Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wójt, burmistrz, prezydent - wybieramy ich bezpośrednio

Strona 1 z 2

Kto może wybierać a kto być wybranym?

Zgodnie z nowym prawem zasada staje się, że organy te wybierane są w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich oraz w głosowaniu tajnym. Prawo wybierania wójta w danej gminie (jak również burmistrza oraz prezydenta miasta), czyli tzw. czynne prawo wyborcze ma każdy, kto posiada prawo wybierania do tej rady gminy. Bierne prawo wyborcze, czyli tzw. prawo wybieralności posiada każdy obywatel polski mający prawo wybierania do rady gminy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat. Nie jest jednak konieczne, aby osoba ta stale zamieszkiwała w obszarze gminy w której kandyduje. Kandydat na wójta (burmistrza, prezydenta) nie może jednak jednocześnie kandydować na to samo stanowisko w innej gminie.

Jak wybieramy?

Osobą wybraną na wójta (burmistrza, prezydenta) będzie taki kandydat, który w głosowaniu otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów (czyli 50% + 1). W przypadku gdy żaden z kandydatów nie otrzyma takiej liczby ważnie oddanych głosów, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu konieczne będzie przeprowadzenie ponownego głosowania. W głosowaniu tym będzie uczestniczyć już tylko i wyłącznie dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Jeżeli jednak dwóch lub więcej kandydatów otrzymało tę samą liczbę głosów uprawniającą ich do udziału w ponownym głosowaniu, o dopuszczeniu kandydata do udziału w ponownym głosowaniu rozstrzygnie większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większą liczbę głosów. Jeżeli zaś liczba tych obwodów byłaby równa – rozstrzygnie losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą. Za wybranego w ponownym głosowaniu będzie się uważało kandydata, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów. Jeżeli jednak w ponownym głosowaniu powtórzy się sytuacja, że dwóch kandydatów otrzyma tę samą liczbę głosów, wybranym na wójta (burmistrza, prezydenta) będzie ten kandydat, który w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał więcej głosów niż drugi kandydat. W przypadku gdy obaj kandydaci w ponownym głosowaniu otrzymają tę samą liczbę głosów i w tej samej liczbie obwodów głosowania otrzymają większą liczbę głosów, o wyborze również będzie rozstrzygać losowanie.

Kto zarządza wybory?

Wybory wójtów (burmistrzów, prezydentów) zarządza Prezes Rady Ministrów łącznie z wyborami do rad gmin. Organizacja wyborów jak również sprawowanie nadzoru nad ich prawidłowym przebiegiem należy jednak do Państwowej Komisji Wyborczej i komisarzy wyborczych. Przeprowadzenie wyborów należy zaś do specjalnych komisji wyborczych powołanych do przeprowadzania wyborów do rad gmin.

Jak zgłaszać kandydatów?

Uprawnienie do zgłaszania kandydatów na wójta (burmistrza, prezydenta) przysługuje:

Prawo zgłoszenia kandydata ma tylko taki komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. W każdym z tych okręgów lista zarejestrowanych przez ten komitet kandydatów na radnych nie może być jednak mniejsza niż liczna radnych wybieranych w tym okręgu. Kandydaci powinni zostać zgłoszeni gminnej komisji wyborczej najpóźniej w 25 dniu przed dniem wyborów do godziny 24. Po dokonaniu prawidłowego zgłoszenia gminna komisja wyborcza powinna niezwłocznie zarejestrować kandydata, sporządzając jednocześnie protokół z rejestracji a następnie powinna sporządzić listę kandydatów, która powinna zostać ogłoszona najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że nie zostanie zarejestrowany żaden kandydat, wyboru wójta (burmistrza, prezydenta) dokona rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady. Jeżeli zaś zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat, wybory będą przeprowadzone, z tym że kandydat ten będzie uznawany za wybranego, jeżeli w głosowaniu uzyska więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W przypadku zaś gdy rada gminy nie dokona wyboru wójta w terminie dwóch miesięcy od dnia wyborów, obowiązki wójta do końca kadencji będzie pełnić osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. 

<>

 

Komentarze: Wójt, burmistrz, prezydent - wybieramy ich bezpośrednio

 • Agata 2018-02-07 14:12:58

  Re: Udostępnienie numeru telefonu

  Jestem pracownikiem poczty polskiej a dokładniej listonoszem. Ostatnio podczas pracy dzwonily do mnie obce nr po odebraniu okazalo sie ze to klienci ktorym rzekomo wyslalam sms ze ich paczka jest w drodze do ich domu. I tu rodzi sie pytanie kto i komu pozwolil udostepnic w systemie moj prywatny numer tel i generowac sms ze kurier przyjedzie z paczka?? Zadnej zgody na to nie podpisywalam zglosilam to kierowniczce ale twierdzi ze nie maja na to wplywu. Pomocy

 • d 2011-03-17 18:45:57

  Re: Wójt, burmistrz, prezydent - wybieramy ich bezpośrednio

  ???????????????????????????????????????????

 • marcin 2010-04-14 23:19:51

  Re: Wójt, burmistrz, prezydent - wybieramy ich bezpośrednio

  mam pytanie - dotyczy wyborow prezydenckich (planowanych) w dniach 20.06 i 04.07. Koncze 18 lat 22.06. Czy jezeli bedzie 2-ga tura wyborow to bede mogl w niej uczestniczyc? Pozdrawiam

 • W. A 2010-04-10 19:56:10

  Re: Wójt, burmistrz, prezydent - wybieramy ich bezpośrednio

  Czy Burmistrza obowiązkiem jest podpisanie umowy o pracę z przewodniczącym Rady gminy - miasta, czy też z racji wyboru, Kodeks pracy w tym względzie nie jest wymagany, celem np. rozliczania się z Urzędem Skarbowym itp. Za odpowiedz z góry dziękuję


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.