Mieszkanie komunalne małżonków a rozwód

Pytanie:

"Po śmierci mamy, głównego najemcy mieszkania komunalnego - głównym najemcą została moja siostra z mężem, ja z mężem i dzieckiem jestem zameldowana na pobyt stały. Moja siostra wraz z dwójką dzieci jest zameldowana w w/w mieszkaniu. Jej mąż natomiast nie, jest zameldowany u swojej mamy. Od momentu gdy został razem z siostrą głównym najemcą nie był zameldowany w mieszkaniu ani w nim nie przebywał. Siostra chce wnieść o sprawę rozwodową. 1. Czy Urząd Gminy do którego należy w/w lokal nie może pozbawić głównego najemcę praw do mieszkania, gdy nigdy w nim nie przebywał i nie był zameldowany (bez rozprawy sądowej)? 2. Czy wnosząc do sądu pozew o rozwód a w nim o opiekę nad dziećmi oraz alimenty mogę dopisać o stwierdzenie nieistnienia stosunku najmu? 3. Czy w tym wypadku piszę oddzielne pismo, czy składam w tym samym sądzie, czy będzie oddzielna sprawa? 4. Gdzie mogę znaleźć przykłady podobnych pism?"

Odpowiedź prawnika: Mieszkanie komunalne małżonków a rozwód

Na wstępie należy wskazać, że opisany stosunek najmu może mieć wpływ na dwie sprawy związane z rozwodem:

Odnosząc się do poszczególnych pytań:

Ad. 1. Z opisu sytuacji nie wynika czy Pani siostra i jej małżonek zawarli umowę najmu z gminą na ogólnych zasadach, zgodnie z warunkami sprecyzowanymi w uchwale rady gminy dotyczącej wynajmowania lokali komunalnych czy może Pani siostra (ale już nie jej mąż) wstąpiła w stosunek najmu po śmierci matki.

Opis sytuacji sugeruje jednak, że mamy do czynienia nie z wstąpieniem w stosunek najmu, lecz zawarciem nowej umowy przez małżonków.

Brak szczególnych zasad w tym przypadku odnoszących się do najmu lokali komunalnych. Pozostaje zastosować przepis art. 11 ust. 3 pkt. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, zgodnie z którym właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3 % wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Ad. 2,3. Fakt niezamieszkiwania w lokalu przez najemcę nie świadczy, że stosunek najmu nie istnieje. Taki wniosek można, ewentualnie, wysnuć przy założeniu, że opuszczenie przez niego mieszkania oznacza jego wolę wypowiedzenia stosunku najmu.

W każdym razie, aby stwierdzić nieistnienie stosunku najmu, niezbędne jest złożenie osobnego pozwu - toczyć się będzie odrębne postępowanie, najprawdopodobniej (ma tu znaczenie wartość przedmiotu sporu) w sądzie rejonowym.

Ad. 4. Sporządzając pozew o ustalenie nieistnienia stosunku najmu może Pan/Pani skorzystać z wzoru:

Pozew o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu

- oczywiście odpowiednio go dostosowując.

Należy podkreślić, że powództwo o ustalenie jest zasadne tylko wtedy, gdy powód ma interes prawny w tym ustaleniu - brak takiego interesu, gdy nie/istnienie danego prawa można ustalić w ramach innego postępowania np. o podział majątku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika