmujące część A i B. Pozostała więc jeszcze do omówienia ostatnia część akt osobowych – część C. Zawiera (...)

Jak prowadzić akta pracownicze? (część I)

7.12.2004

Od 1 stycznia 2004 r. do kodeksu pracy wprowadzony został dodatkowy przepis (art. 22[1]), mówiący o tym jakie dane osobowe mogą być przedmiotem zainteresowania przyszłego pracodawcy w trakcie spotkania z kandydatem do pracy. Wprowadzenie tego uregulowania ma związek z ochroną danych osobowych, (...)

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela - opinia prawna

3.12.2004

Z art. 47. 1 Ustawy Karta Nauczyciela wynika, że za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową. W przypadku 25 lat pracy jest to kwota w wysokości 100% wynagrodzenia miesięcznego. Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone (...)

Odprawa dla dyrektora przedsiębiorstwa państwowego - opinia prawna

3.12.2004

Ustawa o przedsiębiorstwach państwowych reguluje zasady tworzenia, funkcjonowania, łączenia, podziału i likwidacji przedsiębiorstw państwowych, jako samodzielnych, samorządnych i samofinansujących się przedsiębiorców posiadającegych osobowość prawną. Przepisy te regulują także (...)

Kiedy FGŚP ma obowiązek wypłacić świadczenia - opinia prawna

3.12.2004

FGŚP wypłaca roszczenia pracownicze w razie niewypłacalności pracodawcy, która jest stwierdzana m.in. na podstawie ziszczenia się pewnych przesłanek (ogłoszenie upadłości pracodawcy bądź oddalenia lub odrzucenia wniosku o ogłoszenie upadłości z przyczyn wymienionych szczegółowo (...)

Czy pracownikowi należy się odprawa? - opinia prawna

3.12.2004

Zgodnie z przepisem art. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (zwana dalej ustawą o zwolnieniach grupowych) statuuje, że przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę (...)

Naruszenie obowiązków pracowniczych przyczyną wypowiedzenia - opinia prawna

3.12.2004

Zwolnienie pracownika w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia z jego winy jest możliwe jedynie w razie ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, taką przyczyną jest bez wątpliwości picie alkoholu w pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie (pracodawca składa oświadczenie, że (...)

Obowiązki pracodawcy związane z utratą dokumentów - opinia prawna

3.12.2004

Z przepisów prawa wynika wiele obowiązków dotyczących prowadzenia i przechowywania dokumentów związanych z zatrudnieniem i księgowością. Na pracodawcy ciąży obowiązek wypływający z treści przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu (...)

Złamanie zakazu konkurencji przez pracownika samorządowego - opinia prawna

3.12.2004

Można mieć wątpliwości, czy prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług geodezyjnych przez pracowników Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej nie jest sprzeczne z art. 18 ustawy o pracownikach samorządowych. Stanowi on, że pracownik samorządowy (...)

Umowa o zakazie konkurencji ochroną dla pracodawcy - opinia prawna

3.12.2004

Obowiązki pracownicze określone zostały w art. 100 kodeksu pracy. Wymienione w tym przepisie obowiązki poprzedzone są klauzulą generalną, zgodnie z którą, pracownik zobowiązany jest wykonywać pracę sumiennie i starannie, stosując się do poleceń przełożonych, które dotyczą (...)

Obowiązywanie zakazu konkurencji - opinia prawna

3.12.2004

Zgodnie z regulacją Kodeksu Pracy pracodawca może z pracownikiem, obok umowy o pracę, zawrzeć nową, odrębną umowę o zakazie konkurencji. Pojęcie zakazu konkurencji nie posiada swej ustawowej definicji. Od ustaleń zawartych między pracodawcą, a pracownikiem zależy w jaki sposób wspomniany (...)

Zmniejszenie wynagrodzenia przez pracodawcę - opinia prawna

3.12.2004

Wprowadzenie nowych miesięcznych stawek płacy jest wypowiedzeniem wynikających z umowy warunków pracy i płacy przewidzianym w art. 42 Kodeksu pracy. Wypowiedzenie takie, dla swojej skuteczności powinno być przedstawione pracownikowi na piśmie. Ze względu na odpowiednie stosowanie ogólnych przepisów (...)

Zmiana wysokości wynagrodzenia w jakim trybie? - opinia prawna

3.12.2004

Wprowadzenie nowych miesięcznych stawek płacy jest wypowiedzeniem wynikających z umowy warunków pracy i płacy przewidzianym w art. 42 kodeksu pracy. Wypowiedzenie takie, dla swojej skuteczności powinno być przedstawione pracownikowi na piśmie. Ze względu na odpowiednie stosowanie ogólnych przepisów (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika