Archiwum porad prawnych Maj 2007 - Strona 3

Odmowa sprostowania protokołu - odwołanie

25.5.2007

Rozumiałem mniej więcej już wcześniej, co to znaczy zażalenie. Nie rozumiem zupełnie, dlaczego na oryginalnym druku jest napisane: "Na postanowienie- zarządzenie* przysługuje prawo wniesienia zażalenia." I dalej, słowo "postanowienie" jest przekreślone, co rozumiem, oraz słowo "zażalenie" (...)

Uwzględnienie uzupełnienia apelacji

25.5.2007

Powód złożył pismo procesowe "uzupełnienie apelacji". Czy sąd apelacyjny ma obowiązek rozpatrzyć argumenty zawarte w dodatkowym, złożonym już po apelacji, ale jeszcze przed rozprawą, pismie procesowym nazwanym "uzupełnienie apelacji"?

Zabezpieczenie wynagrodzenia a alimenty

25.5.2007

Moja znajoma uzyskała od sądu alimentacyjne zasądzenie alimentów z pensji byłego męża. Udała się się z tym do pracodawcy męża, który jednak stwierdził, że wynagrodzenie jest zabezpieczone przez komornika. Czy zabezpieczenie komornicze ma pierwszeństwo przed alimentacyjnym? Jeśli nie, (...)

Rozliczenie faktur po śmierci przedsiębiorcy

25.5.2007

Żona po śmierci męża przejęła przedsiębiorstwo. Jednak między śmiercią przedsiębiorcy a wpisem do ewidencji działalności firmy żony jest różnica trzech tygodni. W takim przypadku co zrobić z fakturami, które w tym okresie przychodziły na firmę męża (są to faktury m.in. za leasing (...)

Kserokopie dokumentów Wspólnoty Mieszkaniowej

24.5.2007

Nasz Zarządca odmawia kserokopii uchwał podjętych na zebraniu wspólnoty tłumacząc, ma taką opinie prawną od swojego prawnika. Naszym zdaniem kserokopie uchwał są jednym z elementów kontroli nad Zarządcą i nie chcemy z takiej możliwości zrezygnować. Czy Zarządca może odmówić właścicielowi (...)

Dotacje na utrzymanie zabytkowej willi

24.5.2007

Od urodzenia mieszkam w zabytkowej "mazowieckiej” willi z 1930 roku. Utrzymywałam ją i remontowałam, inwestowałam od ok 29 lat sama. Właścicielem był ojciec, który zmarł pozostawiając mi w spadku ten dom. Wszystkie swoje oszczędności włożyłam w ten dom, zarabiam mało, nie mam juz (...)

Wyrok karny w sprawie o rozwód

24.5.2007

Prowadzone jest dochodzenie w sprawie o znęcanie się męża nad rodziną. Po jej zakończeniu zamierzam wystąpić o rozwód z orzeczeniem winy męża za rozkład małżeństwa. Z literatury wiem, iż ewentualny wyrok skazujący, będzie brany pod uwagę przez sąd cywilny. Czy jednak do takiego stopnia, (...)

Rozszerzenie pozwu w trakcie procesu

24.5.2007

Mam zawartą z kontrahentem umowę, wedle której powinien on spłacać prowizję za pomoc w zawarciu dla niego kontraktów. Prowizja obejmuje czynności już wykonane i jest spłacana w stałych miesięcznych ratach. Niestety kontrahent zaczął zalegać z częścią jednej raty, a w kolejce czekają (...)

Kwoty wynagrodzenia wolne od potrąceń

24.5.2007

Do firmy komornik przysłał zajęcie komornicze dotyczące pracownika zatrudnionego na pół etatu z wynagrodzeniem 550,00 zł netto miesięcznie. Jest to zajęcie niealimentacyjne. Kwota 936 zł miesięcznie jest wolna od potrąceń. Czy z uwagi na fakt że jest to pół etatu, musimy przekazywać (...)

Zawiadomienie pracowników o przejęciu

24.5.2007

W przypadku gdy u pracodawcy nie działają związki zawodowe artykuł 23 [1]paragraf 2 Kodeksu pracy nakłada obowiązek informowania przez dotychczasowego i nowego pracodawcę na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, jego przyczynach prawnych, (...)

Poręczenie wekslowe

24.5.2007

Czy weksel, na którym zapisano adres zamieszkania lub nr dowodu osobistego i PESEL wystawcy (poręczyciela) jest ważny? Czy można takie zapiski stosować? Czy podpis poręczyciela w postaci imienia i nazwiska (bez klauzuli poręczam) złożony na grzbiecie weksla (rewersie) jest traktowany jako poręczenie?

Kontakty z wnuczką

23.5.2007

Z powodu utrudniania mi przez córkę i zięcia widywania wnusi chce rozpocząć postępowanie sądowe. Wiem, że ma to być postępowanie nieprocesowe. Chce napisać wniosek do sądu już na przyszły tydzień. Może lepiej od razu wnioskować o postępowanie procesowe? Czy do postępowania nieprocesowego (...)

Nazwa spółki cywilnej

23.5.2007

Nazwa spółki cywilnej składa się z nazwy, imienia i nazwiska każdego z trzech wspólników. Wspólnicy są rodziną i mają takie samo nazwisko. Czy w nazwie spółki cywilnej zamiast imienia i nazwiska każdego ze wspólników mających takie samo nazwisko dopuszczalne jest użycie tylko nazwiska (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika